Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gogo, i-a fost schimbata bara sau e defecta instalatia si nu se mai ridica stuturile...
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
VIN-ul o sa spuna tot (daca nu uiti sa-l furnizezi) - are si spalatoare din fabrica.... restul e CAN CAN Wink
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma..levelingul il avem toti.dar e manual,electronic,nu poate fi convertit sau aplicat pe urma?La fel si cu instalatia ptr spalat faruri.? Ceva amenzi noi?Cazuri cel putin pe raza GL?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poate fi convertit dar i-ti trebuiesc senzorii de pe osii.Apoi calculatoarele care citesc semnalul.Si anulat cel manual.Deci modificat blocul de lumini.
La Vectra B senzorii se gasesc usor sub masina pe osii.Calculatoarele se gasesc lipite pe far impreuna cu balasturile.Blocul se modifica usor.Mai ramane cablajul.
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut. de ceva timp sunt posesorul unui vectra b si nu o mai scot la cap cu luminile. ba nu se regleaza un far, ba nu sunt bune becurile, care sunt acum cu xenon. vreau un sfat concret daca se pricepe cineva ce faruri anume sa cumpar(specific: noi si eventual cu lupa), astept un nume de firma de faruri bune si de instalatie cu xenon, multumesc anticipat
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Faruri stock cu geam clar si becuri halogen Hella !
Xenon pe faruri fara lupa deranjeaza rau de tot. Farurile cu lupa (originale sau aftermarket) pe Vectra nu bat bine.
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da, multam, o sa merg azi sa vad ce gasesc, eu sunt in it acum si sper ca gasesc ceva pe aici. eu as fi vrut sa montez si o instalatie xenon ca ajuta noaptea la drumuri lungi, dar nu stiu cum sa fac, nu vreau nici sa ma injure lumea pe strada. sper ca daca sunt faruri noi se regleaza bn si nu o sa fie probleme
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai prin Italia cu csenon pe fara fara lua s-ar putea sa alegi si cu o amenda "bunicica", aia nu sunt ca cei romani Wink - ai mare grija!
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Asv rea sa imi pun si eu xenoane pe insignia ,insa nu m-am hotarat inca...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca iti pui sa iti iei de 4300k si instalatie de calitate nu chinezarie ieftina... recomand SIEMENS HID cu balast electronic ingust ca nu dau erori si sunt mai de calitate. Eu am din 2007 si nu s-a ars nici macar un bec pana acum apoi altceva...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ca sa nu ai probleme cand faci itp,dupa ce montezi xenoane dute la rar sa le omologhezi pe masina! se specifica smecheria pe carte!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Or fi aia de la RAR suficient de cretini sa omologheze csenoane care contravin legislatiei europene (adica fara autolevelling si fara spalatoare faruri)?
La noi te poti astepta la orice, insa, totusi, inca nu am auzit de cineva care sa fi reusit performanta asta....
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca faci toata smecheria cum prevede la un model cu xenon din fabrica ,se omologheaza! am vazut la un prieten cu vectra c! dar e ceva de bagat bani in schimbare!
la rar a trecut in rubrica mentiuni faptul ca are xenon!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no lasa-ma....
mai haiduce, aici se vorbeste de montat xenoane aftermarket, adica csenoane, nu de facut transplant de xenoane originale. Daca faci transplant de xenoane originale nu trebuie sa mergi la niciun RAR. Eu inca nu am vazut CIV pe care sa scrie ca masina aia a venit sau nu din fabrica cu xenoane.
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am itp pana in 2014...Nu mi-e" frica" de cei de la RAR ca vor face figuri,mi-e ''frica'' de politie..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legal politia iti poate lua talonul, pentru modificari neautorizate ale sistemului de lumini.
Tehnic, daca ai BC, e posibil sa te trezesti cu niste erori prin bord, daca nu esti atent ce kit cumperi
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cand te duci cu masina la itp pe aia nu ii intereseaza ce ai tu pus pe masina! ei se uita in carte si dupa carte vede ce dotari are masina! daca tu faci modificare si pui instalatia la fel ca unui model de fabrica si ea nu este prevazuta pe modelul tau,trebuie sa ii faci omologare ca sa nu te necajeasca aia cand faci itp!un prieten a are vectra acum cu xenon la fel cum au cele care vin cu el din fabrica insa pentru ca modelul nu prevede omu sa dus si ia facut omologare la ce a facut el! inainte avea dasta la smecherie,si nu ii dadeau itp,il punea sa schimbe becurile! si a facut rost de tot ce trebuie de pe una busita total in spate si dusa la dezmembrari,a pus pe a lui,a facut omologarea si acum se duce fara probleme la itp!
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
aurel01 a scris:salut. de ceva timp sunt posesorul unui vectra b si nu o mai scot la cap cu luminile. ba nu se regleaza un far, ba nu sunt bune becurile, care sunt acum cu xenon. vreau un sfat concret daca se pricepe cineva ce faruri anume sa cumpar(specific: noi si eventual cu lupa), astept un nume de firma de faruri bune si de instalatie cu xenon, multumesc anticipat



baieti, am revenit, am gasit solutii si o sa revin cu foto cand o sa fie gata treaba si desigur si treaba facuta bine. am ales sa montez lupe cu bixenon in farurile astea rele care le am
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
un electrician bun ma poate ajuta?
  • Mihai_Sighisoara

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cateva intrebari legate de becurile xenon de pe Insignia : ce fel sunt? unde se pot gasi la preturi accesibile? ce brand recomandati?
O seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR