Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra A hatchback din 90 si vreau sa i pun proiectoare am observat ca exista niste fire cu mufe chiar la baza radiatorului in fatza lui , in bord am luat un buton original si la m bagat in soclul lui ar mai trebuii ceva sigurante sau vreun releu la panoul de sigurante ? am nevoie de putin ajutor Smile multumesc
Skip ads

  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mufele alea de la radiator sint de la proiectoare si intra pina in masina intr-o mufa mare pe stalpul din stinga. comanda e pe un fir negru, parca, iar masa e cuplata deja. Iti mai trebuie un releu si o siguranta; daca te uiti pe capacul de la sigurante, vezi unde trebuie sa fie si releul si siguranta
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc o sa ma uit sa vad inca ceva ai idee scrie pe capac si ce fel de releu trebuie ? si de unde l iau ? Very Happy
  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu scrie. Releu de protectie de 12V si 30-40A de la orice magazin de piese auto. Se monteaza in coltul din dreapta sus, parca
Skip ads

  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de informatie ,dupa ce am citit aici de faza cu releu si sigurantza ma m dus sa ma uit la panou sa vad ce si cum si am constatat ca pe soclul din panou unde ar trebuii sa intre releu pt proiectoare nu are in sptele panoului contacte deci degeaba iau releu ca nu are firele trase in panou ciudat e ca firele pt proiectoare sunt montate in spatele grilei din fatza dar de ce oare nu sunt si in panou , cred ca fac un alt traseu separat cu un releu si o siguranta pe direct de la baterie cu un buton inauntru butonu la m pus in bord cel original dar nu stiu nici la ala daca are contacte in spate singura solutie ar fi sa fac traseul separat asta e Smile multumesc mult pt info
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am tot cautat o schema electrica cum sa fac si eu traseu asta de la proiectoare la baterie cu releu si o siguranta si nimik poate stie cineva cum ar trebuii
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Citeste aici ca e foarte interesant. Eu am facut cum scrie nenea asta, mai am de le montat in masina. Succes !
  • cloodvand

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C 16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut...si eu am exact aceeasi problema...
am firele trase in bara, am butonul, am releul, am si documentatia necesara unui cablaj original...numai ca astept caldura ca sa pot trage firele de la buton si releu care din pacate nici la mine nu sunt...
daca te intereseaza ti-o pot trimite pe un mail...
...daca stii de unde pot gasi proiectoare originale de vectra a...ca eu nu am gasit nici macar la dezmembrari...
Skip ads

  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da, trebuie sa tragi fire cu papuci in soclul de releu, nu e foarte greu. Dupa notatiile de pe releu, ai: 30 - + permament(din siguranta), 85 - masa, 86 - comanda din buton, 87, nu 87a - iesire spre proiectoare si spre becul din buton, care trebuie dus fir pina in mufa mare de pe stilp ( acolo trebuie sa vezi ce culoare are firul din mufa de proiector ca sa-l gasesti in mufa mare).
Asta ca sa iasa instalatia aproape cu cea originala, daca nu, poti sa tragi alte fire si sa pui releu si siguranta in alta parte.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mai simplu sa fac alt traseu multumesc oricum astept poate are cineva o schema un desen cum sa fac am idee cam cum ar fi dar sa fiu sigur
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ai dat click pe cuvantul "aici" pe care l-am scris cu 3 posturi mai sus ? Ai scheme corecte acolo. Rolling Eyes
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am dat click dar schemele mi se par prea complicate din ce am vazut acolo erau pt 4 faruri de ceatza cu alimentare din alternator eu ma gandeam sa fac din baterie direct pe unu din fire sa bag un releu poate si o sigurantza cu un intrerupator in bord de on off si gata
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai cum vrei tu face un orice electrician.daca colegii au povestit cum e original si cum sa faci original.... eu zic sa faci cum e originalul.mai elegant.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR