Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
fishman a scris:nu am nici o nevoie dar tata are logan 1.5 d de 4 ani si are aproape 100.000km si nu a bagat decat ulei+filtre si binenteles motorina si atat.merge fara probleme si va rog sa ma crede-ti ca la peste cand plec mai bine ma duc cu loganul decat cu alta masina.........asta asa ca fapt divers.


Ar mai fi freonul, distributia, placute frana, poate rulmenti sau alte componente de la sistemul de directie.etc. Daca nu schimbi ceea ce trebuie la anumite intervale de kilometrii parcursi, atunci e cam neglijata starea tehnica a masinii. In aproape 100.000 de km sa bagi doar "ulei+filtre si binenteles motorina" e cam greau de crezut.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Viteza de "croaziera " a unei masini e aia la care acul vitezometrului sta vertical...aproximativ. Cu viteza aia poti sa mergi pana ti se goleste rezervorul daca ai sufi asfalt. La Vectra sigur viteza aia e sensibil mai mare.

La Vectra cel mai mic consum l-am scos la 80 km/h, iar acul nu era vertical, dar nici asta nu tine de fiabilitate.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Astra sta un pic mai prost, dar la media aia de viteza mi-a umplut rezervorul..am plecat din Sibiu cu un range de 800 km si pe la Brezoi (pe Valea Oltului) aveam range de 1200 km.
Avand in vedere media de viteza, pot sa afirm ca Astra nu e asa fiabila ca Loganul Smile)









PS: Postul de mai sus se doreste a fi o "parodie" si trebuie tratat ca atare....Media de viteza este reala si nu este foarte departe de media cu care se poate circula pe /prin/printre craterele de pe soselele noastre, exceptand cele doua asa zise autostrazi.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Viteza la care se scoate cel mai mic consum nu are nici o legatura cu pozitia vitezometrului. Ar fii tare frumos pentru cei cu Alfa Romeo Wink . Eu imi calculasem odata la masina mea si iesise 72,67 km/h.
Si ca sa fiu on-topic masinile din Franta sunt "altceva" fata de ce vinde Dacia in Romania. Sau cel putin asa erau cele pe care le-am vazut in show-room-uri in Germania. Asa ca e posibil sa vorbim de masini "diferite".
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Logan nu e un produs romanesc, cum si Dacia nu mai e de mult o marca romaneasca
Dacia ( Logan sau nu ) doar se fabrica in Romania,atat !
Francezu, destept, a identificat o oportunitate de piata,a apelat la diverse strategii de managment si de marketing specifice economiei de piata, fiind intr-o tara democratica a castigat bineinteles licitatia ( cu multe spagi si comisioane impartite alesilor nostrii) si acu' face ff multi bani si peste 80% din productie pleaca in afara tarii.
Se fac cred 10 ani daca nu 11 de cand jegosii de francezi au preluat Dacia, nu stiu cati din voi isi mai amintesc, dar la licitatia de preluare s-a prezentat si VW cu oferta, dar care bineinteles nu a fost acceptat .
VW a preluat ulterior Skoda si cred ca oricine poate vedea diferenta.
La 10 ani de la mare privatizare a Dacia, in anul 2010 zdrentele astea inca ne mai flutura in fata Logan ( un cotet ) ca pe o mare realizare a industriei auto si noi trebuie sa ne minunam la fiecare reclama si aparitie a lui pe strada.
Eu unul nu simt deloc ca aceasta masina e romaneasca, nu ma simt deloc ca si cum mi-ar reprezenta tara, ca si cum ar fi produsul romanesc de succes. Este pur interes economic, au facut o masina ieftina doar ptr profit si atat.
La fel de bine putem discuta de despre orice alta marca. Pe Chevrolet, de exemplu ca tot se fabrica la noi nu se insista atat.
Cine mai suspina la auzul cuvantului Dacia sau dupa un Logan pe strada e patetic si merita pe o asemenea masina.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am zis ca daca mergi cu 180 km /h e bine pentru masina , dar la viteaza aia apar vibratii , forte , presiuni , solicitari enorme fata de 120 km/h , care fac ca piesele mai slab calitativ sa cedeze mai repede (referitor la ce am scris despre furtunurile de apa care sareau ). Nu sunt loganuri de 8-10 ani vechime ca sa le compar cu astrele si vectrele majoritare de pe forum . De exemplu daca o masina rugineste dupa 2-3 ani vi se pare fiabila? .(din acest motiv am tras dacia pe dreapta - era ruginita si nu mai prezenta siguranta ). Sau cum bine se spunea despre semnalizarea care se activeaza la calcarea franei , ca nu stii cum sa faci sa-l ocolesti mai repede nestiind daca franeaza brusc pentru a vira sau pur si simplu reduce putin viteza . Va rog sa cititi probleme frecvente puse de mine pe prima pagina a subiectului luate de pe club dacia - majoritatea sunt nimicuri dar ajung sa te dispere sa tot gadili masina .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:VW a preluat ulterior Skoda si cred ca oricine poate vedea diferenta.

Esti foarte "documentat" si deformezi adevarul ca sa iti sustina teoria. Laughing
body_18_is a scris:din acest motiv am tras dacia pe dreapta - era ruginita si nu mai prezenta siguranta

Ma tem ca iar n-ai inteles! In acest topic este vorba despre alt model. De cate ori vei mai devia de la subiect pentru a reusi sa improsti cu noroi?
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar dacia din 1986 a ruginit abia prin 1995-1996. deci la 9-10 ani de la fabricatire , nu dupa 3-4 ani . Consider ca nu mai am de sa postez la subiectul acesta . Argumetele am spus ca le gasesti chiar pe club Dacia la link-ul dat de mine .. Numai bine .
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Inca n-ati lamurit-o? Laughing
Loganu-i o masina corecta pentru pretul ei dar as prefera oricand o Vectra second (in care voi mai baga bani) in detrimentul unui Logan nou. Banuiesc ca multi de aici au aceasi parere si chiar au fost pusi in fata acestei alegeri.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Asta incerc si eu sa ii povestesc...la banii aia, si la costurile de intretinere. Loganul e fiabil...eu, si multi altii am preferat performanta si confortul oferit de Opel, la un pret la fel de corect...dar mai mare.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu acelasi lucru l-am spus si eu? Dar imediat au sarit latraii si m-au pus la zid "Daca zici ca e asa de bun Loganul, de ce nu mai ai Logan?"
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Uameni buni, Ligheanu' s-a vandut in Occident din cauza... operetiunilor "rabla" locale Twisted Evil Astfel incat una noua iti venea in germania circa 5000 de € Exclamation
In rest, sincer, ea devine valabila ca SH pe la 2500-3000 €, pentru o familie fomista sau ca o a doua masina (daca are sub 3 ani...) ceea ce se va intampla cat de curand cu cele cumparate de nemti...
PS: desigur ca e "fiabila" ca are de 3 ori mai putine piese decat o masina "clasica"... Laughing
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Coane Sorine, Dacia 1310 avea mult mai putine piese, da' numai fiabila nu puteai spune ca e! Poate daca ai fi comparat-o cu Aro ar fi iesit fiabila. Laughing
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Astra sta un pic mai prost, dar la media aia de viteza mi-a umplut rezervorul..am plecat din Sibiu cu un range de 800 km si pe la Brezoi (pe Valea Oltului) aveam range de 1200 km.
Avand in vedere media de viteza, pot sa afirm ca Astra nu e asa fiabila ca Loganul Smile)









PS: Postul de mai sus se doreste a fi o "parodie" si trebuie tratat ca atare....Media de viteza este reala si nu este foarte departe de media cu care se poate circula pe /prin/printre craterele de pe soselele noastre, exceptand cele doua asa zise autostrazi.


Uite am facut plinu la Cluj si ma indrepatam spre Costineti culmea ca cand ajunsesem in Alba dupa 99 km parcursi imi crescuse Rangeul la 1101 km si un consum de 4,5 l/100km Logan 1,4 MPI.( rezervor de 50 l)
http://www.youtube.com/watch?v=zYbkmnwWSko
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu-mi ziceai valorile jur ca nu stiam ce se afiseaza pe ecranul ala Laughing
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Foarte bun consumul...postul meu se dorea o replica la comparatiile viteziste. Degeaba iti iei racheta ca iesi la arat cu ea pe ºuºelele noastre..sau daca zici ca circuli mult afara, iti treba o racheta pe care sa o lasi la granita, la intrarea in tara, si un trabi sau logan ca sa circuli pe plaiurile noastre.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Coane Sorine, Dacia 1310 avea mult mai putine piese, da' numai fiabila nu puteai spune ca e! Poate daca ai fi comparat-o cu Aro ar fi iesit fiabila. Laughing

*
Da, maestre, dar pe sosele bune, cu benzina buna, cu intretinere in reteaua Rreno', orice masina ar fi fiabila (mai ales ca la generatiile noi 80% din defectiuni sunt de natura electrica/electronica, iar Dacia nu prea are dinastea) Rolling Eyes
EU nu am afirmat niciodata ca mi-asi lua... Rolling Eyes
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
"Daci, imi cer scuze pentru postul in care te-am ofensat, eu eram prea tensionat Evil or Very Mad .

Comparatiile oricum sunt de prisos.

Dacia va fi dacie in continuare, pentru ca Renault nu o sa aibe curajul celor din grupul VAG, adica sa dea Daciei cele mai noi componente.

Si vorbesc aici doar in calitate de fost posesor de: Dacia 1300 (1975), Dacia Super Nova, Opel Vectra A 4x4 (1990), Clio Symbol (2002), Opel Corsa (2007) si actual posesor de Vectra C (2005). In paranteze ani de fabricatie.
Normal ca atunci cand a aparut Loganul am avut si eu un sentiment de "must have" dar nu am vrut sa ma despart de Clio pentru un Logan.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Dacia va fi dacie in continuare, pentru ca Renault nu o sa aibe curajul celor din grupul VAG, adica sa dea Daciei cele mai noi componente.

Ti se pare ca Skoda are cele mai noi componente VW? Sau ti se pare ca Skoda facuta de "curajosii" de la VW are cine stie ce vanzari in Europa?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bre Biela, Very Happy, nu vreau sa ma acuzi iar ca dezinformez si sunt "documentat"
Dar din cate stiu eu ( am si condus) exista DSG si pe Skoda ( Octavia )
Am inteles, Laguna II se incadreaza la "veche", am stabilit clar.
Daca nici DSG nu se pune componenta noua.....
Io ma duc sa intru in Politie Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR