Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bart

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La multi ani tuturor!

Sunt posesorul unui Opel Astra H 1.9 CDTI ,Z19DTH , la care am fost nevoit sa schimb galeria de admisie in urma defectarii tijei " SWIRL ". Acest defect este deja binecunoscut posesorilor fiind o problema generala la acest tip de motor . Un prieten cu o Zafira dar cu acelasi motor a avut aceeasi problema si a schimbat-o in Germania unde Compania Opel a suportat 70% din costul reparatiei , deoarece acest defect este recunoscut din cauza lipsei de fiabilitate a componentelor galeriei , platind suma de 295,08 EUR ,conform facturii pe care la nevoie pot sa o anexez. Eu pentru aceeasi operatiune platind undeva in jur de 1000 EUR Compania Opel neimplicandu-se in acordarea de facilitati de plata(discount). Mentionez ca in Germania reducerea este intre 70% si 90% in functie de numarul de kilometrii pe care il are autovehiculul reparatia fiind trecuta in cartea de service. Eu am schimbat galeria cand masina avea sub 4 ani vechime, in iulie, dar am aflat de aceasta "subventie" in decembrie cand avea peste 4 ani.

Mai jos atasez raspunsul primit din partea Opel Romania

"""Din pacate nu va mai pot ajuta. Procedura prin care Opel ar fi putut subventiona 50 % din valoarea galeriei de admisie, in al patrulea an de la livrare, se poate aplica numai daca masina are indeplinite doua conditii:
Prima conditie este ca masina sa nu aiba mai mult de 100000 de km (care ar fi indeplinita) si a doua este ca masina sa nu aiba mai mult de 4 ani. Aceasta conditie nu mai este indeplinita in momentul de fata si expirase si la data cererii d-voastra. """

si partea a doua a raspunsului

" Din pacate trebuie sa va contrazic. Nu este obligatia firmei Opel sa acorde niciun fel de compensatii in afara intervalului de doi ani de garantie. Repet, nu este o obligatie!
Exista totusi situatii in care se evidentiaza anumite probleme, asa cum este cea de care v-ati lovit dumneavoastra. Pentru astfel de situatii fabricantul da posibilitatea dealerilor
sa-si fidelizeze clientii prin acordarea de gratuitati suportate de catre Opel. Daca dealerul nu considera necesar , acesta nu face nicio cerere catre Biroul Reprezentantei.
Daca face totusi cererea, atunci aceasta poate fi acceptata sau nu de catre noi, in functie de bonitatea clientului (modul in care clientul a respectat programul de revizii, numarul de solicitari in garantie, faptul ca a fost fidel dealerului de la care a cumparat mesina, etc).
Asa cum v-am scris, "Opel ar fi putut subventiona 50 % din valoarea galeriei de admisie, in al patrulea an de la livrare", daca ar fi fost indeplinite conditiile despre care v-am vorbit deja si daca ne-ar fi fost solicitat acest lucru. "


Ca sa fiu clar cel care a schimbat galeria in Germania, locuieste in Bucuresti nu acolo, a sunat un amic din Bonn si la programat la service asta a fost tot. Discountul oferit de Opel Germania a fost de 70% nu de 50% cum spune Opel Romania. Concluziile le trageti singuri.

Daca cineva din Romania a schimbat galeria din cauza tijei si a primit o subventie din partea Opel Romania, sau stie mai mult despre acest subiect il rog sa posteze. Daca nimeni nu a primit, cred ca Opel Romania isi bate joc de noi, si noi trebuie sa facem ceva. Orice sugestie e binevenita

Multumesc


Ultima modificare facuta de bart la Mar 05 Jan, 2010 11:38 am
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In romania nu primesti nimic pentru astfel de scapari ale constructorilor. Acelasi lucru si la vw cu injectoarele.
Macar zi mersi ca nu te lasa masina in drum Laughing

Pana la urma nici nu-i foarte scumpa reparatia. Sau te poti obisnui cu problema...nici nu ai simti ca e vreo problema pana ai merge cu alta care n-are problema.
  • bart

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:In romania nu primesti nimic pentru astfel de scapari ale constructorilor. Acelasi lucru si la vw cu injectoarele.
Macar zi mersi ca nu te lasa masina in drum Laughing

Pana la urma nici nu-i foarte scumpa reparatia. Sau te poti obisnui cu problema...nici nu ai simti ca e vreo problema pana ai merge cu alta care n-are problema.


E mare problema. Suntem tratati inegal in conditiile in care platim acelasi pret pe masina. Ca sa nu mai vorbim de pretul pe care il platim pentru intretinere. Daca te duci sa rezolvi problema in Germania cu toate cheltuielile :motorina, asigurare, mancare, cazare, etc te costa mai putin reparatia in Romania. Si a doua problema este ca toate motoarele cu acest cod au problema asta. Multi merg cu ele asa fara sa stie si se pot defecta si alte componente din aceasta cauza, cazul meu valva EGR. Concluziile le trageti singuri
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
EGR-ul se curata. Zic sa mai faci presiuni la ei, as incerca si eu dar am 280 000 asa ca n-am ce pretentii sa am Rolling Eyes
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-a distrat topicul asta
Subventii , bun simt , alea alea .... nu ai la ce sa te astepti de la GM romania decat la nesimtire !
Am mai povestit , ca sa beneficiez de garantia la cabrio , la hardtop , am mers la un dealer din munchen . Care tot moka mi-a facut si revizia anuala obligatorie la hardtop
Revizia tehnica....80 de euro fata de 700 lei la noi si asta mai ieftior la DiBas Ploiesti .Aceleasi chestii , ulei si filtre
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si cand ai auzit de tija SWIRL nu te-ai documentat putin,tija se uzeaza nu defecteaza sau nu ai avut deloc curiozitatea?
anul trecut pe vremea asta aceeasi problema a avut-o si o cunostinta,
s-a prezentat la opel west arad dupa ce martorul masina cu cheita s-a aprins la bord.La service dupa presupuneri "i-au dat de cap" Tija SWIRL adica galerie admisie+manopera 2600 roni.
Vine omu acasa deschide forumu si gaseste topic despre tija SWIRL,o pune la loc,sterge eroare cu TECH 2,merge cu masina si in ziua de azi aproape 15000 KM de atunci.
Galeria urmeaza sa o schimbe da sigur nu la OpelWest si nu la bani aia
Referitor la Romania va spun un caz personal,ma intereseza preturi pt un Kit Distributie acelasi magazin 2 locati,prima locatie mai marginase un pret a 2-a locati care este si sediu central cu tot cu reducere de
200 Roni este mai scump cu 300 si ceva de Roni.
Deschideti ochi daca nu cumva aveti bani de aruncat pe geam
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai uzeaza pana se defecteaza Laughing
E o greseala de proiectare a admisiei recunoscuta si de opel.
Daca sa zicem ai putini km si masina a iesit de putin timp din garantie pentru problema asta dincolo primesti o reducere. La noi ciuciu.
  • bart

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Deci ca sa nu lungesc inutil discutia.

1- Problema este ca toti ne plangem dar nu venim cu solutii. Am postat in ideea ca impreuna poate gasim o modalitate de ai face sa ne trateze altfel. Ca poate cei ce vor avea sau au deja aceasta problema au aceasta sansa de a plati mai putin. Poate se vor duce afara sa rezolva problema platind mai putin decat in tara. Poate printre noi este vreun avocat sau cineva care, nu stiu... GM romania ne trateaza mizerabil si noi inghitim. Eu unul nu am de gand sa le mai dau nici un leu.
2- Eu am avut problema de pe la 42000 de km. Am remediat problema citind tot ceea ce se stia dar e o solutie temporara. La vremea aia nici mecanicii nu prea stiau ce si cu ce se mananca. Toate motoarele cu tija vor avea sau au deja aceasta buba. Toate.
3- Mie mi sau schimbat 4 componente la reparatie dar in Germania pentru aceesi reparatie sau schimbat 10 repere.
4- Conditiile sunt 100000 km si 4 ani vechime maxim.
5- A primit cineva subventia la schimbare? Nu cred ca sunt singurul care a schimbat-o.
6- Am remediat problema la service Opel pentru ca am 2 ani garantie integrala la tot. Nu se schimba numai galeria ci si motorasul ce actioneaza clapetele de aceea a costat mai mult. Pentru 200-300 de lei nu merita riscul.

O seara placuta tuturor
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Este o problema cunoscuta am vazut ca si baieti cu bmw-uri se plag.

Eu iti inteleg nemultumirea mai ales ca ai aflat de tratamentul pe care il primeste un client opel in afara tari dar este frustrant faptul ca ori unde mergi in tara dai de asemenea tratamente pt ca nu mai au teama de nimic si tot timpul o sa vina alt "prost de prostit".


Mie mi s-a parut cam mare pretul fata de ce am citit si informat pe aici galeria cam 1000 roni iar un motoras este peste 250 EUR dar tot nu ajunge la 1000 EUR,ori cum si eu trebuie sa schimb galeria dar mai trag putin ca am de facut si distributia si as vre sa rezolv ambele probleme deodata.
Bafta
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La fel ca la mine: distributia si admisia schimbate in acelasi timp.

Bart are perfecta dreptate cu ideea principala a topicului.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
bart a scris:
1- Problema este ca toti ne plangem dar nu venim cu solutii. Am postat in ideea ca impreuna poate gasim o modalitate de ai face sa ne trateze altfel. Ca poate cei ce vor avea sau au deja aceasta problema au aceasta sansa de a plati mai putin. Poate se vor duce afara sa rezolva problema platind mai putin decat in tara. Poate printre noi este vreun avocat sau cineva care, nu stiu... GM romania ne trateaza mizerabil si noi inghitim. Eu unul nu am de gand sa le mai dau nici un leu.
2- Eu am avut problema de pe la 42000 de km. Am remediat problema citind tot ceea ce se stia dar e o solutie temporara. La vremea aia nici mecanicii nu prea stiau ce si cu ce se mananca. Toate motoarele cu tija vor avea sau au deja aceasta buba. Toate.
3- Mie mi sau schimbat 4 componente la reparatie dar in Germania pentru aceesi reparatie sau schimbat 10 repere.
4- Conditiile sunt 100000 km si 4 ani vechime maxim.
5- A primit cineva subventia la schimbare? Nu cred ca sunt singurul care a schimbat-o.
6- Am remediat problema la service Opel pentru ca am 2 ani garantie integrala la tot. Nu se schimba numai galeria ci si motorasul ce actioneaza clapetele de aceea a costat mai mult. Pentru 200-300 de lei nu merita riscul


1. Din ciclul Numai impreuna vom reusi . Deci se vor kka aia de la GM cand vor auzi de niste clienti care vor sa fie tratati cu bun simt ! Uite care-i treaba , nu este ilegal ce au facut ei , ci este lipsit de bun simt si respect . Pt ca .... traim in Romania . Nu-ti convine , du-te in alta parte .
Ca o paranteza eu m-am judecat cu ei si am castigat , insa ceea ce facusera a fost intr-adevar ilegal si mi-au provocat pagube ! Numai ca ei cand se stiu cu musca pe caciula , sar cu banu de remediat imediat .
In cazul tau , nu-i obliga nimeni .. Poate n-ai citit bine conditiile de garantie iti vor zice

2. Trebuia sa te duci atunci , chiar daca nu stiau mecanici cu ce se mananca . Trebuia sa-i pui sa schimbe si motorul daca nu mai merge cum trebuia tija swirl sau cum ii zice ( deh va trebuit diesel ) Laughing

3. Asa si ? Romanii-s inventivi

4. Conditiile pt ce ? Pt garantie sunt de 2 ani standard sau 4 extinsa . Asta este hartia cu care ii poti trage de maneca . Procedurile primite de ei intern , sunt optionale . Adica daca vrea muschiul lui Nea Vasile din service si are amabilitatea sa-si aduca aminte ca au primit ceva proceduri , da pe fax certificatul si caietul service la biroul gm bucuresti si iti subventioneaza ceva acolo ( asta daca dai si tu un cartus de tigari app ) . Daca nea Vasile s-a trezit cu fata la cearceaf , nu-ti spune nimic si tu dai banul
Iti mai zic o chestie asemanatoare : mi-a trimis cineva din Germania recall de la Opel , pt modelul astra twintop fabricate pana-n ian.2007 pt doua flapsuri de la decapotare si pentru stop frana care se spargea . A mea facea obiectul rechemarii . Le-am aratat si au zis ca nu-i intereseaza ca ei nu au primit nimic ! Si ma puneau sa platesc stopul de frana . Tot daca a ajuns masina in Germania , mi le-au schimbat in baza acelei rechemari
Din nou , traim in Romania

Asa ca .... linisteste-te ca li se rupe la astia .
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bertone, daca o mai da mult pe asta cu "traim in Romania" ajungem la nebuni. Vad ca devine argumentul suprem in aproape orice discutie. Asa e cand nu prea te duce mansarda sa vezi dincolo de bara din fata, nu se gasesc alte argumente.

Nu ne trateaza cum trebuie pentru ca stiu ca-i lasam in pace. La asta nu te-ai gandit?

Tu, ca multi altii, ganditi la modul "de ce sa-mi mai bat capul? Si-asa nu se va rezolva." Acum te intreb: de ce mai mananci? Ca oricum iti vine foame.

Terminati-o cu "traim in Romania", ca altfel vom trai mult si bine in aceleasi conditii, impuse de altii, doar pentru ca se cred mai puternici. Sau noi ne credem prea slabi?
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
prietene sa inteleg ca nu prea ma duce capul sau cum , din exprimarea ta ?

Nu stiu cum sa-ti explic dar eu am castigat de la Gold Platin si GM motor in val de 5.000 de euro , la fosta masina ( astra bertone ) . Insa am castigat pt ca legal aveam dreptate si i-am facut in sange . Si daca nu se miscau repede cu reparatia si ne mai judecam imi plateau si perechea de pantofi care mi-o toceam cat ma privau de masina .
Asa ca EU AM FACUT CEVA in privinta asta ! Tu ce ai facut ? Si cam ce realizari ai , in afara de faptul ca-ti dai cu parerea pe forum pe subiect ?

In incheiere citeste mai cu atentie , ca vad ca n-o faci :
Este obligatia lor MORALA de a schimba piesa , nu legala . De ce ? Pt ca nu are nimeni o expertiza tehnica JUDICIARA ( nu extra ) care sa constate fapul ca galeria lu peste e gresita din proiectare ! Avand in vedere ca nu exista si avand in vedere ca nici GM Romania nu si-a asumat in scris aceasta greseala de proiectare - fabricatie bla bla bla , facand o rechemare pt masinile produse intr-o anumita perioada , te anunt ca nu ai baza legala sa te dai la ei ! Navand nimic decat niste vorbe din auzite , o sa te trimita GM respectuos dealtfel , sa te adresezi instantei daca nu-ti convine
Si acu mergi tu la instanta si suporta cheltuielile unui proces de aceasta amploare , prin care sa demonstrezi ca ei ascund rau intentionat un defect de proiectare

Am fost suficient de clar ?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bai loosere! Cine p*#& mea esti tu sa trebuiasca sa-ti dau tie socoteala ce am facut eu?! "Prietene" stii tu cui sa-i spui, nu mie, ca nu ne tragem de sireturi, bai moldovene.

Si daca ai reusit sa faci ceva, cu atat mai mult ar fi trebuit sa fii un exemplu pentru altii. In privinta admisiei eu chiar nu am ce sa fac, si de aceea nici nu incerc. Sunt multe chichite pe care nu am nici timpul si nici vointa sa i le explic unuia care nu da bine cu mansarda (vad ca te-ai prins deja ce vroiam sa spun) si care musca de cur pe unde apuca.

Gigi duru'. Ia uite ce ma enerva moldoveanu' asta! Pfua!

Du-te nene si lasa-ne, ca esti praf.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citate :
Asa e cand nu prea te duce mansarda sa vezi dincolo de bara din fata, nu se gasesc alte argumente
Tu, ca multi altii, ganditi la modul "de ce sa-mi mai bat capul

Concluzia 1 :
Omul in intelepciunea de Buftea incontestabila da sfaturi . In traducere libera nu mai fi prost , stiu ca nu te duce dar incearca , iesi din multime si gandeste ca mine . Sa ne umflam in fata celor de la GM .... Ok comandante che guevara sa vedem mai departe

Citate 2 : loosere , plm , de ce sa dau socoteala ( in conditiile in care tu mi-ai cerut ) , moldovene Laughing , nu dai bine cu mansarda , musca de cur ( as prefera de fund , mi se pare mai sexy , daca se poate )

O simpla analiza pe text se observa clar trasaturile omului frustrat , neadaptat societatii in care traim , care prezinta sindromul omului haitut de stat , autoritati , general motors , etc .... Dumnezeule toti vor sa-ti faca rau !
Nu e de mirare violenta in limbaj si agresivitatea cu care a reactionat , la un simplu raspuns pe ARGUMENTE pe care l-a primit

Defapt hai sa nu mai fiu elegant :
Te-ai erijat ( daca stii ce inseamna asta , cu toate ca ma indoiesc ) in lupul moralist . Cand ti s-a explicat intr-un limbaj prea civilizat pentru nivelul si calitatea persoanei tale ca nu este legal ce vrei tu si ca te agiti degeaba si ca sa nu mai tii prelegeri , fara o baza solida tu ce ai facut ? Cum a reactionat iq-ul tau care nu sare de 10 ? A reactionat aparandu-se , printr-un limbaj agresiv si violent facandu-ma : prost , moldovean , looser .....
Acuma eu pot sa fac misto de tine sa nu te mai spele toata apa buzaului , insa vreau sa-ti iei suspend ... De ce sa ma cert eu cu tine si s ate disculp intr-un fel ? Laughing

Apropos :
Moldova incepe de la un rau , care se invata in scoala generala
Mi se rupe de simptomele admisiei tale
Sunt intr-adevar ingrijorat ca cei ca tine l-au votat pe basescu ...



Later edit : Vezi daca vorbesti urat ? Laughing Uite iti recomand cand ajungi acasa :
Calmepam este folosit: în tratamentul anxietãþii, stãrilor de tensiune ºi de agitaþie;Calmepam este de asemenea util în cefaleea psihogenã ºi în tulburãrile psihosomatice.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lao beneficiaza de 14 zile concediu de studiu al articolului 5 din regulament. Pedeapsa a fost dublata din cauza folosirii mai multor cuvinte injurioase (s-au cumulat pedepsele)
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
aci se discutau probleme tehnice nu probleme personale si @bertone degeaba vrei sa ii explici omului cum stat treaba ca tot nu poate citi
  • bart

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Bertone te rog da-mi un pm cu tel tau te rog. Vreau sa te intreb lucruri ca vad ca ai reusit sa te lupti cu ei.

Mai oameni buni linistitiva, pai tot noi ne certam. Si batuti si ... si cu banii luati. Si eu m-am saturat de traim in romania da asta e. Se pare ca ne ia tot timpul.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cipri-vkt a scris:aci se discutau probleme tehnice nu probleme personale si @bertone degeaba vrei sa ii explici omului cum stat treaba ca tot nu poate citi


aici se discutau probleme personale , te contrazic !
si nu vreau sa-i explic nimic dupa ce si-a luat suspend , eu am fost foarte clar in primul post si nu-ti trebuie doua facultati sa intelegi : nu ai nici o sansa sa te umfli la ei daca nu ai baza legala . Daca ne raportam la faptul ca bunul simt este vadit altul in occident si acolo se acorda subventia ( la motorina se pare Laughing ) facem discutii . Pt ca in occident am mai zis te costa 80 de euro revizia de 15.000 fata de 650 lei cea mai ieftina aici in provincie , nu in bucuresti
Asa ca despre ce disctuam aici , depsre lucruri de principiu de dragul de a le discuta sau despre lucruri palpabile ?
Asta am incercat sa explic in primu post
  • micleadragoscostin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
are cineva o galerie de admisie pentru Z19DTH veche? vreau sa incerc sa o repar!

Daca are cineva, astept un pret! sau o pot da pe a mea in schimb, dupa ce o repar pe cea care mi-o da-ti ! ca am nevoie de masina zilnic...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR