Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la mine se aude un scartait de cauciuc pe cauciuc (nu stiu cum sa descriu altfel) si la fel suspectez amortizoarele...
geometria e facuta, bucsele nu au probleme insa masina e putin instabila cand iau curbele cu viteza mai mare decat ar trebui (adica daca sa zicem ca in siguranta o curba stransa la 90 de grade o iei cu 30 cu orice masina) eu daca o iau cu 30 nu simt nimic insa daca o iau cu 50 parca fuge putin de fund...
Skip ads

  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:@adytza05 La mine se auzea la fel si era de la amortizoare.


O sa merg sa fac si un test de amortizoare. Apropo, daca vreun coleg din Galati stie vreun service la care se poate face acest lucru. Eu am intrebat la vreo doua si nu faceau acest test( Frontal si un altul pe Crizantemelor).Si amortizoarele se pot schimba doar pe fata, de ex. sau e recomandat toate 4 odata ?Nu de alta dar sunt mai mult de 1.000 lei toate 4.
Multumesc frumos.
  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara.Vreau sa va spun ca mi-a mancat zilele masina asta a mea cu zgomotul(harjait si uneori un zgomot metal pe metal) cand trec peste denivelari sau chiar pe drum drept bun cu viteza de 40 sau 50.Azi i-am schimbat : bielete directie, bielete antiruliu, capete bara fata, bucse bara stabilizatoare spate, bucse brat bumerang spate si doua bucse mai mari pe fata(nu stiu cum se numesc).Si tot se aude, mai putin si mai rar(deocamdata) recunosc, dar se aude.Chiar nu stiu ce masa are.Amortizoarele nu sunt scurse.Am mai citit pe diferite forumuri ca ar fi de la flansele amortizoare sau burdufurile de la amortizoare. Poate aveti idee ce ar putea fi ca m-am saturat, pe cuvant.Am bagat 1.500 lei aproape degeaba.
  • eremiaiulian

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
a facut careva geometria dupa ce a schimbat bucsi si ce mai este pe acolo,ma refer la partea spate
Skip ads

  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
este indicat sa refaci geometria dupa ce umbli la suspensie(din puctul meu de vedere). Eu unul refac geometria si cand trec de la roti de iarna la roti de vara. Poate pentru unii li se pare o prostie oricum sunt unghiuri de reglat de fiecare data, oricare ar fi motivele!
  • Arsene Traian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Uite pe spate


Ce probleme ai?
Buna ziua. Felicitari pentru schema cu suspensia spate postata! As fi interesat de schema pe fata si spate dar cu explicatia fiecarei cifre ce indica un reper (sunt incepator). Daca exista pe forum, scuze, dar nu am gasit eu. Am un vectra C 2003 si pe fata se aude un "cloncanit" atunci cand masina ruleaza cu viteza mica (5-10km/h) pe drum de tara dar nu cu foarte mai denivelari. Am impresia ca si pe loc se aude acelasi zgomot atunci cand trag de volan stanga/dreapta, dar cateodata.

Cu deosebita stima
Traian Arsene, arsene_traian@yahoo.com
  • adyyyyyy

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna Ziua . Aceasi problema am avuto si eu cum ziceti voi se auzea o bataie la viteze mici ( am uitat sa va zic ca detin o vectra c 2005 poate uni o stiti a fost a lui merlinboy) si cum ziceam dupa ce am schimbat toate bucsele , bieletele, flanse amortizoare , amortizoarele, si arcurile pe spate ( unu din arcurile din spate avea o spira rupta foarte putin vizibil debea la vazut mecanicul cu masina sus pe elevator ) tot trancanea , Dupa ce am fost la diferiti mecanici sa constate doar unu ia dat de cap , era vorba de basculele pe fata ( care sunt cam scumpe ) dar dupa ce le-am schimbat pe ambele acum merge frumos si fara sa troncane .
Sper sa ajute
Cu stima Adyyyyyy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai schimbat basculele inseamna ca era avea joc pivotul. Pivotul asta bate la denivelari mici, gen drum pietruit, dar cel mai tare bate cand esti pe un drum pietruit si roata e virata. Atunci se intinde si jocul devine mai pronuntat.

Pivotul se vede usor daca are joc pe elevator. Nu trebuie sa miste roata daca o apesi sus jos inspre interior.
Skip ads

  • adyyyyyy

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pot sa i-ti zic sigur ca se auzea bataia si pe sosea nu neaparat pe drum pietruit iar joc la roata nu aveam deloc( sus -jos , stanga-dreapta) , pana la bascule am schimbat toata articulatia la masina si tot troncanea cum am schimbat basculele nu se mai aude nimic .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Basculele se schimba doar daca e joc la rulment. Bucsa mare si cea mica se pot schimba individual.

E o caruta de bani bascula originala.
  • buburuza007

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 C18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am un opel vectra C din 2004 si pana acum 2 saptamani aveam o niste batai pe dr spate de ziceai k e ultima carutza. M-am tot dus la mecanicii lu peste care au tras de ea si si-au dat cu parerea. Bielete antiruliu- schimbat; bataia parca se accentua. Schimb service-ul si altu zice ca e bumerangul. Ca sa nu dau banii pe amandoua ca nu sunt f ieftine il pun si nu mai bate decat f putin la gropite cine stie knd. Am facut 200 de km si ma duc sa schimb si bratu pe stanga care incepuse sa bata si el k draq. Il schimbam plec cu masina si a inceput bataia pe dreapta la fel k inainte sa schimb bratul. m-am dus la ei cu gandul k s-a farmat bratul, dp multe certuri am schimbat amortizorul, draci aceiasi bataie..am dat jos tot ce era in portbagaj...aceiasi bataie. M-am enervat si m-am dus la o statie ITP unde constatatrea pe o rampa speciala si manopera au fost cam scumpute dar au gasit bucsele de la bascula. Am vazut multa lume cu problema mea, bucsele sunt ieftine intre 20 si 40 de lei amandoua, merita sa le schimbati dak toti va zic k masina e stransa si nu are alte batai.
  • dany19

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva daca piesa numarul 10 (bucsa de la bratul acela care sustina caroseria) se gaseste si aftermarket ...pentru ca am fost la magazinele astea de piese auto si mi-au zis ca se gaseste numai pe original si vine cu tot cu brat si nici nu vreau sa ma gandesc cat costa una ...
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa imi spuna si mie cineva daca se poate schimba bucsa mica de la bratul fata la vectra c si daca da poate sa imi dea si codul piesei ca eu nu il gasesc decat la cea mare. Multumesc anticipat.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut,

Tonytm, am si eu o problema cu spatele la Vectra. Am urcat-o pe elevator si am un pic de joc in bratele bumerang. De la asta sa fie ca troncane pe drum cu pietris , si la cele mai mici denivelari ? E un sunet infundat asa.. Eu ma gandeam sa nu bata amortizoarele, dar mecanicul a zis ca nu au urme de bataie si nici nu sunt scurse. Presupun ca astea din spate nu au rulment ca alea din fata, dar or avea o flansa ceva nu ?

Daca schimb bucsile de la bumerang, plus bieletele antiruliu , scap de problema ?

Adica piesa 13, 22

Imi poate spune cineva daca bucsa de la pozitia 10 se duce repede ? ce simptome ar avea daca asta de la nr 10 e dusa ?

Multam
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Incerc sa-ti raspund si eu, sper sa nu-l supar pe tony...
1. Amortizoarele pe spate is prinse doar in doua suruburi, daca nu-s scurse s-ar putea sa nu fie ele problema.
2. Daca-ti bate pe drum cu denivelari si in curbe are tendinta sa fuga de spate, eu te-as sfatui sa schimbi bucsele de pe bratul superior, partea de la fuzeta (probat de mine).
3. Daca tot umbli la puntea spate ar fi bine sa schimbi si bieletele antiruliu (si ele bat daca-s duse), si bucsele de la bara stabilizatoare (deasemenea probat).
Sper sa-ti fie de ajutor cele zise de mine! Numai bine!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Multam de raspunsuri , vorbesti de renumitul bumerang, si bucsa exterioara din el, care se gaseste si separat ? Sau de piesa numarul 10 din schema lui Tony ?

In curbe nu prea am apucat sa-i dau asa tare incat sa fuga de spate, dar SIGUR iti spune ca troncane ca un sunet infundat la orice denivelare oricat de mica ar fi , mai ales pe drum pietruit. Chiar daca iau un bumper d-ala de viteza incet, pe viraj, se aude un pic.
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La bratul bumerang ma refeream, si anume la bucsa oscilanta partea de la roata.
Salutari!
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut alexclipea , de unde ai gasit poza cu puntea din spate ? ai cumva si pe cea din fata ma intereseaza tot asa color si la rezolutie mare ...si pentru alti useri rog frumos cine are schema clara partile mecanice (punte fata, spate , locatii bucse , denumire piese , etc.) ma intereseaza pentru Vectra C , vreau sa invat tot ce tine de inlocuire si reparatii pentru ca mereu cand ma duc la magazin sa cumpar o piesa , vanzatorii nu stie clar la aceasta masina care cum sunt piesele ... daca am o schema clara si denumire de orice piesa, stiu si eu cum sa cer ceva . cred ca toata lumea se confrunta cu asfel de problema , binenteles mai putin cine e mecanic de o viata pe opel
  • shabazxz

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am un signum din 2005 si am inteles ca este aceiasi punte spate ca si la vectra c, deci aceleasi probleme. Atunci cand cobor de pe o bordura ( chiar si de 2-3 cm) se aude o bataie pe spate.; Am probat bratele bumerang (folosind o metoda de pe forum ) si nu au joc. Am fost la mecanic, urcata pe elevator....nimic. A mai avut cineva problema asta?
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bumerangul este ...ala nu se verifica pe elevator , doar cand merge masina prin gropi se aude bataie . eu spun in cazul meu ce am patit, nu bag mana in foc pentru oricine acum dar daca ai masina din ''vest '' sigur a fost folosita pentru carat (la proprietar) sau inchirieri , cam asta e problema la toate pe spate si vezi bine sa nu cumva sa ai si arc rupt
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR