Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salutare, am avut probleme cu radiatorul meu (frontera A '94, sport, 2.0L benzina) si m-am gandit sa impartasesc si altora cele invatate Smile

prin urmare, cele intamplate su fost urmatoarele; luna trecuta, intr-o seara in imp ce cautam un loc de parcare am auzit un mic troncanit la motor la o accelerare usoara, cand am parcat si am coborat imi curgea lichidul de racire pe undeva pe sub radiator, in cateva secunde a disparut tot. am lasat-o sa se raceasca si apoi cu niste apa si antigel am reusit sa o duc la un service, acolo, dupa doua zile ma suna baietii si imi spun ca radiatorul meu nu are nimic Shocked . le-am explicat ca nu se poate, ei au insistat ca au mers cu masina, ca nu are nimic, am insistat sa il demonteze, moment in care au remarcat, ca in partea de jos, unde este prins (lipit, sudat) capacul de plastic prin care sunt galeriile de jos de blocul radiatorului era foarte ruginit si umflata toata imbinarea.

Din cauza ca nu era o fisura clara, si era doar foarte ruginit si "putred" nu scapa apa decat cand se incalzea si se facea presiune.

Intre galeriile de plastic de sus si de jos, si blocul de aluminiu al radiatorului mai este pusa o placuta de tabla Question care in timp, 15 ani in cazul meu, rugineste si se umfla si distruge si blocul de aluminiu si partea de plastic.
Prin urmare nu se mai poate repara, trebuie altul nou. puteam cauta altul indentic, dar era probabil sa fie la fel de batran, deci nu rezolvam nimic.

Deci, toata distractia m-a costat vreo 1.000 ron. radiator=920, antigel si apa 40, manopera 50.

Sper sa nu aveti nevoie ce v-am spus eu aici, dar daca ajungeti in aceeasi situatie, cam asa stau lucrurile


Salut
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Unde ai dus masina in Service?
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
thunder rock a scris:Unde ai dus masina in Service?


un prieten m-a ajutat sa o duc la serviceul unde isi repara el masinile, la iesirea spre Ghimbav imediat dupa reprezentanta Skoda, pe partea dreapta, sunt gard in gard. Mie manopera mi s-a parut ieftin, (dat jos si pus la loc cel nou) dar nu stiu sa iti spun daca astea e pretul sau mie mi-a luat mai putin ducandu-ma printr-un prieten. Ce pot sa iti spun, este ca mi-au facut o impresie f buna, si in plus sunt genu de oameni care daca nu stiu nu se baga, adica nu se apuca s afaca o treaba si sa o peceasca ca habar nu aveaua ce fac.
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ai PM pentru radiatorul vechi.
Multumesc
Razvan
Skip ads

  • carlouk

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut un radiator full aluminiu fara plastice, pe comanda https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51391
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
carlouk a scris:Eu mi-am facut un radiator full aluminiu fara plastice, pe comanda https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51391



da, si eu puteam, numa ca preturile alora incepeau de la 1.400 ron cel mai subtire, pe cand cel original este cam 900, nu prea aveam bani de dat in plus. este f adevarat ca ce mi-au aratat aia... pe la 1.800 imi faceau unu foarte tapan si calumea, dar.... multi bani..
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
B20ENY a scris:Ai PM pentru radiatorul vechi.
Multumesc
Razvan


salut, am vazut, dar inca nu ma lasa sa trimit PM-uri, nu am nustiu cate posturi.
Radiatorul meu ramasese la un prieten care m-a ajutat atunci sa umblu pe la service-uri de radiatoare, o sa il caut si il intreb daca il mai are. daca mai dau de radiator te ajut cu placere. Smile

salut
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc si astept un semnal. Poate dai de el, cine stie.
Razvan
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salutare, i-am dat radiatorul colegului, v-am comunicat problema, in concluzie se poate inchide subiectul daca adminii doresc.

salutare!
  • tibi68

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
B20ENY a scris:Multumesc si astept un semnal. Poate dai de el, cine stie.
Razvan
am vazut cam tarziu aceasta discutie,daca te mai intereseaza,am eu un radiator
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR