Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • clauss daniel

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema .rulmentii sunt de vina
Skip ads

  • catalinS8

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bieletele antiruliu! mai avea un coleg pe aici belele cu asta si am avut si eu 120 lei le schimbi pe amandoua!
  • dobrilaionel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
SAL sunt interesat de aceasta problema la mine huruie in mers Sa fie de la rulment?
  • dobrilaionel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
SAL sunt interesat de aceasta problema la mine huruie in mers Sa fie de la rulment?
Skip ads

  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la minel la vectar c fara facelift se auzeau cand mergeam usir (pana in 5 km /h) si in viraje; rulmentii erau;
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut, la mine se aude un carait cand virez dela dreapta maxim spre stanga si trag un pic mai tare de volan. Se aude acelasi carait...zanganit si cand merg pe piatra cubica. Se aude din dreptul rotii si a inceput aseara fara a lua vreo groapa sau bordura. Masina a fost parcata si cand sa plec am dat inapoi cu viraj dreapta si s-a auzit ca si cum atingea ceva. Am oprit m-am uitat pe sub masina....nu am vazut nimic. Dupa ce am plecat nu s-a mai auzit nimic si astazi am mai incercat sa vad daca se aude. In mers nu se aude nimic dar am impresia ca trage dreapta mai tare ca inainte.
Poate fi bieleta de directie?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poate fi si bieleta de directie, dar in acelasi timp poate fi si pivot, poate fi si vreo bucsa...
nu as exclude insa rulment sau / si flanse.

diagnosticarea de la distanta dupa niste simptome e doar o parere.
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am dat roata jos si am gasit problema. O spira de la arc rupta. Sper ca e doar asta.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
rulmentii orizontali nu sunt din plastic, nu mai vorbiti prostii. nici macar flansa de sub oala nu e din plastic. zgomotul ala vine de la flansa, care e uzata in partea superioara si nu mai sta ferm sub oala amortizorului sau jeg in rulmentul ala orizontal, care chiar se desface se curata cu benzina, se unge cu vaselina grafitata si se pune tot la loc.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ascultati ce zice TOX ca bine zice, flansele de la amortizoare + mult nisip si jeg care se aduna iarna.
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat azi arcurile si erau rupte amandoua in partea de jos iar cel de pe dreapta era rupt de 2 ori. Asa arata cele vechi:

Partea proasta este ca desi am comandat arcuri pt sasiu sport coborat si erau la fel de lungi ca cele vechi acum masina pare mai ridicata.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ToX a scris:rulmentii orizontali nu sunt din plastic, nu mai vorbiti prostii. nici macar flansa de sub oala nu e din plastic. zgomotul ala vine de la flansa, care e uzata in partea superioara si nu mai sta ferm sub oala amortizorului sau jeg in rulmentul ala orizontal, care chiar se desface se curata cu benzina, se unge cu vaselina grafitata si se pune tot la loc.

Tox la Vectra c cel putin rulmentii de presiune de la amortizoare chiar sunt din ceva plastic compozit iar flansa este aproape in totalitate metalica, inclusiv zona de contact cu oala amortizor (are doar in interior ceva cauciuc) si nu prea pica! Cam asa arata!

Skip ads

  • Mihai Vectra

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Se pare ca este o buba specifica modelului sa se rupa arcurile pe fata si mai ales cel din dreapta .Am schimbat si eu de curand arcurile ca se rupsese unul pe dreapta si trosnea in viraj.Iar rulmenti sunt pozitionati prost sub arcuri pentru ca fata de alte masini la care sunt pusi in interiorul flansei amortizorului ,acestia preiau toate socurile si totodata sunt si mai expusi la intemperii care le scurteaza foarte mult durata de viata.Recomand ca arcurile si amortizoarele sa se schimbe numai pereche.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca e o problema specifica tarii in care locuim sa se rupa arcul dreapta fata mai devreme si la inca ceva timp si cel stang...
noi printre gropi mai avem si portiuni scurte de sosea...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR