Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
incerc sa-mi demontez scaunele fata dar nu reusesc nicicum sa slabesc suruburile care tin sinele scaunelor.
Stiu ca sunt lipite cu tufloc, am incercat cu 3 chei de diferite grosimi, fara succes, mai repede se rupeau cheile.
Exista cumva o tehnica, sau doar forta bruta?
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca f. indicat ar fi sa le incalzesti ( suruburile ) cu un pistol cu aer cald si eventual foloseste o bucata de teava ca prelungitor al cheii , marind parghia ai forta mai mare cu mai putin efort.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am reusit cu cap de Torx pus in Clicket, dar Torx adevarat, nu chinezarie (acela crapa subit).


Ultima modificare facuta de LDivora la Dum 14 Sep, 2008 4:43 pm
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pui un dorn ( ne ascutit ) in capul surubului cat este acesta pentru a nu deteriora locasul pentru cheie , cu un ciocan incepi sa il bati usor , dupa cateva batai incerci din nou cu cheia ! e valabil si la suruburile ruginite ! ai nu este cazul astea sunt lipite cu vopseaua de antifonare !

PS: nu cred ca reusiti ceva cu un pistol cu aer cald !

Bafta
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Aici problema nu este de rugina, nici de acoperire a capatului surubului cu vopsea antifon, ci de faptul ca au pusa pe ele pasta de blocare (albastra) ca la suruburile de la etrierele spate (cei cu discuri pe spate ati vazut ca in cutia cu setul de placute, sunt si 2 suruburi pentru montajul etrierelor care au pe ele, pe o zona de circa 5mm, acoperit filetul cu pasta de blocare de culoare albastra).
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, asa este, au Tufloc pe ele, in Haynes scrie mare si subliniat, ca la remontare sa se puna suruburi noi, unse cu tufloc (sau ech.)
Si desi ciocanirea suruburilor e logica, am incercat si asta dar fara succes.
Maine am sa trec pe la niste service-uri cu scule mai serioase poate ma baga-n seama si pe mine pt slabit 4 suruburi, fara programare Smile
  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Atentie la airbag-uri daca sunt dotate scaunele fata. Se va deconecta bateria inainte de demontare. Exclamation
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma am reusit.
Pt cei care se vor intreba de acum incolo, solutia e forta si o cheie torx rezistenta.
Cat despre suruburi, nu par deteriorate dupa demontare dar, daca Haynes impune shimbarea lor, asa sa fie.
Numarul lor este de 2/scaun, in fata sinele scaunului se agata de suportul de pe podea.
Skip ads

  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am luat niste huse si vreau sa le pun; intrebarea mea este unde sunt cele 4 suruburi in care sunt prinse scaunele?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt prinse in 4, ci in 2. Scaunul la montaj se impinge in fata in doua bride sudate pe podea si se pun 2 suruburi in spate, la sine. Daca nu ai un Torx de calitate, nu te apuca, eu am rupt 2 buc, pana am gasit una tare ce se pune pe clicket. Suruburile sunt date cu pasta de blocare (albastra) ca cele de la etriere spate, de aceea se desfac foarte greu.
La demontare, atentie la mufele de airbag, pretensionere, incalzire (daca exista). In prealabil se scoate borna de la baterie si apoi se umbla la mufe.


Ultima modificare facuta de LDivora la Mar 30 Dec, 2008 9:35 pm
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pfff stres mare, mai e si in garantie masina. Astia ar face orice ca sa mi-o anuleze. Cred ca mai bine ma duc la ei ii dau un ban cuiva de acolo si se ocupa el de tot, cu toate ca mi se pare ciudat sa te duci la un service ca sa iti dea scaunele jos.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp banuiesc ca ai rezolvat..Dar ma tot intreb-DE CE sa dai pana la urma scaunele jos ca sa pui husele?Ca sa schimbi bujiile dai motorul jos,si-l pui pe banc..?
Skip ads

  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru ca acele huse au un sistem de prindere .... mai "special"
  • B-61-MPJ

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tot referitor la demontare am reusit si eu scot unul din scaune insa din lipsa de timp doar seara pot face operatiunea si am ramas blocat la deconetarea mufelor de incalzire si airbag imi spune cineva cum se desfac mufele?

multumesc
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Incalzire nu am, dar mufele de airbag aveau niste blocaje din plastic - uita-te dupa culoarea portocalie, roz - care trbuie extrase in directia cablajului, dupa care mufele ies usor.
LE: si inainte scoti bornele de pe baterie si astepti o tara, da? Very Happy
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Arrow Este vreun pericol in ceea ce priveste desfacera mufelor de la incalzire si cele de la airbag ?
Cred ca mi-a sarit o sarma dinauntrul scaunului, una din sarmele care tin intins buzunarul de pe spatele scaunului. Cand pipai cu mana se simte capatul sarmei prin material.
Se simte ca si cum ar avea o bucla care intra si se agata de undeva. Nici nu pot sa imi dau seama cum a sarit caci nu am fortat deloc, cred ca a fost nepotrivita pozitia in care am bagat mana in buzunar.
Apoi, cum desfac husa ca sa pot baga mana sa o prind la loc?
Scaunul se poate desface independent de sistemul de pretensionare?
  • animalu`

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am un Vectra c Gts 2003 si as dori sa dau scaunul de la sofer jos .
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se desfac cele 4 suruburi de pe sina si scoti scaunul
.Dar mare ATENTIE inainte de a te apuca sa faci aceasta operatiune scoate bornele de la baterie .de ce ? sa nu ai probleme cu airbag-urile de la scaune (daca sunt prevazute) si cu mufele de la centurile de siguranta (cele de sub scaun).Dupa ce montezi poti pune bornele bateriei la loc .
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Se desfac cele 4 suruburi de pe sina si scoti scaunul
.Dar mare ATENTIE inainte de a te apuca sa faci aceasta operatiune scoate bornele de la baterie .de ce ? sa nu ai probleme cu airbag-urile de la scaune (daca sunt prevazute) si cu mufele de la centurile de siguranta (cele de sub scaun).Dupa ce montezi poti pune bornele bateriei la loc .

aceeasi metoda o pot aplica si la astra mea, nu ?
  • animalu`

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma-m uitat la scaun iar in fata nu am vazut 2 suruburi la sina cum sunt in spate , sunt ceva ca nituri cred nu stiu nici eu.Oricum voi incerca sa il dau jos cand se va incalzi vremea.Problema la mine e ca s-a rupt drotu si nu mai pot da scaunul in fata sau spate Sad parctic nu imi trebuie mult acees doar un pic trebuie sa ridic scaunul de la loc ca sa rezolv problema .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR