Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • devylutzz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: suceava
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tocmai am achizitionat un opel vectra b, motor 1.6 benzina din 1996 si 120.000 km bord. problema este ca desi i-am schimbat distributia iar motorul functioneaza perfect si merge rotund la relanti, de o perioada se comporta ciudat: uneori nu trage motorul, ca si cum ar fi ceva infundat, intrerupe putin. dar nu tot timpul! ce ar putea fi? pompa de injectie, debitmetrul de aer, filtrul de benzina? este foarte ciudat ca nu face tot timpul, are zile cand o apuca dintr-o data, merg cu ea si incepe sa intrerupa, dupa ce opresc si plec iarasi functioneaza normal
  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
verifica si filtrele de aer, dar cel mai sigur ii filtru de benzina.
  • luky_planet

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Citeste subiectul Z18XE https://www.clubopel.com/vie...p?p=685875#685875
  • devylutzz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: suceava
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
va multumessc deocamdata am sa schimb filtrele sa vedem apoi ce mai zice .. va tin la curent
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca in spatele bobinei , exact din corpul clapetei de acceleratie ai un furtunas mai gros , duce intr-un modul care e prins undeva sus in zona parbrizului pe aceeasi directie . in modulul ala intra o mufa cu 3 pini , cerifica stutul acelui modul ( este in jos si intra acel furtun in el ) . La mine s-a rupt stutul ala ca e de plastic si avea aceleasi intreruperi ca la tine . Modulul ala masoara presiunea in galeria de admisie si ii transmite calculatorului care in functie de asta stie cata benzina sa dea ca sa faca amestecul optim . La mine incepuse sa consume cat un hammer , decand am remediat buba e ok . Succes !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR