Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De ce Dragos, te pasioneaza meseria care iti ofera pardon te obliga sa tai cauciucuri? Mr. Green
Stelea e idolu meu Fronterist, se da cu masinuta aia de nu stiu cum mai e intreaga Laughing
Si ca sa nu fiu off- topic, vreau sa spun ca masina consuma mai mult in teren decat pe strada Laughing
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
Stelea,esti padurar,topograf pt Google Earth,sau umbli numai prin albii de rau...Spune-ne,sa stim si noi,ca pe mine unul m-ai facut curios..


Laughing nici pe departe ... lucrez la MECHEL (fostul combinat de oteluri), dar in drum spre birou trec pe langa depozitele de fier vechi si inevitabil, deseurile mai ajung si pe asa zisul drum, deci in roti. Problema e ca cele marunte nu se prea vad si le colectionez spre amuzamentul celor de la vulcanizari.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:
Si ca sa nu fiu off- topic, vreau sa spun ca masina consuma mai mult in teren decat pe strada Laughing

In sfarsit un raspuns concret...Aveam si eu o banuiala.. Mr. Green
@stelea-iti sugerez niste maneti in fata rotilor atunci..Atarnati de bara.
Si ca sa nu fiu si eu off topic,am vaga impresie ca pe 4x4 LOW consuma si mai mult..De fapt de cand am Frontera un consum de 15% mi se pare unul bun.Sincer cred ca m-am consolat/resemnat cu ideea.Si atata timp cat asta e SINGURA problema a masinii,pot sa spun ca sunt castigator.Ma uit la saracul coleg din BZ cu Astra G-ul alb,caravan,(imi scapa acum numele)saracul a investit in diverse ECU,calculatoare,pompe de injectie si altele 100 mil in ultimul an.La sume din acestea e de preferat sa consume 15 si in rest sa schimbi placute si ulei...
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
colegii ma intereseaza un consum aprox la un 2.2 dti frontera cu platforma , tractari auto daca are cineva o idee va rog
Skip ads

  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in oras nu stiu,inafara cu viteze de 100km/h e de 10%
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
2.2 DTI are un consum de ~8% in afara si ~10% in oras
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
todo_tdo a scris:colegii ma intereseaza un consum aprox la un 2.2 dti frontera cu platforma , tractari auto daca are cineva o idee va rog


Daca are toti calutii prin ograda, si pe deasupra sa-si faca treaba bine, nu sare de 10/%. Garantat, oricand cu proba. Fara remorca, si nu chiar incet, 7.5/%.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
zilele astea m-am apucat de instalatia electrica la casa si am nevoie zilnic de frontera, fac zilnic naveta de cateva ori la tara. am calculat si eu consumul si mi-a iesit cam 17-18 l/100 in conditiile in care 95% din drum e extraurban. s-ar putea ca acest consum sa fie mai mare, nu imi aduc aminte daca am pus 30 sau 40 litri Smile. acum am alimentat cu 30 si am pus un bidon de 5 litri in masina, o sa merg pana raman fara benzina. in mers cand e un pic subturata se aprinde martorul de gaze cred, o fi dusa sonda lamda ? am tester(opcom) cu adaptor pt frontera. ce valoare ar trebui sa citesc la sonda? banuiesc ca sonda scoate milivolti.
Skip ads

  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
intre 200 si 800 mv, dar conteaza si cat de repede si de corect citeste valorile. Ce erori stocheaza? Verifica si sa nu traga aer fals.
Vezi ca am discutat aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=110579
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:acum am alimentat cu 30 si am pus un bidon de 5 litri in masina, o sa merg pana raman fara benzina.


e cam periculos, se poate arde pompa.....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Consumul se face de obicei pe plinuri si pe mai multi km pentru a reduce eroarea.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stelea are dreptate...ca de obicei. eu am facut un consum , pe gaz, e adevarat la 35 de km facuti pe drum forestier - 45l/100 km. aberant.
apoi pe 28 de km. tot ceva de genul. nu e relevant pe distante mici sau o depinde si de gaz...
Skip ads

  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut, eu am o Frontera Sport, si cel ce mi-a vandut-o a montat o instalatie GPL data jos de pe o Dacie; merge binisor cu ea, bineinteles ca e putoare mare, dar pretul GPLului ... Eu am consum in aceasta iarna, nu am masina decat de vreo 2 luni, intre 16 si 20 litri in oras pe motor de 2k benzina, iar la exterior am scos pe la vreo 11 litri/100km. Nu stiu daca e bine sau nu dar asta e consumul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR