Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sotia mea nu s-a decis inca intre aceste doua masini.
Poate o ajutati voi. Oare?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma gandesc daca sa iau punto 1.2 sau SL65AMG. Voi ce ma sfatuiti? Laughing
Daca vrea masina sa caute agila, daca vrea o cutie mobila in care sa tina curci, un matiz e perfect.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
corsa?
on topic. agila clar.matizul e cam naspa.pas siguranta in el.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Agila. ABS, servo electric, airbaguri, caroserie mai buna, mai multa siguranta.
Matiz. Ieftin de intretinut, fiabil, ieftin. motorul nu face probleme.
Eu as cumpara un matiz de 1500-1800 de euro in detrimentul unei Agile de 3500.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Matiz-ul are avantajul ca este ieftin (cam 1000euro) si piese aproape moca si in rest NIMIC. Agila este scumpa (3000euro in sus) dar avantaje girla, spatioasa, inalta, tabla serioasa pe ea, airbag etc. La consum clar Matiz-ul iese cistigator dar este o cutie de conserve la greutate.
Daca sotia este incepatoare cu tendinte de accidente cumpara un Matiz daca merge urban, in 2-3 ani o dai la rabla si nu pierzi nimic. Daca este "problema" in trafic cumpara un Tico ca asta e si mai ieftin. Daca vrei masina vezi o Agila ca este convenabila la pret/piese/consum.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
agila , e mai spatioasa si te simti mai in siguranta in ea
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru 3500 gasesti o corsa C an 2001 chiar 2002 care din punctul meu de vedere este mult mai fiabila si confortabila decat cele 2 variante propuse de tine
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai fiabila decat Agila nu e, iti da Dan acum un raspuns complet cu timonierie, caseta de directie, samd...
Agila full e 3500 de euro, ma indoiesc ca o Corsa full 1,2 e 3500 de euro.
Skip ads

  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Un matiz nu merita, este foarte instabila si nu te face sa te simti in siguranta, daca vreau ceva mai ieftin si mai stabil as lua TICO (e mult mai stabil) si nu Matiz, si Agila daca vreau ceva mai serios.
Am condus si Agila si Tico si Matiz, in aglomerarile din oras Tico iese invingator se strecoara printre masinile de la semafor, pe langa masinile ce stau la cozi
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
imi pare rau sa-ti spun prietene, nu este locul aici, dar totusi o fac. tico nu tin minte sa fi condus, dar am mers cu el. matiz-ul in schimb l-am condus vreo 3-4 ani zi de zi, si te voi contrazice referitor la stabilitate.

acum nu stiu ce vrei sa spui tu prin faptul ca este instabil, dar se descurca excelent in trafic. arata mai bine si este mai confirtabil decat un tico.

in plus, nu cred ca pentru o doamna conteaza sa se strecoare, ci sa se simta bine. un plus pentru matiz in detrimentul la tico aici.

acum vorbesc cu cel care a initiat topic-ul. depinde cati bani vrei sa dai. pentru ca poti gasi matiz cu airbag, sau poti gasi matiz calarit pe taxi.. etc
la fel si in cazul agilei.

pana acum am recomandat matizul la multa lume, ca masina ieftina, fara nicio retinere.
in agila, intr-adevar este mai mult loc. colegul goerge_fusneica mi-a prezentat masina lui. este o masina facuta cu cap

bafta
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eficienta=MATIZ , Imagine=AGILA
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Matizul are probleme de stabilitate in curbe, la viteza cand trece un tir pe langa tine simti ca te ia vantul, cel putin asta se intampla la matizul pe ca l-am condus eu, era masina nou nouta, tico era mai vechi si Agila la fel
Skip ads

  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
lovelife a scris:Matizul are probleme de stabilitate in curbe, la viteza cand trece un tir pe langa tine simti ca te ia vantul, cel putin asta se intampla la matizul pe ca l-am condus eu, era masina nou nouta, tico era mai vechi si Agila la fel

Hai sa fim seriosi ca nici Agila nu exceleaza la acest capitol. Nu!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mihalceanu_marian o fi Corsa C mai "frumoasa" decit Agila care este mai utila dar la capitolul fiabilitate uita. Cum am uitat eu pe unde sunt bucse, bielete, timonerie, caseta, burdufe, toba etc. asa sa uiti si tu de fiabilitate mai mare.

Matizul dupa 100km/h devine instabil, efectiv iti este frica in el. Am condus mult timp Matiz, Tico (inca mai am unul), este foarte bun in oras dar afara efectiv te pipi pe tine la orice curba sau rafala de vint.
O alta problema la Matiz e cu piesele, mica acum dar pe viitor va fi acuta.
Ryco1 chestiunea e ca daca sotia ta s-a obisnuit in Agila e cam problematic cum se va simti in Matiz, nu cumva sa te auzim ca mergi tu cu el Laughing Daca merge pe premiza ca isi cumpara o tigaie fiabila si ieftina este ok si in rest sa uite de avantajele Agilei.

LE
Ryco1 fa o proba cu Matiz si sa vezi tu stabiltate
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sper sa gasesc o Agiluta la 2500 Euro inmatriculata.Daca nu sunt nevoit sa iau Matiz.
Ce targ i-mi recomandati pentru Agila ? Oare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La 2500 gasesti dar trebuie sa mai bagi bani in ea ca toate au distributia varza, discuri/tamburi uzate, consuma ulei, unele facute din bucati. Am tot studiat piata ca vreau sa o vind pe ala de 1L si tot ce este acceptabil e peste 3000. In germanica culmea e ca sunt mai scumpe ca la noi, deh la ei nu este criza si tot ce este cu consum mic sunt inca scumpe.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris: In germanica culmea e ca sunt mai scumpe ca la noi

Nu.
Sint preturile normale.
Pt. ca aici piata e dictata de ciurucurile de 7-8 ani dar care au doar o suta de mii de km pt ca au fost ale unui batrinel/batrinici care mergea cu masina doar pina la piata
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu batrina e fumata, acum e moda cu sotia care mergea o data pe saptamina la cumparaturi, nu-i place ca e prea mare sau ca vrea una rosie, evident ca toate au 86-95,000km. Daca vrei sa te distrezi mergi in tirg sa vezi texte pe ei Laughing Pe aia cu rezerva o stii ? Uite dom'le ce roata de rezerva are, este noua !
La noi in tirgurile de masini jumatate au probleme.
Referitor la consum deja te prapadesti de ris, uite de pe forum :
daca te ajuta cu ceva am eu un GSI 2.0l, 8 v, 110 cp, '95.
masina arata impecabil interior- exterior... daca nu te dai la ea iti ia maxim 5% in afara si 6,5% in oras. pretul e doar 1700 negociabil la fata locului.

Vand opel astra Gsi 2.0 an 1995....masina arata foarte bine la exterior, foarte bine la interior avand probleme cu unul dintre pistoane....
astept oferte. mentionez ca este inmatriculata.

Deci zafirul a ta fiind cu motor mai mic, euro4, nu pierzi compresie ar trebui sa consume 4% afara si 5,5% in oras. Consuma mai mult ? Da-i foc sau nu pierde oferta asta de nerefuzat Shocked Eu as cumpara masina aia sa fac transplant de motor dar e cam mare si nu incape sub capota. Ma abtin si voi da o gaura in piston, schimb debilmetru, sonda lambada, pun filtru minune, doua pastile in rezervor, un vortex, ceva aditivi si sa vezi ca o fac sa pape 2% Embarassed
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai cind o fi s-o vind, atit o sa aiba consumul "real": 4 afara si 6 in oras Rolling Eyes hehehehehe
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si cnad se termina benzina poti sa pui in rezervor apa incarcata la soare, asta e masina ideala Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR