Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
http://adevarul911.blogspot.com/

... comentarii ? Rolling Eyes
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt si astia dornici de senzational si cred ei ca detin adevarul absolut despre 11 septembrie.
Pentru cineva care nu are habar de fizica , tehnica si cultura generala , articolul respectiv ar parea intr-adevar ca spune purul adevar .
Dar daca stai si judeci putin , o sa-ti dai seama ca unele explicatii sunt puerile .
Ca idee , de ce nu se spune nimic de pasagerii din avioane ? Daca acele bombe cu napalm ar fi fost instalate pe un avion de pasageri (nu mai spun ca si asta e trasa de par) , ele ar fi fost montate intr-o baza militara si nu pe un aeroport civil , in vazul tuturor . Inseamna ca acei pasageri civili s-au imbarcat in avion de la o baza militara? Inseamna ca nu erau civili ci militari . Cati militari s-ar sui intr-un avion civil care ar avea atasate bombe cu napalm in exteriorul fuselajului? Credeti ca nu si-ar fi dat seama ? Si in acest caz , cati ar fi acceptat sa se sinucida stiind ca avionul este kamikaze ?
Articolul pare relizat in stilul celor de la Romania Mare
Introduci in articol 5% informatii reale cunoscute de toata lumea si restul 95% fictiune . GATA ! Ai un articol BOMBA !
Stiti cum se spune , ca o minciuna sa fie credibila , ea trebuie sa fie cat mai gogonata!
Nu contest faptul ca autoritatile puteau lesne sa impiedice atentatele despre care stiau ca vor avea loc , si nu au facut-o , dar de aici si pana la ceea ce se scrie in articol , e cala lunga!
Parerea mea !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
INTERESANT Exclamation


CristianTM.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... si mie mi s'a parut abracadabranta ideea , de aceea am supus'o atentiei forumului .
Trecind peste 9.11 , monopolul energetic este mai mult decit evident . Sad
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Exact ce spuneam de cele 5 procente....
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai nu spune nimic nou, e doar o repovestire in blog a documentarului de pe http://www.911inplanesite.com/

cu o singura diferenta, documentarul prezenta fapte si nu tragea concluzii Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mi se pare cam abureala. daca SS facea asta, aveau ei grija nici sa nu se afle! in timp ce citeam, ma gandeam, daca sunt adevarate fazele alea cu "mijloace de manipulare in masa, implementate".
astfel de chestii sunt facute de niste oameni "mari" si nicio data omul de rand nu stie care este adevarul. in general massmedia stie ceva insa f putin si ce vine pe langa, este de dragul ratingului. ...parerea mea Very Happy
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
O fi si abureala, nu zic nu...dar pe mine m-a cam pus pe ganduri...cred ca exista in text mai mult adevar decat putem noi sa credem...cred ca trec la strans conserve Very Happy
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
"Este practic IMPOSIBIL ca un avion din aluminiu sa treaca prin aceasta structura de OTEL, decat daca otelul este topit in prealabil !!!"
imi plac concluziile astea trase fara argumente. o fi incercat autoru sa dea cu pixu prin peretele lui de beton armat si nu i-a iesit...

iar la aceea THESTATIKA, cautati pe net, e o caterinca tocilareasca buna de 1 aprilie, care a trecut
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am gasit interesant articolul prin prisma faptului ca se prezinta o alta abordare in ceea ce priveste atentatele, mai auzisem despre bursa in Euro sau alte zeci de manarii pe care le fac dansii am ramas cu acelasi gust amar ca atunci cand am vizionat documentarul Fahrenheit 9/11... vive' le base!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Este slabut rau articolul dar pt. cititorii de Formula As sau pt. occidentalul "average" insetat de senzational e fabulos... In primul rand avioanele nu sunt niste baloane cu invelis de aluminiu, ci au o structura f. rigida in care intra si otel la greu. Iar energia dezvoltata de o masa de >200 de tone miscandu-se cu >500 km/h e imensa, mult mai mare ca a unei bombe cu napalm (apropos, astea din cate stiu nu erau bombe HE ci mai degraba incendiare). Daca ar mai fi fost si incarcaturi pirotehnice, cladirile ar fi cazut imediat, dar dupa cum au demonstrat la Discovery, cauza prabusirii a fost "inmuierea" suprastructurii metalice a cladirilor in urma incendiului (caldura f. mare degajata). In privinta Pentagonului, pagubele au fost asa mici pt. ca acea cladire a fost proiectata sa reziste unor atari incidente (ferestrele de tip nou montate acum cativa ani au o rezistenta comparabila cu betonul armat, e adevarat la un pret de vreo 100.000$ bucata...).
Cea mai tare chestie e captatorul ala de energie... ca si chestia cu 3kW/zi. Pai un apartament modern are nevoie de 1,5kW/zi numai pt. frigider. Daca mai folosesti 2 becuri de 75W macar 5 ore/zi, asta mai inseamna 750W. Televizor 5ore/zi=inca 800W, calculator 4-5 ore=inca 1kW. Cuptor cu microunde, masina de spalat, uscator de par etc. nici nu mai pun la socoteala-deci minim 5 kW/zi pt. o garsoniera sau oricum o casa in care sta 1 persoana. Asta daca nu esti pensionar d-ala rau Wink .
Slabut, cu adevarat slabut articolul...
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca SS facea asta, aveau ei grija nici sa nu se afle!

nu poti sa impiedici speculatiile (vezi http://www.serpo.org), lumea vorbeste si face scenarii, cit timp nu exista probe. bine, ca unele scenarii sint de'a dreptul SF, asta e altceva Smile
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am doar un comentariu: Money Talks... , restul sunt povesti de vandut ziare si alte emisiuni TV.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Chiar daca e adevarat sau nu articolul asta ...
Un lucru este sigur ca americanii asteptau orice mica "intepatura" sa poata declansa un razboi impotriva lumii arabe detinatoare a aprox. 75% din productia de titei din lume.
Nu stiu cat de corecte sunt cifrele vehiculate in acele atentate si nici datele pe care le-au facut publice, dar e clar ca totul a fost schimbat si musamalizat.
Cat despre tehnologia aia cu producere de curent ... sa zicem ca ar fi o farsa .. dar mai sunt multe alte surse de energie neexplorate cum trebuie.
Una si zic cea mai mare de la noi este centrala de la Cernavoda care functioneaza doar cu un reactor din 5 ...
Si in loc sa bage astia bani aiurea in diverse lucrari si alte porcariii pe care sun ei ca le "fac" ... ar putea sa faca ceva cu centrala aia.
Nu de alta dar o sa tot creasca pretul la cobustibil fosil ... si atunci o sa simtim noi ... Si asa in vo 50 ani o sa cam se termine si cu combustibilii fosili si atunci Shocked Zbang ... Da ma rog nici nu vreau sa ma gandesc cum vor unii sa puna monopol pe piata asta si sa faca legea in lume. La americani galonul de benzina e 1 dolar ... La noi o treime de galoan e 1 euro.
Si ar trebui sa ne intereseze pe toti asta ca pana la urma .... creste litru de benzina/motorina si atunci ... O sa trag opelu pe dreapta ... Sad
Scuze daca am deviat un pic de la subiect .. Twisted Evil
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"Aceasta este masina THESTATIKA, care colecteaza energia gratuita si alimenteaza cu ea un bec urias.......De mentionat ca roata din mijlocul masinii se roteste singura, FARA a fi actionata de vreun motor." Laughing Laughing Laughing Nu va suna a "perpetum mobile de speta II".Cine nu ar vrea sa obtina energie din ...nimic?Inventatorul unei asemenea masini ar fi mai bogat si decat patronul de la Microsoft.
E o gargara ieftina facuta sa-ti omoare cativa neuroni gandindu-te ca toata lumea asta e o conspiratie din care numai cativa au de castigat (americanii si evreii in cazul prezentat) ,ca noi romanii suntem (din nou) niste fraieri care frecvent o luam pe coaja ca nu stim sa ne alegem liderii si ca nu stim sa ne asociem. Vad ca titlul topicului suna "cel putin interesant...." sincer nu stiu ce poate fi interesant in acel articol, poate ma lamureste cineva ca eu n-am gasit nimic interesant . Am observat ca articolul nu are autor, iar acest anonim autor nu-si precizeaza sursele. Se vorbeste numai despre " Un profesor universitar de fizica de la o Universitate din statul american Utah dovedeste clar ca..." , nimic ce poate fi verificat. Cel mai ciudat e ca toti suntem niste prosti care nu putem sa tragem niste concluzii si numai el stie adevarul in cazul atacului terorist din 11 septembrie 2001 si numai el cunoaste "conditiile in care militarii americani au voie sa foloseasca teritoriul nostru si facilitatile puse la dispozitie " Smile
Ma opresc aici ca si asa cred ca am spus prea multe despre un subiect care nu merita atata atentie.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:... titlul topicului suna "cel putin interesant...." sincer nu stiu ce poate fi interesant in acel articol, poate ma lamureste cineva ...


doru_a, te rugam frumos fara atacuri indirecte
iso a numit topicul pentru ca asa a considerat el, eu unul consider ca este foarte potrivit.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... deviez un pic pe linga subiect ... acum citiva ani in urma "92-"93 aparea pe TVR2 , parca , prezentarea unei inventii/descoperire romaneasca si anume producerea de "frig" cu ajutorul unei placi cu look de aluminiu . Se aplica 12v placii si aceasta ingheta , se prezentau si avantajele evidente ale inventiei siiii atit ... Sad

Din pacate nu s'a mai auzit nimic despre chestia asta , daca tot am dat'o pe conspiratii , au "furat'o" oare mafia frigotehnistilor Laughing sau unde a disparut Question ... intrebare retorica , desigur .
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu era ceva cu efect Peltier? Din cate stiu si diodele cu Seleniu (alea sub forma da placuta) se comporta asemanator, dar nu ingheata instant ci doar se racesc. Nu sunt practice, pentru ca au randament foarte mic.... de aceea nu se folosesc mai nicaieri decat pe la sistemele de racire "mai smechere" la procesoare (Thermaltake avea un model), unde consuma cam 100-120W
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
chestii cu cat de mareata este natiunea americana vedem aproape peste tot (filme, carti, radio, tv, etc) de aceea nu conteaza daca este adevarat sau nu ce scrie in acel articol, el este binevenit chiar daca contine prea putin adevar. in felul acesta se mai contrabalanseaza minciunile servite de catre conducatorii americani si nu numai. aproape toate filmele americane, de care eu unul m-am saturat, fac o propaganda stupida natiei lor.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
doru_a a scris:... titlul topicului suna "cel putin interesant...." sincer nu stiu ce poate fi interesant in acel articol, poate ma lamureste cineva ...


doru_a, te rugam frumos fara atacuri indirecte
iso a numit topicul pentru ca asa a considerat el, eu unul consider ca este foarte potrivit.

Scuze, n-am nimic cu "iso" dar nu gasesc deloc interesant articolul respectiv; pe care de altfel l-am primit prin email de la un fost coleg de facultate cu cateva zile in urma, si culmea ca si el imi impartasea aceleasi idei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR