Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B
  • xx140485

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Meriva 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pt informatii. sper ca la mine sa fie un 10 in oras (avand in vedere ca circulatia e mai lejera). In legatura cu lasatul motorului si cu comsumul mai mic nu stiu ce sa spun. La golf am acelasi consum de la 0 la 65000 km, adica nu am observat vreo modificare majora.
Multi km va doresc si fara intrari in service decat la 15.000 sau la an Very Happy
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu nu am acest zgomot
  • 0sAND1s

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutari,

Legat de consum, la mine, pentru motor benzina 140 CP, consumul in afara e in jur de 7, iar in oras in jur de 11. Am ajuns la aproape 5000 km.

Legat de zgomote, am o scartaitura in stanga spate, la denivelari. Pare de la un arc sau amortizor. Am crezut ca e de la scaune sau chestiile din portbagaj, sau roata de rezerva nestransa, dar tot face dupa ce am eliminat aceste cauze posibile. Voi vedea la revizie, daca mai persista pana atunci. Mai e un zgomot, care nu deranjeaza, la manevrele de parcare, probabil de la frana sau servodirectie, se aude o secunda un vajait spre motor.

Cam atat, drum bun.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
consumul e ok
nu cred ca o sa scada...Sad
Zgomotul de la manevrele de parcare vine de la motorul/pompa de servo directie si iti recomand sa incerci sa nu tragi de volan pana la maxim.

Voi aveti zgomotul din pedala de ambreaja? acel scartait?
Skip ads

  • marchidel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am cautat jante din tabla pentru cauciucurile de iarna. Mi se pare o idee mai buna decat sa folosesti o singura pereche de jante pentru 8 cauciucuri si sa le schimbi tot timpul.
Pe Opel.ro nu sunt dar apar pe Opel.de:
http://www.opel-accessories...omplettr%C3%A4der
In plus de pe opel.ro afli ca la jantele de 16 si 17 se pun cauciucuri 205/55 R 16 94V sau 225/45 R 17 94V. Problema cu 94V este ca sunt cauciucuri XL reinforsate deci mai scumpe. E valabil pentru motoarele 1.7 DT, 1.7 DTC si 1.7 DTS.
http://www.opel-accessories...um=13260605#anker
Despre cauciucurile de iarna cred ca orice cauciuc isi face treaba atata timp cat are simbolul cu muntele si fulgul de zapada


Ultima modificare facuta de marchidel la Lun 01 Oct, 2012 11:44 pm
  • marchidel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sistemul de blocare antifurt. Manual pag 27-28

Sistemul blocheazã încuietorile tuturor portierelor. Acestea nu se mai pot deschide din interior, nici macar folosind butonul de pe bord. In cazul in care hotul sparge un geam nu poate deschide usile dinspre interior

Pentru activare apãsaþi pe butonul de inchidere de pe telecomandã de douã ori în 10 secunde.
Am vazut la o alta Meriva. La mine nu merge si cred ca voi mai face o vizita la Opel Smile
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@marchidel
cred ca sistemul antifurt de care vorbesti este de fapt alarma. acum jumate de an cand am comandat eu masina alarma nu putea fi pusa pe masina decat in cadrul pachetului cosmo premim (daca imi amintesc bine). este un sistem de alarma rudimentar dupa parerea mea. in sensul ca nu are senzori de miscare, soc sau alte minuni tehnologice, ci piuie doar daca deschizi usa sau capota. eu nu eram convins ca am asa ceva si m-am dus la dealer. asta m-a pus sa intru in masina si a incuiat-o. m-a pus sa ma misc, a lovit-o in parbriz... nimic. usile nu se deschideau nici din interior, nici din exterior dar masina nu piuia. ne-a venit ideea sa deschidem capota si masina a piuit. deci cam asta ar fi cu minunata alarma...
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
revenind la cauciucuri de iarna si jenti.
am cautat la dealer. mi-a zis ca n-are rost sa iau cauciucuri de la ei ca nu vor fi niciodata mai ieftine decat prin alte surse. asa ca am cautat pe net. am gasit Michelin Alpin A4 91T cu 477 lei/ buc. mi le-au livrat a doua zi. scump, dar am vrut ca macar o data sa am si eu cele mai laudate gume de iarna. am mai cautat si alte variante mai mult sau mai putin renumite si rand pe rand le-am decoperit cate un defect. in plus preturile la dimensiunea 205/55/R16 sunt de la 400 in sus, deci pt cateva sute de lei in plus pe pretul total am considerat ca nu merita sa testez gume mai slabe.
referitor la jenti de tabla. tot la dealer am asteptat. mi-a zis ca o sa fie nu stiu ce oferte in toamna si cand apar ma suna. evident tot eu am sunat sa mai intreb... cand m-am saturat sa astept m-am dus sa caut eu. intai la alti dealeri unde am gasit cu preturi intre 178-185 lei/buc fara sa fie vreo oferta. mai apoi am gasit tot pe net un pic mai ieftine. dar cred ca varianta "oficiala" de la dealer e ok.

referitor la consum. am implinit 8000 km. in we am plimbat-o pe merry pe un traseu de circa 500-600 km. mi-a scos o medie de 6,4 cu mers usurel prin orase si drum european, cu serpentine si depasiri pe rucar-bran, cu niste km de drum neasfaltat (spre plaiul foii), cu autostrada A1 la viteza maxima legala, clima a mers cam 85% din timp
in oras inainte de iesirea de care ziceam, in 3-4 sute de km mi-a scos in jur de 10 la suta, cu functionarea climei cam 15% din timp.
Skip ads

  • marchidel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sistemul antifurt:
am gasit un exemplu: in filmuletul urmator spre sfarsit la minutul 3.30. Nu se aude niciun bip deci nu are alarma, dar are totusi un sistem de siguranta suplimentar:
http://www.youtube.com/watc...mp;feature=relmfu
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am gasit o chestie interesanta la accesorii. am gasti si n-am gasit...
concret pe site la capitolul confort si comoditate din accesoriile opel am gasit o poza cu hard cargo tray. un fel de fund mai rigid care se pune deasupra rotii de rezerva dar sub placa rigida din partea inferioara a portbagajului. problema e ca daca intru mai concret in capitolul accesorii unde sunt prezentate toate pe categorii nu gasesc acest hard cargo tray.
iar daca ma duc la dealer sa intreb de piesa si pret iar o sa se uite la mine ca la masini straine... ei de multe ori afla de la noi chestiile interesante Smile)
ar fi interesant acest accesoriu pt ca spatiul ala pe care eu il folosesc intens, e tare variabil din cauza materialului moale care acopera roata de rezerva. e adevarat ca inca o "piesa" pusa aici ar micsora si mai mult spatiul dar as fi curios sa vad cum e si mai ales cat costa...
stie careva despre ce vorbesc?
  • 0sAND1s

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Jersey, cred ca asta cauti: http://www.tavitaportbagaj....-auto-opel-meriva .
Vad ca sunt 2 variante: pentru nivelul de jos, si pentru nivelul de sus.
Am vazut si originala, la dealer-ul de unde am luat masina, Union Motors. Aveau un pachet care includea si tavita asta.
  • marchidel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu nu am roata de rezerva si imi convine mai mult deoarece tot acel spatiu este liber si poate fi folosit deoarece are deja un suport rigid. Totusi in caz de pana sper sa dau de unul dintre voi pe strada. Smile
Eu astept sa apara adaptatorul pentru scaunul central spate pe care se poate adauga o cotiera sau suportul de pahare. Deocamdata nu e disponibil din motive de siguranta. cod piesa 17 22 001, culoare jet black, pret 55,00 €


Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut forumisti
se pare ca am patit-o cu masina.....de ieri imi ajunge apa la 110 grade si am gasit si o pata sub masina care eu cred ca este lichid de racire.
acul de la temperatura apei oscileaza intre 90 si 110 grade, mergand spre rosu, iar ventilatorul de pe radiator "urla"

Am dus-o in service, la Union, si cu ocazia asta fac si revizia de 2 ani/45k
whish me luck !
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
aualeu!
ai grija ca ai sanse sa iti puna in carca cine stie ce minuni. de genul nu e vina noastra ca n-ai verificat lichidul sau mai stiu eu ce. bafta mare!
tine-ne la curent.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
garantia expira pe 26 octombrie..Sad
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut
situatia e destul de proasta....dar sa incep cu inceputul
Asa cum v-am zis vineri am fost la Union si am last masina pentru investigatii. Le-am cerut sa faca si revizia daca tot eram acolo.
Surpriza a fost sa mi se spuna ca nu au gasit nimic, ca au facut tot felul de teste (au un tester special) ca termostatu merge ok, la fel si ventilatorul si au last-o sa mearga vro ora si nu a curs nimic.
Au completat in schimb cu antigel care cica era fff putin (normal....pt ca l-am last eu pe jos in parcare !)

Cu revizia a fost ok, mi-au rezolvat problema cu pedala de ambreaj (au gresat-o) sa vedem cat tine. Au schimbat toate filtrele + ulei...total 690 cu tot cu antigel. (cam scump)

Problema acum este ca iar am gasit pata sub masina si mi se pare ca nivleul de antigel a scazut desi acul de la temperatura sta linistit la 90 grade. Prin urmare am stat langa masina sa vad de unde pica. Am cautat peste tot si pana la urma m-am bagat sub ea.
Dupa parerea mea cred ca e pompa de apa...la cum arata si de unde pice. Atasat poze.
Voi ce ziceti? poate fi altceva

Luni ma duc de dimineata peste ei (oricum tb sa ajung si cu cartea de service pt completare) si sar pe ei, cu tot cu poze.
Daca este ceea ce banuiesc eu, ce sanse am sa intre pe garantie?


  • marchidel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pentru problema ta. In schimb vestea buna e ca pompa de apa face parte din garantie
  • jersey

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2011

  • Mesaj Privat
asa zic si eu. pompa de apa nu e consumabil. iar in garantie numai consumabilele se platesc. filtre, becuri, placute de frana cred. ca daca e sa dai bani pe ea o sa usture rau la buzunar Sad
iti dorim bafta si zi-ne ce ai rezolvat.
  • virgil71

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut Cristi,
Imi pare rau sa aud ce ai patit. Chestia cu ambreiajul o am si eu, dar nu tot timpul. Anul trecut am facut si eu revizia la Union si sunt foarte superficiali, astia nu verifica nimic decat iti schimba filtrele, uleiul si-ti bifeaza pe fisa ca ti-au verificat o gramada de chestii desi nici macar nu stiu unde se afla Shocked . Sunt curios cum o rezolvi. In cazul in care fac nazuri la garantie spune-le ca o sa te interesezi la Opel in Germania si vor schimba placa. Sper sa o rezolvi cat mai curand si cat mai bine pentru tine. Poate reusim sa ne mai intalnim si noi merivele pana vine iarna si sa mai profitam de vremea frumoasa de afara.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut

am fost de dimineata si am lasat-o acolo.
Mi-au trimis mail ca de vina e pompa de apa si ca o inlocuiesc iar la 3 am luat-o. Acum e Ok...nu mai curge.
pana aici bune si frumoase

La intrebarea ce se intampla cu garantia mi s-a raspuns ca e valabila cat are si masina garantie...adica inca 21 de zile..!
Deci...ce pompa mi-au pus? una noua sau una care sa tina 21 de zile?

@virgil: toate service-urile din Bucuresti sunt de kko.
daca vrei ceva serios tb sa treci carpatii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR