Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intradevar asta poate fi solutia, intrebarea este: nu cumva aceste suruburi sunt conectate cu bratele, iar daca este asa, nu cumva asta este o sulutie temporara? Adica bucsile alea sparte sau uzate se comprima mai mult disparand jocul.
In cazul asta nu facem decat sa vopsim cioara!
Skip ads

  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
deci bratele sunt sub masina si ceea ce am scris eu mai sus nu are traba cu suspensia masinii se refera la usa portbagajului sau cum io fi zicand capota etc
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
OK

credeam ca este vorba de reglaje la brate...
usa portbagajului nu bate
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pai asa credeam si eun dar nu a fost sub masina si a fost de la portbagaj
Skip ads

  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
exact aceeasi problema o am si eu un troncanit stresant doar pe partea dreapta spate si doar la denivelari mici,dak dak cineva a avut exact acceasi problema sa-mi zica si mie e cam de o luna si a devenit foarte foarte stresant ma gandeam sa ma uit eu la ea dar nus poate fac vre-o tampenie?deci ce fac ?ms mult...
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa punem niste bucsi de porbagaj in locul celor de la suspensie si sigur nu o sa mai bata nimik
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ar fi o solutie Smile Very Happy
  • k8m3l

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pentru toti baietii glumetzi am fost cu masina la radacini si nu au stiut ce are 'asa e normal' in alta zi am fost cu ea la dibas si acolo am facut test de rampa apoi test de drum cu un mecanic in portbagaj pe piatra cubica asta dupa ce am schimbat acele brate superioare deci ele nu erau de vina Rolling Eyes si nu au zis nimic exact si apoi un mecanic mia zis de potbagaj asa ca cine rade la urma rade mai bine. Sarbatori fericite fara zgomote incomode Laughing




vectra 20dti
Skip ads

  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
...si, ca sa vezi pana la urma, nu au fost bratele de vina, nu a fost nici protbagajul, si nici bucsile....ci
TELESCOAPELE PE SPATE...VARZA
220 RON pe bucata si zgomotu a disparut ca prin minune Very Happy
  • danyel_22

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie cineva de unde a cumparat bratele la 2 mil? Au fost greu de schimbat? Multumesc Cool
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am luat din giurgiu, la sc florirolf srl, este un service, destul de bun. productie germana bratele.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa raspund si eu la acest topic va zic urmatoarele :
-zgomot prezent pe partea dreapta spate , suna mai degraba a "agatzat de arc" un sunet extrem de deranjant chiar si in interiorul masinii(dau muzica pana acopar sunetu...)
-presupun ca s-a avariat partea dreapta iarna asta cand nu mi-a reusit un drift si am dat lateral in bordura, si, presupun eu, abia acum se simte, mentionez ca roata nu are joc nu e indoit nimic, nu a fost un contact asa violent, nu am muscat din plin cu janta, noroc cu cauciucurile inalte Smile
-ca solutie vreau prima data sa comprim arcul si sa il dau pe partile de contact cu caroseria cu vaselina, pt ca am dat eu cu spray vaselina pe acolo si a disparut zgomotul pt o zi
-daca nu imi reuseste, si sunt sigur ca aveti dreptate cu bucsele scot la imprimata tot topicul si ma duc la un mecanic si ii zic : na ma, fa acol`!

p.s conduc vectra b '99 2.5 v6
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Zgomotul ala "ca agatatul de arc" nu e de la drift. Ca il am si eu, si n-am facut drifturi. Si e super enervant...
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
NATS a scris:Zgomotul ala "ca agatatul de arc" nu e de la drift. Ca il am si eu, si n-am facut drifturi. Si e super enervant...


Ok, deci pana la urma, clar si la obiect, ce trebe sa inlocuiesc, cam cat costa piesa, si cam cat costa manopera?
P.S. Vectra B1
Multumesc.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
elny a scris:Salut, sunt proprietarul unei Vectra-C an.fab 2003, are 135.000km, iar de curand cand trec peste denivelari sau gropi pe spate se aude un troncanit ciudat, e exact ca si cum puntea ar lovi in caroserie. un prieten mi-a spus ca ar fi 2 bucse de la bara stabilizatoare. eu am citit prin forum insa pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa aiba aceeasi problema ca a mea. poate a mai avut cineva probleme de acest fel si ma poate sfatui ce trebuie sa schimb, ca decat sa ma duc sa isi dea cu parerea toti neni mecanici si sa schimb tot spatele si tot sa troncane.....
multam fain.
am si eu aceiasi problema si pe fata si pe spate si e din cauza la protectiile de plastic la amortizoare a sarit vaselina de la apa. in jurul amortizoarelor sunt niste bucati de plastic ca un tub pe tija amortizorului acolo trebuie gresat si gata..
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:BRATELE SUPERIOARE SPATE !....E BOALA LOR !....toti mi-au zis...eu le-am schimbat ieri si totul e ok acum, nu se mai aude nimic. verifica-le au cate 2 bucsi fiecare...si posibil sa fie praf..

cati bani sunt bratele ?
am si eu o vectra gts 2005 ,1.9 ...... la fel ......ma dispera /Sad
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la vectra c eu le-am luat cu 4 mil ambele. la gts sunt mai scumpe ca sunt dintr-un aliaj usor, sunt vreo 6 mil ambele daca nu ma insel.
Numele companiei:Florirolf S.R.L

Persoana de contact:Pascu Daniel

Adresa:Bd Cfr, Bl. 20, Cod 80126

Localitate:Giurgiu

Judet:Giurgiu

Telefon:0246/212315
de aici am cumparat eu. au si service de montaj.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eventual pt bucuresteni, daca vorbiti cu respectivul si va comandati si veniti sa montati aici, luati legatura cu mine si va arat destinatia eu, ca sunt din giurgiu.
toate cele bune
  • xot

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Problema cu zgomotul pe spate - dreapta, la mine - am avut-o si eu. Era de la surubul amortizorului nestrans corespunzator. Asta dupa ce cineva a avut inspiratia sa verifice si acest ultim amanunt dupa ce fusesera verificate toate imbinarile si nu exista nici un joc.
Tot atunci am schimbat pe spate si bieletele antiruliu pe spate si, cu o luna inainte, niste bucse - nu stiu care anume.
Mai avusesem si un tacanit super enervant: era de la placutele de frana care, montate initial gresit (!) pierdusera elaticitatea arcusorului...
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead la vectra b1 sa sti ca mai mult ca sigur zgomotul vine de la bucsile de la bara stabilizatoare!
rezolvare de moment(aprox 1 an sau 30.000 km) se desfac piulitele de la colierele c sustin buscile de p caroserie si bara. se bandajeaza bara stabilizartoare cu banda teflon pentru instalatii sanitare aprox 1,5 mm se monteaza la loc bucsa si colierul. asta e o rezolvare pana vin piesele de la comanda. eu am aplicat metoda asta (carpeala ce este drept) si am mers 28000. acum chiar trebuie sa fac comanda Razz.
succese depline


p.s. de la bara stabilizatoare apar niste zgomote de inebunesti
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR