Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In urma unei manevrari defectuoase, mi s-a spart display-ul panoului frontal al HU Sony CDX 7750. Adica geamul protector e intact, dar afisajul din interior e spart in doua.

Am sunat la Sony Service, am doua optiuni:
- display schimbat - 130EUR + 20 EUR manopera
- panou frontal schimbat - 120 EUR - DA, este mai ieftin sa iti iei toata faþa decat sa iti inlocuiasca display-ul.

Ambele preturi mi se par exagerat de mari. Bineinteles ca, daca nu voi avea de ales, voi cumpara panoul frontal cu totul.

Dar va cer ajutorul - are careva cunostinte la Sony? Se poate obtine acel panou mai ieftin (pe cale oficiala, frumos). Nu cumva pretul este asa de mare pentru a descuraja furtul de HU fara fetze si cumpararea ulterioara a fetzelor? In ideea asta, am sanse sa obtin piesa mai ieftin daca prezint actele doveditoare ale achizitiei?

120 eur inseamna jumatate din pretul de achizitie...

Multumesc anticipat
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Destul de nasol ...
Da cum ai reusit sa spargi dispalyul ??
Ca mai e ceva pana la el si in spate si in fata ... Shocked
Oricum un pic de off topic ...
Am si eu o masina de spalat wirepool care a costat cam ... 10 mil.
Mi s-a stricat programatorul si cand am sunat la service mi-au zis ca ma costa piesa aia 6.5 mil... deci mai mult decat jumatate din valoarea masinii... Si i-am intrebat totusi , daca piesa aia costa atat de mult ... masina ai ar trebui sa mai aibe decat tabla pe ea si tamburul ... restul motor, pompe .... etc ... Sunt gratis??? Si mi-au raspuns ca piesele luate singure sunt foarte scumpe ...
Deci cam asa e si cu casetofonul. Sad
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate nu cred ca o sa reusesti sa rezolvi problema mai ieftin. Si eu am avut o problema asemanatoare tot cu un sony mai vechi ,din seria xrc( s-a spart geamul ala din plastil de pe fata si mi-au cerut 87 euro).

Ps. Si eu vreau sa-mi iau un HU SONY CDX 7750
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
De, se numeste societate de consum, nu?
Singura sansa o ai daca descoperi fabricantul de display-uri si sa fie disponibil la vanzare(exclusivitate). Incearca sa vezi ce scrie pe display. In nici un caz Sony. Si poate cu o cautare pe net sa rezolvi problema.
Politica asta o au toate firmele intr-o masura mai mare sau mai mica in functie de bunul simt pe care il au.
dgxshpe ma crezi ca mi-a picat fata, cand am citit pe motorul de la masina mea de spalat Indesit, model nou, ca e facut de Copos la Pitesti????
Macar scria Made in Romania pe el in afara de sigla Indesit ceva mai mica IMEP.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Ma bucur, de altfel, sa vad ca nu ati prea avut de-a face cu service-ul Sony (trag concluzia ca totusi e o marca buna, iar accidentul meu e un caz pur izolat).

@Zafira 2.0 - cand am desfacut faþa nu mi-a sarit in ochi nici un inscris pe display.. oricum schimbarea displeiului nu mai constituie o optiune pentru ca am lasat deja destule urme pe lateralele feþei - voi cumpara una noua

@Marius T - desi acum mi se pare prea fragil display-ul (nu pot sa pricep - cum naiba geamul e intact, insa displeiul, in interior, spart), iti recomand calduros HU SONY CDX 7750. Citeste CD-uri de 99 minute, calitatea sunetului este mult peste medie, tot felul de setari, afisare (cand exista) excelenta... si in curand vom avea adaptare pentru volanul Opel Wink

Am luat la rand toate service-urile, daca e cineva interesat voi impartasi impresii despre fiecare in parte. Pretul panoului intreg este la toti intre 110 si 120 EUR, bineinteles voi cumpara de la persoana care mi s-a parut cea mai draguta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR