Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Oare sa am vreo sansa sa il fi filmat camerele de la casa? Maine ma voi uita si voi cere o astfel de inregistrare.
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cred ca treaba asta se incadreaza la art. 216 c. pen (insusirea bunului gasit) !
sunt sanse sa il gasesti sunt sanse sa nu il gasesti !
sa il gasesti ai putea face cam asa : vezi ce camere sunt in interior, eventual la casele la care se platesc cumparaturile si daca ai noroc sa il fi filmat, vezi la ce casa a platit cumparaturile (am vazut ca avea o punga kaufland cu ceva in ea - deci a cumparat ceva de acolo) si poate ai norocul sa fi platit cu cardul sau chiar bonuri de masa si ... voila ... l-ai gasit ! data si ora de la camerele de supraveghere ar trebui, in mod normal sa fie sincronizate cu cele de la casele de marcat !
iti recomand sa apelezi la organele abilitate pentru ca nu stiu daca o sa iti dea cienva tie imaginile acelea !
multa bafta !
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut dupa ce individul a luat banii un alt domn s`a uitat la atm dupa care s`a dus dupa individ incearca sa il identifici si pe el cine stie.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Exact, cel cu sacosele ce vine si se uita la atm in urma hotului este martorul, fiindca a vazut ca tipul ma spiona si ca a luat intr-un final banii. Chiar s-a apropiat si el la atm crezand ca poate vreunul din noi a defectat atmul sau ca ningea cu bani de sarbatori!
Skip ads

  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din cate vad individul a pandit binisor. E posibil sa nu fi fost o simpla coincidenta.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu ce zic pe aici, tipul a premeditat, si nu e exclus ca sa fi pus ceva inainte , a.i. sa nu dea banii imediat, desi nu cred. Totusi, a studiat terenul, spionat, premeditat.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@secariceanu. Nu poti spune ca a premedita. A premeditat ce ? Ca uiti tu bani in bancomat ? Cand stai si astepti la coada, te uiti in jur, doar nu o sa te uiti la cel din fata. Eu nu plecam o ora de langa bancomat daca nu ii scotea.
Mie nu mi se pare ca a fost furt asta. Cand gasesti atatia bani, ai emotii destul de mari si te uiti destul de suspect in jur. Eu am gasit 600 ron, si desi nu am vazut pe nimeni in jur care sa se uite de ei, m-am simtit destul de nasol vre-o doua zile. Daca il gaseam pe cel care ii pierduse acolo ii dadeam inapoi, dar la politie nu m-as duce sa ii duc.
Si sincer sa fiu , nu cred ca o sa ii mai vezi inapoi, mai ales daca cel care i-a luat nu e hot de meserie.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de necazul tau, dar cred ca NU E vorba de FURT aici. Omul a gasit niste bani (ca erau in ATM si nu jos pe strada, nu vad diferenta). Chiar si in cazul in care il gasesti pe om, nu poti apela decat la bunavointa lui pentru a-ti da banii inapoi.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate sunt deacord cu dodo. Trebuie sa fi mare norocos sa il gasesti pe om si trebuie sa fi si mai mare norocos sa fie deacord sa iti dea banii inapoi. Juridic garantat nu poti sa ii faci nimic pt ca nu vei putea dovedi in veci ca el a gasit (nu furat!) banii.
Considera chestia asta ca o invatatura de minte dureroasa, oricum iti garantez eu ca nu vei mai fi cu capul in nori mult timp de acum inainte.

Apropo, am o intrebare: cum ai fi procedat tu daca ai fi fost in locul celui care a gasit banii?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca in tarisoara asta este o lege care te cam acuza penal daca gasesti ceva bani si nu ii declari la politie. Stie vreun jurist/avocat ceva concret?

pt exemplificare, uite o stire uluitoare:
http://www.libertatea.ro/st...gunoi-270867.html
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Hopa, uite ca nu stiam. Chiar ar fi interesant sa vedem si un articol de lege.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Hopa, uite ca nu stiam. Chiar ar fi interesant sa vedem si un articol de lege.

marius007zo2 a scris: ......... cred ca treaba asta se incadreaza la art. 216 c. pen (insusirea bunului gasit) ! ....... !

ÎNSUªIREA BUNULUI GÃSIT (art. 216 C. pen.)
1. Conþinutul legal:
“Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun gasit autoritaþilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al sau, se pedepseºte cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Cu aceeaºi pedeapsa se sancþioneaza ºi însuºirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparþine altuia, ajuns din eroare în posesia faptuitorului.”
2. Condiþii preexistente:
2A. Obiectul infracþiunii:
- obiectul juridic generic - îl constituie relaþiile sociale a caror formare, desfaºorare ºi dezvoltare sunt asigurate prin apararea patrimoniului. Patrimoniu este format din totalitatea bunurilor corporale ºi incorporale, consumabile ori fungibile, mobile sau imobile, principale ori accesorii care au o valoare economica.
- obiectul juridic special - este reprezentat de relaþiile sociale de ordin patrimonial a caror naºtere, existenþa ºi dezvoltare este condiþionata de buna-credinþa, cinstea ºi corectitudinea din partea acelora care gasesc anumite bunuri sau ajung din eroare în posesia unor astfel de bunuri.
- obiect material - poate fi orice bun mobil care trebuie sa aiba o valoare economica susceptibil de a fi evaluat ºi care prin natura sa poate fi pirdut sau poate sa sjunga din eroare în posesia altor persoane. Bunul gasit trebuie sa fi ieºit din posesia altuia, fara voia acestuia, adica sa fie un bun pierdut, iar faptuitorul sa nu ºtie cui aparþine. Nu este considerat un bun gasit acel bun lasat temporar fara supraveghere (ex.- haina de piele lasata într-un cuier în holul unui hotel). Daca o persoana a pierdut un bun ºi îl cauta pentru a reintra în posesia acestuia, iar alta persoana care are bunul ºi ºtie ca proprietarul îl cauta ºi îl þine în mod deliberat, fapta va fi furt. Nu intra în aceasta categorie bunurile abandonate sau parasite.
2B. Subiecþii infracþiunii:
- subiectul activ - este necalificat, poate fi orice persoana care raspunde penal.
- subiectul pasiv - este orice persoana fizica sau juridica proprietara sau deþinatoare a bunului pierdut.

3. Conþinutul constitutiv:
3A. Latura obiectiva:
- elementul material - se realizeaza printr-o acþiune sau inacþiune astfel: nepredarea bunului gasit, dispunerea de acesta ºi însuºirea lui pe nedrept. Pentru întregirea laturii obiective, în varianta nepredarii, se impune împlinirea unui termen de 10 zile. Cu alte cuvinte, omisiunea de a preda bunul capata relevanþa juridica abia în momentul îndeplinirii acestui termen, infracþiunea consumându-se dupa 10 zile de la gasirea bunului. Dar elementul material al infracþiunii se poate realiza ºi înainte de 10 zile, daca are loc dispunerea pe nedrept cu privire la bunul gasit.
- urmarea imediata - consta în creerea unei situaþii de fapt pagubitoare pentru subiectul pasiv, consecinþa a acþiunii sau inacþiunii faptuitorului.
- raportul de cauzalitate - trebuie sa se stabileasca în concret, ca urmarea imediata este o consecinþa a savârºirii elementutlui material.
3B. Latura subiectiva:
- forma de vinovaþie - intenþia directa sau indirecta. Este în afara oricarei îndoieli, ca un bun poate fi luat sau folosit din culpa.

4. Forme. Sancþiuni.
FORME:
1. actele preparatorii – sunt posibile dar nu se pedepsesc;
2. tentativa - nu se pedepseºte;
3. fapt consumat - aceasta infracþiune se consuma în momentul împlinirii termenului de 10 zile, în cazul nepredarii, iar în cazul dispunerii sau însuºirii bunului gasit infracþiunea se consuma chiar în acel moment.
4. fapt epuizat - acesta este considerat a fi momentul în care a încetat activitatea infracþionala, deoarece delapidarea în cele mai multe cazuri are un aspect continuat.
SANCÞIUNI: închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cat traim, invatam. Atunci, bafta la cautat!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Legea exista, dar problema este ca nu se va putea dovedi in veci ca respectivul a luat banii din bancomat cu probele care exista (pozele prezentate aici). Mare pacat ca s-a intamplat cu o suma asa de mare si chiar acum dupa sarbatori cand bugetele sunt limitate in majoritatea cazurilor.


Ultima modificare facuta de titro la Mie 06 Jan, 2010 2:14 pm
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Azi am fost in audienta la inspectorul sef si i-am explicat situatia. Mi-a zis ca se vor ocupa de urgenta . Acum sa vad, sper sa ii ajute cumva imaginile. Apropo, la casele de marcat nu este decat o camera care bate peste toate, asa ca nu am sansa sa il vad pe aia, doar sa caute politia pe camerele interioare daca vor.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare foarte rau de pierderea ta.
Dar, sa nu fie cu suparare, nu vreau s-o fac pe lupul moralist, aveai nevoie de toti banii, sa-ti scoti tot salariul? Mai ales ca dupa aia ai intrat in Kaufland, la cumparaturi, banuiesc, unde poti plati linistit cu cardul. Eu de pe card imi scot numai bani de buzunar. In rest platesc cu cardul si cumparaturile la hypermarketuri, la peco iar unele servicii cu banking on line.
Daca faci parte din cei carrora le place sa aiba banii in mana la salar atunci foloseste si tu un ATM din interiorul unei banci. E mai sigur.
Mai spun odata, imi pare foarte rau ca ai patit-o. Dar sa fii mai atent de acum incolo.
Si iti doresc succes, poate totusi mai recuperezi ceva. Daca politia se misca bine, ai sanse.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ideea e ca imi e frica sa ii las pe card ca am colegi care au fost furati de hackeri, si de aceea ii scot pe toti, pluc ca am si rate la 2 banci de achitat, insa asta nu cred ca va impresioneaza. Eu am intrat dupa aceea in Kaufland ca sa scot de la ATMul din interior, la care stiam ca poate fi aglomerat, fiind zi de salariu. Si la cel interior am vazut ca nu mai aveam soldul.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De pe card nu poti sa fii furat numai de hackeri. Eu am uitat cardul la un restaurant si un chelner a platit acolo la un pos fara pin. noroc ca mi-a luat numai 300 ron ca aveam vreo 3000 ron pe card. Am fost la banca (la vreo doua saptamani dupace mi-am dat seama ) si la politie si tot degeaba. Am ramas cu gaura. Asa ca doar daca il gaseste politia pe ala poti recupera ceva. Imi pare foarte rau ca ai patit asa ceva.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:De pe card nu poti sa fii furat numai de hackeri. Eu am uitat cardul la un restaurant si un chelner a platit acolo la un pos fara pin. noroc ca mi-a luat numai 300 ron ca aveam vreo 3000 ron pe card. Am fost la banca (la vreo doua saptamani dupace mi-am dat seama ) si la politie si tot degeaba. Am ramas cu gaura. Asa ca doar daca il gaseste politia pe ala poti recupera ceva. Imi pare foarte rau ca ai patit asa ceva.


Ar fi trebuit sa fie semnatura ta pe chitanta pentru ca plata sa fie valabila, sau ti-a falsificat-o?
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am salvat pozele prin programul DVRViewer2 ce este dat de sistemul de supraveghere video si am ales formatul BMP si surpriza...le salveaza la rezolutie mai buna si anume de la 720x288 la 720x540, deci se poate prelucra mai bine poza pentru un rezultat mai bun Very Happy

Acum eu le-am pus pe site in jpeg deoarece bmp nu e suportat de clubopel.com, asa ca am pus si linkul de descarcare cu BMP originale.
http://dl.transfer.ro/poze_...-06Jan-98d144.zip
Care va pricepeti in prelucrari si vreti sa ma ajutati pe mine si pe politie, idul meu de yahoo este SECARIANU.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Am vreo sansa sa il identifice pe cel care mi-a luat banii?
SIGUR 8%
CAM GREU 30%
NU PREA CRED 60%
81 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR