Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate cineva sa-mi spuna cit este distanta optima la care se regleaza ambreiajul aerului conditionat fata de fulia tractoare.
cineva care are niste LERE si are bunavointa sa masoare .
cumva 0,4-0,6 mm?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu exista un optim. Reglajul se face intr-o gama. Unii producatori de compresoare dau 0,2-0,6; altii 0,4-0,8; Daca ai compresorul pe masa da-i 12Vcc si vezi ca isi face treaba (nu tine mult alimentata bobina). Daca reglezi un 0,5 mm (punand seibi subtiri-vezi poza mea din garaj pentru locul unde le pui) este ok.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu l-am dat jos de pe masina , am schimbat numai rulmentul (la omega este loc suficient sa mesteresti) dar acum nu cred ca am strins bine pt ca are o distanta mult mai mare decit cea initiala si nu cupleaza.
in alta ordine de idei mie mi se pare ca axul merge cam greu la mina daca incerc sa-l invirt.
se poate gripa (defecta) ceva in zona asta ?
in compresor nu m-am bagat inca, doar am verificat daca mai am ceva pe instalatie si apasind pe acel ventil a fisiit, senm ca are ceva pe acolo.
in toamna functiona aerul conditionat dar facea ca toti dracii din cauza rulmentului care nu mai avea bile aproape deloc
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca am pus un post la "Cum sa" referitor la compresoare, cred ca ai sa te lamuresti de acolo.
Vezi sa nu fi montat gresit seibile "zeger" (cele elastice) sau nu a intrat bine pe pana platanul. Oricum proba cu 12V trebuie sa o faci, sa vezi ca cupleaza (o faci cu motorul oprit).
Daca spui ca merge greu rotit cu mana, este clar ca ceva e montat gresit.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR