Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Imi curge ulei pe langa delcou si as vrea sa remediez aceasta problema insa nu stiu ce este garnitura, semering sau oring. Vanzatorul de la piese auto cu toate ca i-am spus felul motorului mi-a zis ca nu stie si ca tre sa-l desfac si sa ma duc apoi cu piesa respectiva ca sa faca comanda si in cateva zile sa-mi aduca respectiva piesa. Ce poate sa fie.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am schimbat eu chestia respectiva - la C10NZ - tot asa imi curgea ulei pe motor la imbinarea dintre delcou si motor

deci e asa: e un santulet pe delcou in care intra respectiva chestie, cea originala e din cauciuc cu sectiune dreptunghiulara, nu am gasit exact piesa respectiva (nici nu am cautat de fapt exact la fel) ci am luat de la un magazin de rulmenti si garnituri o guma circulara cu sectiune rotunda de dimensiune cat mai apropiata cu cea originala, pe care am intins-o putin sa intre in santulet - cand am montat delcoul am fortat un pic sa intre in locas - a mers perfect

vezi sa nu fie prea groasa respectiva guma ca intra f. greu sau deloc inapoi (delcoul)
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tu ai facut respectiva operatiune? Nu sunt probleme de dereglat ceva sau sa se defecteze ceva? Multumesc ptr. sfat dar mai astept ceva raspunsuri sa fiu sigur ce si cum.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
inainte sa desfaci delcoul fa semn pe el si pe motor (o zgarietura clasica...) ca sa-l motezi in aceeasi pozitie, restul e simplu

la imbinarea inversa trebuie sa potrivesti axul delcoulul cu cel al axei cu came - are o chestie excentrica si se poate monta doar intr-un singur fel - o sa vezi

toate astea le spun legat de motorul care-l am: C16NZ - poate iti da raspuns cineva care are tipul tau de motor, mai astreapta cum zici.

nu e o operatie complicata - am facut-o eu
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR