Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
respect! am cva probleme cu volanul masinii mele..opel vectra B sport 2002 1.8 16v...la denivelari volanul are tendinta sa se duca in partea stanga foarte mult...el sta putin inclinat spre stanga cand masina merge drept...si se aud cva batai/tremurari in el...ce pot face?recomandari pe cineva?multumesc frumos..








imi cer scuze fata de moderatori...am mai deschis o discutie si cred ca nu e la locul potrivit!respect
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
adrianalexandru a scris:respect! am cva probleme cu volanul masinii mele..opel vectra B sport 2002 1.8 16v...la denivelari volanul are tendinta sa se duca in partea stanga foarte mult...el sta putin inclinat spre stanga cand masina merge drept...si se aud cva batai/tremurari in el...ce pot face?recomandari pe cineva?multumesc frumos..


se intampla..am avut si io volanul putin dezaxat..spui ca e spre stanga..asta apare in urma schimbarii capetelor de bara(cine ti-le-a schimbat a uitat probabil dupa ce a reglat unghiul de fuga sa se uite si la volan sa ramana in pozitia normala..se rezolva usor prin desfacerea /inchiderea simultana a piulitelor de la capetele de bara(aka. capete bielete directie)..
la viteza mare, daca zici ca vibreaza, ori e unghiul de fuga decalat, ori ai joc in directie, ori rotile din fata sunt neechilibrate..ori toate problemele acestea simultan..
cea mai rea cauza, si mai costisitoare: caseta directie uzata/pompa servodirectie defecta

nu te lua neaparat dupa mine..mai uita-te dupa pareri..dar du-te si la echilibrari roti..te costa cam 10 ron..nu strica..+20-30 ron o diagnoza la directie..sigur vreun cap bara e dus..








imi cer scuze fata de moderatori...am mai deschis o discutie si cred ca nu e la locul potrivit!respect[/quote]
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ms frumos pentru sfat.!insa vibratiile le am numai la denivelari..am facut unghi de fuga e in regula..echilibrate sunt...am sa merg la diagonoza la directie..
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
de obicei aceste vibratii sau zgomote apar la modelele care au reglaj de volan.asta datorita mai multor articulatii,trebuie varificata si coloana volan.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR