Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,ma poate ajuta cineva cu un sfat-parere?am cumparat de curand un opel vectra a din 1990 si nu avea pompa de servo directie .el a sustinut ca s-a stricat si a aruncat-o.am cumparat o pompa de la dezmenbrari de la un opel calibra{respectivul mi-a zis ca se potriveste la opelul meu ca au acelasi tip de motor}.al meu e tip -c16nz--acum eu nu am montat-o ca nu ma pricep la motoare.am vb cu un vecin care lucreza la un service,dar am observat ca nu am nici suportul.la calibra se monta in fata la motor .dar are rola de la pompa servo dir pe care vine cureaua cu cant trapezoidal---si toate celelalte [pompa apa,alternatorul] au tot cant trapezoidal pe care au curele cu dinti mici.am fost la opel si mi-au spus ca nu exista decat curea cu caneluri ptr modelul acesta.si atunci unde e explicatia? va rog un ajutor....
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand atentie la titluri cand initiezi topice! Acestea trebuiesc cat mai sugestive si la obiect, pentru a sti despre ce este vorba!
Din ce scrii tu ca ala de la care ai cumparat masina, a aruncat pompa de servo, Smile inseamna ca a aruncat-o cu tot cu fulie! De obicei curelele sunt late, nu trapezoidale si au santuri longitudinale! Eu inclin sa cred ca nu a avut servo niciodata...dar poate ma insel.....!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la c16nz pompa de servo este la distributie.nu in fata ca la calibra.
la vectra/calibra pana in 92 cureaua estre trapezoidala.si sunt 2.adica fulia de la vibrochen are 2 canale.
@laurentiu:borcanul de lichid de servo il ai?se vad niste conducte libere in zona distributiei?langa vasul de lichid de frana ai niste furtune mai groase?
daca nu ai toate astea nu ai servo.
  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am borcanasul ptr ulei,am si conductele ptr pompa,si gaurile ptr pompa le-am vazut in fata pe motor [cum te uiti la motor din fata sunt in stanga jos],la distributie nu exista nici-o gaura care sa zic ca e ptr ceva.la opel mi-au spus ca exista numai curea cu caneluri ptr opel vactra a.acum nu stiu ce sa mai zis
Skip ads

  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pe talon scrie c16nz,cumva este posibilsa fie motor de calibra pe pe masina mea si sa fie omolof\gata ptr ca seriile corespund,pe carte nu apare nimic care sa spuna de schimbari ceva.este posibil ?va rog o parere Sad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
rentilaurentiu a scris:care lucreza la un service,dar am observat ca nu am nici suportul.la calibra se monta in fata la motor .dar are rola de la pompa servo dir pe care vine cureaua cu cant trapezoidal---si toate celelalte [pompa apa,alternatorul] au tot cant trapezoidal pe care au curele cu dinti mici.am fost la opel si mi-au spus ca nu exista decat curea cu caneluri ptr modelul acesta.si atunci unde e explicatia? va rog un ajutor....

In primul rand,tb sa te hotarasti..pompa de apa si alternatorul nu au cum sa fie pe acelasi tip de curea sau pe aceeasi curea..
Te uiti la alternator-
1-are curea trapez-pompa de servo cu fulie la fel,actionata de curea trapez de la fulia (dubla)a vibrochenului.Vei avea deci doua curele trapez,una de la vibrochen la alternator,si cealalta de la vibrochen la pompa servo.In acest caz,pompa vine fixata pe un suport,in stg.jos a motorului,aproape de radiator.(de obicei la 1.6-1.7 diesel sau 1.8-2.0 benz)
2-are curea lata,cu 5 caneluri-ai una singura,foarte lunga,care trece pe la vibrochen,pompa servo si alternator,si in cazul acesta ai pompa servo prinsa in 2 suruburi,direct in bloc,in partea stg.(de obicei la 1.6 benz)
Daca a fost pusa ulterior instalatia,si asta ar fi explicatia,iar daca jos nu ai fulie dubla (trapez)poti sa cumperi de la orice Opel `85-`98,ca se pupa.Se poate ca omul sa se fi impiedicat pe parcurs de chestii marunte gen tampon care sta in drumul curelei,lipsa unui suport sau ceva in genul asta,si sa fi abandonat proiectul.
  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptate am fulie dubla la vibrochen[trapezoidala],inseamna ca se monteaza in fata la motor,dar intrebarea este de care curea sa i-au [ptr ce model?ptr ca cei de la magazin mi-au spus ca nu exista.s-o potrivi de la alte masini?daca masor lungimea si latimea?conductele sunt ale masinii si borcanasul . Rolling Eyes
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mergi si tu intr-un magazin adevarat, si eu la Opelul din "garaj" aveam doua curele, din care un era doar pentru servodirectie... trapezoidala, deci sigur exista...insista.

Bafta
Skip ads

  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
o sa mai caut la alte magazine,pote am noroc.multum
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu am cu 2 curele.aia mica nu mai stiu de cat e.dar gasesti sigur cam la orice magazin.suportul de la pompa mai exista?
ceri curea servo pt calibra an 91.
  • rentilaurentiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
suportul de la pompa nu-l am,iar de unde am luat pompa servo nu l-am mai luat ca am vrut sa mai cer pareri si sa vad sigur unde se prinde . cred ca o sa-l iau ca-l mai are[suportul].am vrut sa mai vad si la altii,
  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hop si eu cu o intrebare:
pompa de sevo de pe vectra a 1,7 diesel se potriveste la vectra a 1,6 benzina?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pompa e aceeasi..Difera modul de prindere si fulia.Si inn unele cazuri orientarea tevilor care ies din ea,dar asta se rezolva cu un furtun mai lung.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR