Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut glo, eu am un opel vectra b2 2001 2.0DTI si am aceeasi problema in zona spate a masinii; zgomotele sunt evidente cand este cald si masina este goala.
am verificat si chiar inlocuit toate bucsele trenului spate(cred ca sunt 16 buc),am demontat amortizoarele cu jambe si arcuri dar din motive obiective n-am putut demonta si amortizoarele pt a l-e verifica desi sunt SACHS cu gaz noi:inlocuite in
noiembrie anul trecut, aceste zgomote continua sa ma sicaneze.
am ascultat cu atentie fiind in portbagaj aceste zgomote si le-am localizat in zona superioara a amotizoarelor desi bucsele de fixare sunt bune; acolo sunt niste saibe mari din tabla catre cred ca lovesc in anumite conditii de temperatura si drum in jamba.
voi demonta iarasi ansamblele amortizor-jamba -arc si voi lua la "puricat" tot ce e acolo...
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu, am fost la un service si mi-au zis ca este de la bratele de pe spate. Acum intrebarea mea este, daca acele brate, contin si bucsile de la bara stabilizatoare...? Mie mi-au verificat pe spate, si mi-au zis ca bratele sunt....
am tot vectra c 2003 110.000km
dupa ce am schimbat amortizoarele a inceput sa faca asa urat, si se misca chiar si rotile! Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la voi, dar la mine am rezolvat o problema asemanatoare din doua reglaje la bratele portbagajului. Exista cate un surub pe fiecare brat al capacului, surub care se plimba in sus sau in jos, depinde cum il invarti, si care e folosit ca distantier intre capacul portbagajului si portbagaj. Eu le-am reglat cat de sus am putut in asa fel incat sa se poata inchide portbagajul fara sa fortez si am scapat de zgomot.
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mi se pare mult 30 roni, dar am fost la reprezentanta de mai multe ori si am mai fost si la alt service si mi-au zis ca nu e ceva important si nu are rost sa o demonteze, au tras de suspensii in toate felurile si nu au nimic de aceea au zis ca-mi ia banii degeaba daca o demonteaza. Ma gandeam ca poate reusesc sa rezolv problema eu fara sa fiu nevoit sa o las la reprezentanta, avand in vedere tarifele din Craiova. Cand reusiti sa dati de cap problemei spuneti-mi si mie sau daca reusesc eu pana atunci o sa postez in anunt. Multumesc celor care ma ajuta.
Skip ads

  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
glo a scris:Nu mi se pare mult 30 roni, dar am fost la reprezentanta de mai multe ori si am mai fost si la alt service si mi-au zis ca nu e ceva important si nu are rost sa o demonteze, au tras de suspensii in toate felurile si nu au nimic de aceea au zis ca-mi ia banii degeaba daca o demonteaza. Ma gandeam ca poate reusesc sa rezolv problema eu fara sa fiu nevoit sa o las la reprezentanta, avand in vedere tarifele din Craiova. Cand reusiti sa dati de cap problemei spuneti-mi si mie sau daca reusesc eu pana atunci o sa postez in anunt. Multumesc celor care ma ajuta.


Salut,

Am si eu aceeasi problema (Vectra 2.0 DTi, Caravan Sport).
Inclin sa cred ca nu prea are cum sa fie din suspensie sau bucsarae, poate fi de la acea apratoare de la disc sau legatura dintre rezervor si gura de alimentare. Zic asta pt ca exact problema asta am avut-o si la precedentul Vectran (1.8 benzina, Sedan) si tot in partea dreapta si tot nu am reusit sa gasesc ce are de fapt nici pana in momentul vanzarii. Culmea, ca la toti la care am auzit ca au aceasta problema o au doar pe partea dreapta. Cum de nu apare si pe stanga, daca e de la suspensie cumva?
Basca, la Vectranu asta am suspensii sport Irmscher, si tot am problema asta.
Tot asa, daca careva ii da de cap, sunt tare curios si eu.....
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la a mea se aude o bataie tot in partea dreapta de vreo cateva zile dar nu am dat importanta crezand ca e ceva prin portbagaj care zdrangane. Oare ce ar putea fi.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
BRATELE SUPERIOARE SPATE !....E BOALA LOR !....toti mi-au zis...eu le-am schimbat ieri si totul e ok acum, nu se mai aude nimic. verifica-le au cate 2 bucsi fiecare...si posibil sa fie praf..
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
700 RON bratul sau se pot schimba numai bucsile?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
bratul cu totul la vectra c Wink
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
are 2 brate. se schimba cu totul. un brat productie GM este cam 4 mil. unul productie nemteasca (nu GM)..e 2 mil.
am ales varianta a doua...si sunt multumit.
  • ionut_m

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In parcare, zgaltaie cu putere roata din spate inspre lateral (apucata din partea de sus). Daca face zgomot, se simte chiar si jocul atunci trebuie schimbate acele brate superioare spate. Manevra este vazuta de mine la un mecanic. Pret constatat de mine: 3,8 mil la Opel, 1,9 mil pe aftermarket per bucata. Am ales varianta a doua. Saptamana viitoare le pun.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la fel aveam si eu. le-ai luat bine. bafta Smile
Skip ads

  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
azi am scimbat uleiul si cand am inchis portbagajul mecanicul m-a pus sa deschid din nou si sa repet de cateva ori dupa care a rotit de neste tampoane de cauciuc care se afla la baza prtbagajului si spre surprinderea mea care incerc sa scap de zgomot de vreo 6 luni Embarassed; dupa ce am plecat de la el nimic liniste si pace in masina Shocked Crying or Very sad asa ca daca aveti berlina incercati sa reglati portbagajul fiinca mai are in afara de cele doua tampoane inferioare si doua suruburi care se regleaza la baza lunetei pe mecanismul de sustinere a portb.



vectra c 20dti
  • miteaclaudiu

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 2,2dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am o vectra c din 2004 si trancane la denivelari de nu mai [pot de nervi.nu stiu din ce motiv dar cand ploua si se uda pe dedesubt nu mai trancane asa de tare, aprope de loc ,acelasi lucru il simt si cand vin cu ea de la spalatorie,nu mai trancane asa de tare.rugamintea mea la voi este dak stiti sa imi spuneti de ce ,e vreo piesa care tre sa o schimb ? ,de ce cand se uda pe dedesubt nu mai trancane ? MII de multumiri
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
problema asta o au multe vectra si c si b.si eu am la a mea dar nu f tare.la fel....cand se uda nu mai face.problemele sunt de la bucse....nu cred ca sunt de la amortizoare.trebuie sa schimbi bucsele.nu sunt f scumpe si se gasesc la toate magazinele cu piese de opel.
bafta
  • andrebogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am la un vectra 2.0 DTI-2005.
Problema este insa ca la mine se aude atat in fata cat si in spate, la cea mai mica denivelare peste care trec. Mi-e ciuda ca masina are doar 50.000 km si toti mecanicii dau din umeri - pt. ei, totul e ok.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A incercat cineva un "rework" la aceste brate? Se zice ca ar fi de exemplu un atelier in Bucuresti care reconditioneaza aceste brate prin re-turnarea bucsilor (se stie ca sunt turnate pe brat).
Un coleg (California) zice ca a rezolvat problema in felul acesta...idea este acuma sa vedem cat tine, iar daca este totul OK....foarte bine, este si ieftin.
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Editat.
Florianu stie el mai bine de unde e zgomotul.


Ultima modificare facuta de Cristian_Seven la Mar 11 Dec, 2007 7:55 pm
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hai sa nu generalizam rezolvarea la problema ta cu problemele tuturora. Bratele spate la Vectra C sunt o problema reala , iar zgomotele descrise de mai multi colegi aici pot venii dupa cum a fost dovedit dupa inlocuirea bratelor, de la acele bucsi crepate/sparte.
cred ca traba cu, CapsOn este OK daca vine ca alternativa la verificarea provenientei zgomotului. Mie unul nu mi se misca rezervoru' de loc....
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cum scria un coleg mai sus incercati sa reglati 'portbagajul' la vectra c are la baza lunetei in fiecare colt cate un surub de sustinere iar in colturile exterioare pe interior exista doua suruburi din cauciuc tampoane cred ca asa le zice si alea tot de reglaj la mine de acolo a fost si am fost prin toate repr din buc si pana la urma tot un mecanic batran mia zis Wink asa ca merita sa incercati





vectra c 20dti
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR