Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu macaraua din stanga fata de la o vectra B sper sa explic cat mai bine: Am ramas la inceputul ietrnii fara baterie la masina, dupa ce am schimbat bateria nu mai mergea modulul de comanda si aunci cred ca am fortat ceva prin inchiderea geamului ca la un moment dat nu a mai vrut sa mai coboare decat pana la jumatate si de acolo a inceput sa pacane, am desfacut fata usii crezand ca s-a desfacut acel surub cu tija de ghidaj, dar se pare ca el era strans, am bagat mana pe acolo pe ala motoras si se pare ca rotita care vine din motor sare pe langa acel semicerc dintat si tot miscand pe acolo am descoperit ca a iesit si un ax din centrul acele roti dintate care misca semicercul. Nu am apucat sa dau jos macaraua pentru ca nu avem bormasina pentru a scoate pop-niturile. Am tot miscat de tija aia de ghidaj incercand sa ii gasesc o pozitie dar si pare ca geamul tot nu urca pana la capat, nu se strange bine acolo sus si pica si putin cas si viteza lui de coborare e mult ami mica decat al celui de pe dreapta. Daca v-ati mai intalnit cu aceasta problema va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac, daca o mai pot repara daca o dau jos si cumpar alta. Mercic.
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bonule , vezi ca la macaralele pe partea soferului incepe sa crape materialul in jurul axului rotii dintate de la motoras . E remediabila chestia dar trebuie data jos macaraua si apoi motorasul , mai are si o bucatica mica de teflon pt frecare dupa care eu personal i-am dat niste afturi de sudura sa fiu sigur ca nu sare . Tabla din care e facuta macaraua aia e destul de groasa si nu ai crede ca se duce dar sa vezi ce fisuri sexy am gasit eu la a mea . Cu respect !
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bun, mercic de raspuns, deja ma apucasem sa caut alta, mi-ai luat o piatra de e inima.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sper eu sa fie asta problema . E posibil insa sa ai si dinte sau dinti rupti la roata dintata sau la brat . Vezi si tu .
Skip ads

  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Rupti nu sunt ca am pipait si totul pare ok.
  • Jiaur
  • *
  • 11 mesaje
  • din 20 Mar 2007
  • Vectra 1998 x16xel
  • RM or. Nisporeni
  • Jiaur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: RM or. Nisporeni
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
M-am intilnit shi eu cu asemenea problema la mashina mea. La geamul pasagerului din fata tot nu se inchidea gemul pina la capat shi apoi cobora in jos, acolo se vedea ca geamu se inclina in fata. Eu am rezolvat in urmatorul fel, am scos macaraua de acolo cu toate mehanizmele, am curatat bine toate piesele celea prin care aluneca geamu,a shi toate barele celea. Mai apoi am uns toate incheeturile shi toate piesele prin care aluneca geamul cu Fuser Oil (ulei special pentru imprimante, faxuri, el la culoare e ca apa, si este mul mai lunecos ca uleiul auto simplu; doar acolo tot sunt piese din metal care intercationeaza cu cele din plastic). Am montat totul la loc, shi geamul se ridica pina sus in mod normal. Probleme de asha gen nu au mai aparut.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Jiaur a scris:M-am intilnit shi eu cu asemenea problema la mashina mea. La geamul pasagerului din fata tot nu se inchidea gemul pina la capat shi apoi cobora in jos, acolo se vedea ca geamu se inclina in fata. Eu am rezolvat in urmatorul fel, am scos macaraua de acolo cu toate mehanizmele, am curatat bine toate piesele celea prin care aluneca geamu,a shi toate barele celea. Mai apoi am uns toate incheeturile shi toate piesele prin care aluneca geamul cu Fuser Oil (ulei special pentru imprimante, faxuri, el la culoare e ca apa, si este mul mai lunecos ca uleiul auto simplu; doar acolo tot sunt piese din metal care intercationeaza cu cele din plastic). Am montat totul la loc, shi geamul se ridica pina sus in mod normal. Probleme de asha gen nu au mai aparut.

Aceeasi problema o am si eu la un vectra b2 din 2000.Numai ca la mine se manifesta la ambele geamuri.Pe spate se comporta normal deocamdata.Eu am dat fetele de usa jos,am batut in macarale in sperante ca se vor indrepta(vor reveni la loc),dar a fost la fel.Nu am vazut nici un surub de reglare.Daca stie cineva unde este acest surub rog sa-mi spuna si mie.Problema aceasta mi-a aparut in iarna asta ca fortam geamurile cand erau inghetate sa coboare ca eu sunt fumator,si cum ma urcam hop si cu tigarea aprinsa si geamul lasat!Am nevoie de ajutor,va rog!
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dai fata de usa jos si vezi ca inspre broasca usii este un surub cu cap hexagonal de 13mm , e usor de reperat pt ca e bagat intr-o gaura excentrica , acel surub tine bratul de reglaj al macaralei . Respect !
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:Dai fata de usa jos si vezi ca inspre broasca usii este un surub cu cap hexagonal de 13mm , e usor de reperat pt ca e bagat intr-o gaura excentrica , acel surub tine bratul de reglaj al macaralei . Respect !

Multumesc mult ptr raspuns,daca am timp azi o sa ma ocup si de asta,ca astazi vreau sa schimb placutele la frana.Multam de raspuns!Drumuri bune!
  • zagareanu georgica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie urgent de un tid opel vectra b unde pot gasi cine are de vanzare imi poate trimite un email la adresa george_pal2000@yahoo.com. multumesc george
  • zagareanu georgica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la opel vectra b geamul de pe stanga fata urca bine pana la jumatate dupa care de la jumatate in sus se inclina spre fata si iese si de pe cheder inspre exterior facand imposibila inchiderea perfecta. care poate fi cauza?mentionez ca de coborat coboara bine si geamul este electric .astept raspuns. va multumesc george.
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
aceeasi problema ca georgica o am si eu,am desfacut din nou fata de usa astazi si am constatat ca chederul care ghideaza geamul, dinspre butucul usii era cazut cam pana la jumate,lam ridicat pana sus la maxim iam dat cu spray cu ulei penetrant si functiona mult mai bine ca inainte, dar mai tarziu pe seara a inceput sa se manifeste ca in trecut.... posibil sa fie dusa macaraua?
Skip ads

  • axell2

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am un opel vectra b din anul 1999 heatbrack, am o problema cu geamul de la sofer este elctric,, mia sarit de 2 ori pe pe macara am dat fata jos si am repus din nou, era ok, dar din nou mia cazut geamul si a trebuie sa pun din nou acuma problema este da se se inchida pana sus si coboara din nou pana la jumate geamul, nu stiu ce sa imai fac cred ca sar putea sa fie niturile ca sunt cam tocite leam schimbat si tot aceiasi problema, va rog sami spuneti cum sa fac sa nu mai coboare inapoi geamul jos dupa inchiderea cu alarma la masina, am deconectat alarma la masina si am inchis manul tot aceiasi problema, iar parte la motor se incalzeste prea repede motorul in 5 minute ura apa la 80 grade, va rog sa ma ajutati cum sa fac, sau daca stiti un mecanic in bucuresti, sa ma duc sa ma rezolve cu acesta problema la motor, si un sfat cum sa fac la geamul de la sofer.. Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR