Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,

Deoarece mai toate discutiile care se leaga de subiectul "capac culbutori" se refera la garnitura acestui capac, mi-am spus sa deschid o noua discutie.

Motivul : dupa cum am observat , din pacate , la C16SE (si indraznesc sa cred ca si la alte modele) acest capac este fabricat din plastic. O strangere necorespunzatoare poate duce la fisurarea / spargerea / craparea lui. Asta mi s-a intamplat si mie. Am schimbat garnitura, am respectat ordinea de strangere insa am exagerat la unul din suruburile din interiorul schemei de strangere (alt motiv nu vad). Am auzit un mic "poc" insa l-am ignorat. Dupa 30-40 km am deschis capota si ce sa-mi vaza ochii.. Capacul crapat in jurul acelui surub si "transpiratie" uleioasa in zona respectiva.

Modelul capacului : garnitura este din cauciuc, iar capacul are un sant / canal pe margine in care se fixeaza garnitura.

Acum intrebarea : ce alt capac de Astra F / Daewoo --din tabla / metal-- este compatibil cu acest capac (al meu) ?

Multumesc anticipat pt idei si raspunsuri.
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc celor 43 de vizitatori care s-au inghesuit sa-si dea cu parerea.

Oricine are o problema similara poate folosi un capac de tabla de la un F benzinar de 1.4-1.6 ...
Dupa o cautare Google-Imagini, folosind ca si repere codurile de motor ale F-urilor benzinare 1.4-1.6, am ajuns la concluzia ca aceste capace de culbutori/tacheti pot fi compatibile intre ele si mai departe cu C16SE :
- C14NZ
- C16NZ
- C14SE
- X16SZ
- X16SZR (acesta se apropie in proportie de 99% de dimensiunile capacului de C16SE)
- C16SE (bineinteles..)

daca am facut vreo presupunere eronata, accept cu placere contraindicatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR