Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi cumpar o masina! Deocamdata nu m-am hotarat, dar este cert ca o sa fie Opel! Variantele ar fi Astra, Vectra sau Calibra! Din cate stiu, motoare sunt la fel pe cele 3 modele, dar am cautat si eu O Astra F de vanzare cu motor de 2.0 16v = 150cp, dar nu se gaseste, cel putin pe autovit.... am gasit numai motoare de pana in 100cp! Ce sa inteleg, ca in Romania nu prea sunt Opeluri Astra F cu asemenea motoare?


Ultima modificare facuta de Bestie la Vin 17 Sep, 2004 12:40 am
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sau acele masini care au motoare de care vrei tu, pe Astra F, ori nu sunt de vanzare pt. ca sunt bune (caz rar), ori sunt prin copaci sau pe sub camioane, ori li s-a stricat motorul de la forja si s-a schimbat motorul pe unul mai mic.
Nici pe Vectra nu ai sa gasesti prea multe motoare de care cauti tu, pe Astra nici atat.
Si oricum nu cred ca se merita sa motor pe Astra, e prea puternic motorul pentru ce suspensii, stabilitate, frane are Astra-ul.
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Sad Sad Sad F naspa ca nu gasesc cu 2.0 16v.... dar oare cat costa sa-mi iau un motor d-ala de la dezmembrari? Si oare se merita?
  • Aokimare

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra GSI e de 2 feluri
GSI normal - 8 supape si 120 CP si 16 supape si 150 CP.
Ce zicea colegul cum ca franele si caroseria nu rezista sunt povesti.
Aste e ideea unei masini spot. Sa fie mica usoara si sa aiba multi cai.

La GSI atat franele cat si suspensia sunt complet diferite de cele de astra normala.
Discuri vent pe fata, discuri pe spate...

Spun astea deoarece am avut o astra 16V si era super.
De ex Calibra 16V in comparatie cu astra e un mare ca..t.
Are cutie de vit lungaaaaaaa si e grea.

Daca gasesti o Astra 16V la pret bun e o masina super (ma refer dintre Opeluri)Smile Smile

Sau un Kadett 16v - astea chiar sunt rare - s-au fabricat putine.

Sau daca iti place sa bricolezi poti sa-t iei o astra normala - ceva de 1,6 si sa-i faci transplant de 16V - dar nu doar motor ci cu totul (frane, planetare - etc) asau poti face astea pe un Cielo:)
Skip ads

  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, sa fiu, nu prea mai are mare imp. acum daca este 8v sau 16v, important ar fi sa gasesc o Astra GSi... daca aude cineva de o Astra GSi buna, va rog sa-mi spune-ti si mie! SI inca o chestie, de exemplu, imi iau o astra normala 1.4 sau 1,6... cat m-ar costa sa-i schimb motorul cu un GSi, adica pretul unui motor GSi, si care sunt celelalte chestii care trebuiesc schimbate? Doar franele si planetarele? SI pe Cielo mi-ati mai zis ca merge, acolo merge schimbat doar motorul, sau la fel, frane+planetare...etc.... Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca treci la motorul de 2.0, indiferent ca e 8V sau 16V, iti va trebui si calculatorul, cutia si planetarele. Citeste topicul Cum sa schimbi motorul din C16NZ in C20NE si o sa te lamuresti cam ce iti trebuie, la ce bani le gasesti si la ce sa te astepti. Modelele Astra GSi au frane mai bune (pompa mai mare, discuri pe toate rotile, pe fata ventilate), suspensii mai tari si stau foarte bine la capitolul stabilitate (mai ales datorita dimensiunii mici). Ce mi s-ar fi parut mie util ar fi fost niste ranforsari suplimentare ale partii din fata pentru ca greutatea si forta motorului streseaza in timp caroseria; se poate rezolva cu o bara de rigidizare.
Daca nu iti iei model GSi si iei una de 1.6 si schimbi motorul, macar sistemul de franare sa il schimbi odata cu motorul, pentru ca franele normale nu faca fata unui mers mai alert. Recomandabil ar fi ca in timp sa treci la niste suspensii mai performante (~500E un kit nou de arcuri + amortizoare "adevarate").
Principala problema la Astra F mi se pare tabla, asa ca atentie la cumparare.
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Si... nu stie nimeni o astra gsi de vanzare???? Crying or Very sad
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra GSI e de 2 feluri
GSI normal - 8 supape si 120 CP si 16 supape si 150 CP.


Astra F GSI e chiar de trei feluri Wink :

C20NE - 8 supape si 115 CP
C20XE - 16 supape si 150 CP
X20XEV - 16 supape si 136 CP
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cea de 136 cai s-a pus doar pe modelul CDX cu 4 usi, (berlina sau breack) si full options, nu si pe GSI (2 usi)... De fapt este tot "un fel de" GSI, dar nu se cheama asa...
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
GSi nu inseamna numai un motor puternic, e un nivel de echipare, de obicei maxim. CDX e inferior la GSi.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Motorul X20XEV s-a introdus la sfarsitul lui 1995 pe Astra F GSI 16V ca inlocuitor al C20XE care nu mai corespundea ca si clasa de poluare (Euro1) Exclamation
  • muntiu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Sau acele masini care au motoare de care vrei tu, pe Astra F, ori nu sunt de vanzare pt. ca sunt bune (caz rar), ori sunt prin copaci sau pe sub camioane, ori li s-a stricat motorul de la forja si s-a schimbat motorul pe unul mai mic.
Nici pe Vectra nu ai sa gasesti prea multe motoare de care cauti tu, pe Astra nici atat.
Si oricum nu cred ca se merita sa motor pe Astra, e prea puternic motorul pentru ce suspensii, stabilitate, frane are Astra-ul.


cred ca ai cam dat cu batul in balta cu stabilitatea la astra f, masina asta suporta su c20 let de 204 cai si marele v6 si chiar se comporta bine de tot, si motorul de 150 de cai c20xe a fost pus din fabrica si pe kadett care este si mai usor si are si partea din fata mai slaba.
Un astra cu 150 de cai da lectii oricand unui golf gti sau calibra,vectra si chiar alte masini mai noi.
Ca si exemplu eu am avut Golf 3 vr6 de 2800 cmc,174cp si sincer in locul lui am preferat dintotdeauna un astra f la capitolul tinuta de drum,stabilitate si pozitia de condus.
Confort? ....... nu se poate cere prea mult de la o masina sport dar cand esti la volan uiti de toate
incearca si tu un gsi Idea
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de acu 5 ani o fi incercat si gsi.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut Ferrari, Lamborghini si Trabant si sustin la randul meu ca Astra F GSI STOCK e cam la baie cu suspensia si franele Exclamation
Nu e, desigur, o catastrofa, dar nici un exemplu... Cool
Cine a avut masini mai nobile sa ma poata contrazice ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
GSi a scris:GSi nu inseamna numai un motor puternic, e un nivel de echipare, de obicei maxim. CDX e inferior la GSi.

nivel... diferit, adresandu-se unor useri diferiti, nu neaparat maxim... Rolling Eyes
CDX = 4 usi, piele, clima, lux, ce mai, culoare metalizata de mic burghez...
GSI = 2 usi, suspensie sport, discuri pe spate, culoare violenta pentru tinerii zvapaiati...
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si cdx are discuri pe spate.si varianta DIAMANT(nivel de varf) de pe phase 1 la motor de 1,8 are discuri pe spate.iar gsi sunt 4 motorizari.c18xe,c20ne,c20xe si x20xev care este gsi phase 2 dar are kit irmsher!
  • Bama_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bestie a scris:Vreau sa-mi cumpar o masina! Deocamdata nu m-am hotarat, dar este cert ca o sa fie Opel! Variantele ar fi Astra, Vectra sau Calibra! Din cate stiu, motoare sunt la fel pe cele 3 modele, dar am cautat si eu O Astra F de vanzare cu motor de 2.0 16v = 150cp, dar nu se gaseste, cel putin pe autovit.... am gasit numai motoare de pana in 100cp! Ce sa inteleg, ca in Romania nu prea sunt Opeluri Astra F cu asemenea motoare?

Salut am eu o astra gsi de vinzare ,daca te mai intereseaza
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ce pret vrei pe ea?si da mai multe detalii...
  • Bama_boy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:ce pret vrei pe ea?si da mai multe detalii...

pai 2500 euro
dar mai vb daca te intereseaza
motor de 2000 cc,16V,SFI ,ac,oglinzi electrice,geamuri electrice ,trapa,TC(controlul tractiuni) ,ABS,Servo directie,inchidere centralizata, alarma ,jante aliaj,discuri perforate si ventilate
0763769782 sau 0724826697
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
S-a vandut gsi-ul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR