Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Ovidiu237

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutari! Sper ca nu am gresit sectiunea la care se posteaza asa ceva. Am o intrebare: am tamponat masina din fata din vina mea, daune doar materiale. Am capota indoita. Masina merge fara probleme adica merg farurirle coreslunzator, semnalizarea, motorul, radiatorul etc. Singura problema fiind estetica si da, capota se inchide. Au trecut 30 de zile de la accident am rezolvat totul amiabil deci fara politie. Daca ar fi sa fiu oprit ce fac? Le spun ca era asa in parcare? Si pot pleca sau le explic faptul ca nu sufera probleme tehnice ci doar estetice si nu este un pericol pentru ceilalti participanti la trafic?
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ceri de la asigurator dovada de reparatie. Initial o sa zica ca n-ai nevoie de ea ca ai amiabila si aia tine loc, dar insista sa-ti de-a certificatul constatator de reparatie ala stas. Ceea ce-ti zic o stiu la de la politia rutiera:)
  • Ovidiu237

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
@rhydin multumesc frumos de raspunsul prompt dar daca sunt oprit circuland cu capota putin indoita si spun ca nu a fost vreun accident ca asa era in parcare nu scap mai usor sau pot ei verifica undeva asta? Intreb pentru ca momentan nu dispun de capitalul necesar sa repar masina Sad
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un "rutierist" si nu numai are ceva idee despre dinamica accidentelor si "vede" cu ochiul "liber" impactul, ma rog urmele accidentului, asadar nu incerca varianta cu parcarea ca-ti faci de lucru inutil. Mergi la asiguratorul tau rca si iei dovada de reparatie, iar cand vei avea finante o vei repara.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
credca modalitatea cea mai simpla este cea care ti-am zis-o. Te opreste, arati dovada si gata.
Eu am schimbat capota si grila, mai am de schimbat un far, si pt asta tin dovada la mine tot timpul.
Nu se stie de cine dau si cum dau.
In dovada imi scrie tot ce-am avut distrus. Repari pe parcurs. Oricum o capota pt masina ta nu este mai mult de 400 lei pe codul de culoare.
Nu-ti recomand alea de pe net gen la 150 lei, ca nu te tin nici macar 2 ani.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca scoate dovada trebuie sa repare masina in 30 de zile. Daca te opreste orice politist poti spune ca ai gasit-o in parcare asa azi dimineata. Tu trebuie sa anunti incidentul in 24 de ore, asa ca nu are ce sa iti faca.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
@Phantom vorbesti din auzite.

Am incercat sa sterg date care sa nu se considere reclama din formular,dar .... in fine
Deasemenea datele cu caracter personal. am lasat nr de inmatriculare .
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce vorbesc din auzite? Ai postat o dovada de reparatie. Ovidiu a intrebat daca poate merge asa, si da poate, iar politia nu are ce sa ii faca.
Skip ads

  • Ovidiu237

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Bun multumesc de raspunsuri. Ce am eu de intrebat ar mai fi doar asta: Dupa ce iau dovada pot circula asa 30 de zile? Cu toate ca accidentul a avut loc in 24.01.2015 nu zilele astea? Adica eram in sesiune si nu aveam timp intre examene sa repar masina. Deci merg acum in martie sa il iau si pot circula pana in aprilie? Sau se pune ca deja e expirat ca doar din ianuarie era valabil pana in februarie? As prefera sa conduc legal cu acte si sa nu zic ca asa am gasit-o acum 10 minute desi nu poate sa dovedeasca contrariul. Dar cu toate ca nu poate dovedi asta eu pot fi oprit din motive tehnice etc? Repet doar estetic am problema nu tehnic
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
i-ati dovada si mergi linistit chiar daca este pentru 30 de zile.
Daca masina este avariata si nu poti prezenta autorizatie rutieristul poate sa faca cercetari, daca te gaseste cu dauna e indreptatit sa-ti de-a amenda, daca tu o sustii ca asa ai gasit-o deasemenea este indreptatit sa considere ca ai provocat un accident si te poate duce foarte usor la sectie sa dai cu subsemnatul. Ce crezi merita?
PS: eu cu dovada asta am mers si la RAR, n-au comentat de far nimic, s-au legat doar de un cheder ca era rupt, ca tare-l interesa pe ala daca ma trage pe mine curentul Smile
  • Ovidiu237

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Deci conclusiv iau dovada si merg asa cu ea pe cat posibil in 30 de zile repar daca nu sper sa nu am ghinion. Multumesc frumos de rabdare si de explicatii! Toate cele bune!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ti-a mai spus cineva sa mergi la asigurator ! Nu e mai simplu sa faci asta in loc sa mergi la Politie si SA MINTI ?
Banuiesc ca nici nu stiai ca legal AI OBILIGATIA DE A_TI INSTIINTA ASIGURATORUL in caz de dauna. Este foarte posibil ca cel pe care l-ai prejudiciat sa aiba parte de tergiversari din partea asiguratorului tocmai din aceasta cauza .
Skip ads

  • Ovidiu237

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Cel pe care l-am prejudiciat are masina reparata de o luna si ceva nu vreau sa fac altora neplaceri din vina mea. Ce ma deranjeaza pe mine e ca nu pot conduce legal cu o capota indoita
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ori te duci sa iti iei dovada de la asigurator ori stai si te plangi ca nu e legea buna .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR