Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • i_am_roby

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2007 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut din nou sai LA MULTI ANI !
Am intampinat o problema azi! Am fost ca "omul" sa fac schimbul de ulei la service in Buzau. In prealabil am comandat de ieri filtrele toate ( maotorina, ulei, aer si polen) si uleiul (Castrol Diesel 5 W 40). Am luat filtrele de la magazin le-am dus la service ( nu reprezentanta opel pentru ca in buzau inca nu e deschisa) si surpriza, cei de acolo mi-au dat inapoi filtrul de motorina pe care il cumparasem, cel obisnuit circular din pâslã, sa-l duc inapoi la magazin ca nu e bun. Au cautat si ei , AM CAUTAT SI EU PRIN ORAS...SI NIMIK. n-AM GASIT FILTRUL CARE IMI TREBUIE.
Am intrebat la service ce sa caut, caci eu nu am vazut filtrul pe care il am montat pe masina, si mi-au zis ca e cilindric , ,metalic capsulat , cu conducte in el si cu o chestie care opreste apa....(n-am inteles prea bine descrierea).....in fine....dupa toate vorbaraia de aici....var rog ajutati-ma sa gasesc filtrul care imi trebuie.....daca stie cineva unde il gasesc pe cel care imi trebuie din descrierea pe care am facut-o , i-as fi profund recunoscutator.
Multzam anticipat si Conduceti prudent !
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Greu de crezut ca intr-un municipiu resedinta de judet sa nu fie un magazin auto cu o baza de date larga care sa-ti dea piesa ceruta dupa datele autoturismului!In caz ca nu exista pe stoc, se aduce in cateva zile.Mai incearca la reprezentanta Opel si solicita piesa veche ca sa stii despre ce e vorba.Succes!
  • i_am_roby

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2007 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salve!.
Da, si mie in vine greu sa cred ca nu gasesc o piesa intr-un oras ca asta. Eu is Buzoian de 2 ani ca m-am maritat aici, eu de fel is din Braila. Asta ca o paranteza....
eprezentanta opel bz nu are deschis service-ul deocamdata, are deschis doar showroom-ul...
Multzam de raspuns si astept alte sugestii
  • vaneatka

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La motoare 1.3 de la opel merg 2 tipuri de filtre de combustibil
813569- tip element
813059- este cu corp metalic
Skip ads

  • i_am_roby

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2007 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
SAlve ! Multumesc de raspuns!
Nu stiu sigur ce inseamna cifrele astea pe care mi le-ai scirs! probabil tipul!
Filtrul pe care il are masina momentan este metalic cu 3 conducte si o "putza" de aerisire cred....si in fundul lui are o mufa, cred ca e senzorul de apa...
si scrie pe el GM 13 235 541 si mai hos scrie UFI FILTER 55 186.
POate stie cineva un pret si unde il gasesc ca in Bz nici o sansa!
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Fii serios...Rad buzoienii de tine.Ia legatura cu gabiopel in Bz si te indruma el.Acum in plina criza comerciantii de piese sunt foarte atenti si seriosi.Cu certificatul in mana iti comanda si aduc orice piesa!
  • relaxat

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o problema, am cumparat filtrul de motorina, cel capsulat cu senzor de apa, dar nu am reusit sa il scot pe cel vechi, nu pot sa scot furtunele de pe el, au un sistem de sigurante pe care nu am reusit sa il desfac, banuiesc ca este necesar un cleste special. Daca ma puteti ajuta cu o solutie, va multumesc.
  • i_am_roby

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2007 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
lupul1969 a scris:Fii serios...Rad buzoienii de tine.Ia legatura cu gabiopel in Bz si te indruma el.Acum in plina criza comerciantii de piese sunt foarte atenti si seriosi.Cu certificatul in mana iti comanda si aduc orice piesa!

....macar de-ar rade buzaoienii de mine ca's natarau...dar din pacate....cu certif in mana am umblat de am albit...habar n'aveau si nici nu auzisera de acest tip de filtru (cu talonul in mana mi-au dat alt tip de filtru)...doar reprezentanta opel mi-a rezolvat problema...greu dar au rezolvat-o !
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare, si eu intampin aceeasi problema cu filtrul de motorina, am fost pe la vreo 3 magazine dar nu imi gaseau filtru pt masinuta mea, am sa incerc sa ajung la reprezentanta Opel poate ei ma descurca. apropo oare la ce pret ajunge un filtru? daca a schimbat careva modelul acesta ciudat...
  • Avik

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Meriva 2009 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cred ca a fost una din primele piese cãutate de cãtre mine Smile

Filtru combustibil
Inaltime: 205 [mm]; Inaltime 1 [mm]: 192,4
Diametru 1: 90[mm]; Diametru 2: 7,89[mm]; Diametru 3: 9,49[mm]
Diametru carcasa [mm]: 81

Tip filtru: Filtru conducta
Filter Type: with water sensor coupling
OEM 8 13 058
GM 13235540

Cross Interchange Parts - Direct Cross Interchange
BOSCH - Ref: F 026 402 054 Pret cu TVA: 354.19
MANN-FILTER WK 853/24 Pret cu TVA: 248.29
UFI 24.ONE.03 Pret cu TVA: 258.69
KNECHT KL 630 Pret cu TVA: 279.03
CLEAN FILTERS DNW 2503 Pret cu TVA: 222.78
 
Cross Interchange Parts - Indirect Cross Interchange
PURFLUX FCS744
COMLINE EFF223
FRAM PS10351
FILTRON PP 990/1
COOPERSFIAAM FILTERS FP5864HWS
MAGNETI MARELLI 153071760248
FIAAM FP5864HWS

Sfaturi practice de luat în seamã la cãutarea pieselor auto atunci când nu posedati un program specializat, gen EPC:
- aflati ce firme produc piesa respectivã;
- orice firma producãtore de piese auto, care se respectã, are un catalog online de piese, cu codurile aferente si cu filtrele de rigoare, pentru fiecare model de masinã;
- verificati codurile pieselor respective în cel putin douã astfel de cataloage pentru mai multã sigurantã
- comparati rezultatele gasite cu cele din baza de date online a firmei Opel (scuze ca nu mai stiu link-ul; îl gãsisem odatã mai demult)
Succes! Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR