Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut.am o vectra c din 2002,cu suspensie sport,masina are batai pe spate pe ambele parti,se aude destul de tare,ca si cum ar zdranganii ceva.am schimbat bieletele,bucsele de la bara stabilizatoare,bucsele de la bratele bumerang,nu stiu ce dreq sa-i mai schimb,m-a disperat.nu mai suport,va rog sa ma ajutati.salut
Skip ads

  • TITI G.

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu, am facut teste de vibratii de socuri mi-au schimbat niste bucse si nimik.
pana la urma am gasit ca erau placutele de frana, fiind uzura mare la ele nu le mai impingea pistonul sa stea fixe pe disc si jucau acolo. le-am schimbat si totul este ok. sper sa va ajute.
  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aha.multumesc mult.o sa incerc si varianta asta.
  • flaviussht

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mesajul era km incurcat asa k lam sters si am reformulAT UNUL KRE ESTE MAI CLAR


Ultima modificare facuta de flaviussht la Vin 20 Mai, 2011 4:14 pm
Skip ads

  • flaviussht

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cand rulez intre 70 si 110 km p ora cu masina se aude un huruit dreapta spate(mi am dat seama de asta pt k luam viraj dreapta greutatea se muta p stanga sii nu mai huruia in spate dar in schimb cand luam viraj stanga contiua sa huruie)sii astazi knd am verificat presiunea le pneuri am obs k arcul de p stanga spate este rupt (cred eu un 2.3 cm) asta face vreo schimbare majora la conduita de drum a masinii?,alt ceva,knd iau viraj dreapta o las p liber cu o viteza de 20 km la ora si eventual iau o groapa de aude un troncanit stanga fata ,c ar putea fi? si cu o ultima intrebare va mai deranjez am pneuri de 205 50 pe 16" ce presiune ar trebui sa am in ele? va multumesc anticipat tin sa mentionez k modelul este un opel astra g hatchback sport(modelul de germania)as dorii ceva raspunsuri clare daca puteti,multumesc din suflet
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti in primul rand.Am o astra g hatchback din 2000 diesel 16v,1998cmc.Saptamana trecuta am observat ca am un zanganit in zona rotii dreapta spate.Am dat roata jos si am gasit ceva pamant pe o portiune mica de janta si am banuit ca atinge in aparatoarea de noroi,restul am verificat vizibil in zona rotii si era ok.Dar zgomotul este la fel dupa.Cand am fost anul trecut la itp inginerul de acolo mi-a zis ca roata dreapta spate tine mai putin fata de celelalte roti .(ceva de genul ca fata+stg.spate am 98%,si dr.spate 92%.parca).Zgomotul este sesizabil mumai daca am geamul deschis din dreapta si in special cand merg pe drum cu denivelari sau in general pe drumuri mai proaste.posibil oare sa joace placutele de frana cum am mai citit?,sau sa fie rulmentul?Amortizoarele de pe spate sunt noi au doar 3 luni.am sa trec pe la un mecanic si va tin la curent.
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da intradevar este de la placuta dr.spate,dar nu asta era problema principala.In roti aveam 2,7 ata,a crescut presiunea in roti de la asfaltul incins,am facut 2ata si gata e ok.din cand in cand se ma aude si zornaitul ala de placuta dr.spate dar mecanicul m-a programat tocmai la sfarsit de luna.Cica nu e nici o problema.Oricum multumesc pt.raspunsuri!
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la tota lumea,am un astra g DIN 2000,1998cm3 si am avut recent o problema asemanatoare.Aveam un zanganit la roata dreapta spate.Bineinteles ca am gasit de la ce era.Mi-a trebuit o cheie de 13 sa desfac etrierul..cred ca asa se cheama(unde stau placutele de frana).chestia e ca etrierul asta sta numai intr-un surub fix iar unul este mobil ca un fel de balama.Ei bine balamaua asta mobila trebuia sa aiba vaselina sa tina ca un fel de etansare sau amortizare sa-i zic mai bine.am pus vaselina acolo si am schimbat si tablitele de pe placutele de frana care mi sau parut cam uzate cat a apasat pistonul de frana.Am aerisit si franele pe spate si am reglat si frana mana mai bine.Zgototul a disparut definitiv si acum iarasi totul a revenit la normal.Sper ca are sa fie de ajutor cuiva ce am scris..sfatul meu este sa fa face-ti voi totul la masina .Mecanicii sunt in mare parte niste ticalosi care jatmanesc bine...luati-va kei si rezolvati voi singuri problemele cu ajutorul clubului bineinteles.Sa auzim numai de bine!
Skip ads

  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ... Se aude un fel de huruit undeva in dreapta spate , se aude cu intreruperi , nu constant si doar cand reduc viteza , in mers nu se aude nimic , doar cand decelerez , anvelopele sunt dunlop , ca noi , masina este o astra din 2009 , aveti idee ce ar putea fi ? Ms !
  • Florinx2007

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare Opelisti!
Problem: Am fost de curand pe la bulgari si am cam plecat sifonat d-acolo. M-a lovit unu' in roata dreapta spate, usa+aripa (avea cam vreo 50KM/h) si apoi am ricosat cu roata cealalta in bordura de 50 cm inaltime, care bineinteles mi-a rupt bratul de la ax pe roata respectiva. Am schimbat axul acolo, si de atunci se aude un zgomot foarte puternic in spate care persista. Acum ... in momentul in care virez stanga mai brusc - sunetul dispare complet - daca virez dreapta sunetul devine si mai puternic.
Deci - avand in vedere ca este vorba despre roata de impact si de faptul ca atunci cand roata respectiva are greutate pe ea zgomotul dispare - sunt indreptatit sa cred ca e vorba de rulmentul de roata ?( si inca ceva-rulmentul de roata spate este acelasi si pt roata din stanga ca si pt cea din dreapta, difera cumva, sens de rotatie sau ceva?)
Parerile si sfaturile sunt bine-venite. Smile
Mersi mult!
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am un y17dt 2001,recent am schimbat puntea spate (era stramba partea dreapta) cu una sh.Montat corespunzator,tot ok ..in schimb trancane la hopurile mici mai mult ,suna ca o bataie .Sa fie din telescoape ?(Monroe schimbate si ele acum ceva timp ) . @ Cealalta punte nu troncanea.
Astept un raspuns,mersi
  • ovy21

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva, am o Vectra B 96 si se aude cand este goala o bataie f tare in partea dreapta spate numai cand dau in gropi sau denivelari ceva. Ma puteti ajuta cu o sugestie ceva, am schimbat toate bucsele pe spate si tot se mai aude.
Skip ads

  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! Nu stiu din ce cauza in momentul cand trec peste ex: linii de incetinire,,se aude pe spate, mai tare pe roata din dreapta, un zgomot ca si cum ar fi doua bucati de fier care se bat una de alta,,,,amortizoarele sunt noi la fel si arcurile ... Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri? Multumesc anticipat !


PS: se aude indiferent daca e sau nu incarcata.. si nu cred sa fie nici de la placute pt ca se aude prea fier pe fier ...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
buna! Am si eu o problema ciudata.....discul dreapta spate la H este lucios doar 2 cm la jumatatea discului..(.placutele schimbate acum 22.000 km FERODO ( toate celelalte discuri sunt ok)) iar in mers daca am o viteza mai mare de 50km atunci cand pun frana imi vibreaza puternic volanul! Poate ca uzura neuniforma a discului spate sa mi provoace aceste vibratii in volan sau alta sa fie cauza vibratiei... in mers normal pana in 170 nu am vibratii

PS : am aerisit franele si am sa fiu atent sa vad daca incepe sa luceasca discul!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Azi am inaltat rotile pe fata separat si cu a 5a le am invartit pana a ajuns acul la 200 km dupa care am franat usor si nici o vibratie !
dupa am demontat roata spate cu uzura din magine , am curatat si acum astept sa vad daca in viitor va luci si in zona ruginita!
PRoblema este ca nu inteleg de unde vine vibratia!! oare de la roata spate? numai bine
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
pai la cum arata discul ala nu ma mira ca nu iti calca bine placuta pe disc.... cada te uiti atent vezi ca pe disc ai o buza mare care daca o aduni si pe cealalta de pe spate discului(buza)o sa vezi ca discul trebuie schimbat..... si daca si placutele au fost noi puse si nu lea rectificat la capete ca sa intre in zona buzei poate si din cauza asta .

cat despre vibratzi in volan sa nu fie rulmentul.... sau vreo roata mai disumflata.
asa pateam eu cu roata peste 130 imi vibra si daca umflam rotzile toate la fel vibratia disparea.
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am o Corsa D cumparata de curand la mana a doua (2 ani, 25.000 km) si am descoperit o simptoma suparatoare... imediat ce trec de 100-110 km la ora incepe sa scoata un zgomot destul de iritant din spate. Pe la 130 la ora e deja destul de dificil sa porti o discutie. Cea mai buna descriere e ca si cum as avea o usa deschisa, desi nu exista nici un fel de curent in masina. Ce ar putea fi?
  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
zgomotul care zici tu ca il auzi e din cauza rotilor probabil , de obicei cele cu profil in W fac astfel de zgomote .
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Poti explica mai bine ce inseamna "roti cu profil in W"?
  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat

PROFIL V

Cam profilul asta de roata iti da la un moment dat senzatia ca ai deschis ceva in spate la masina . Nush tu ce fel de gume ai ,insa nu este exclus sa se intample si la celelalte modele la fel daca sunt intarite(scoapte) de timp .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR