Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut!Am un Vectra C GTS fabricatie 2004!Masina este in posesia mea din septembrie 2011 si de atunci pana in prezent nu am schimbat la ea decat niste bucse pe fata:bielete antiruliu,capeti de bara si kiturile flansa amortizor+rulment!Bratele(basculele) fata si amortizoarele fata/spate(KYB) au fost schimbate de fostul proprietar cu doua luni inainte de a cumpara eu masina!Am observat ca de vreo 3 sapt. se aude o bataie pe spate cand merg pe drum denivelat, chiar si la viteze mari,si face un oarecare tangaj in curbe(la viteze mai mari)care se accentuaza pe zi ce trece!Am de gand sa merg la un service sa-mi faca o constatare,dar ma cam sperie ce am citit pe aici,in sensul ca n-as vrea ca mecanicii sa se scolarizeze pe masina mea,si sa-mi descopere problema prin eliminari succesive!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe spate pot fi 3 probleme:
- bielete antiruliu - astea au o bataie deasa si mai slaba la denivelari mici in asfalt
- bucsa bara stabilizatoare - astea de obicei scartaie
- bucsa brat inferior (bumerang - schimbi doar bucsa nu tot bratul) - aici e o bataie mai rara dar puternica, de exemplu cand coboara masina de pe limitator de viteza sau gropi mari face un zgomot metalic puternic.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sau mai poate fi bucsa din capatul amortizorului care si ea la randul ei poate avea o bataie slaba....
  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr. info.!Cred ca voi merge la cel putin doua service-uri ptr. constatare,inainte de a cumpara piesele!Ca sa vad daca mi se spune aceelasi rezultat!
Skip ads

  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Stie careva daca bratele bumerang montate din fabrica pe vectra c facelift(2006-2008) se potrivesc pe vectra c non-facelift?Am inteles ca bratele astea nu au bucse oscilante,ci ambele bucse de pe fiecare brat sunt fixe,deci mult mai rezistente in timp!
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nu stiu daca se potrivesc bratele, insa cat dai pe un set de brate noi, mai bine cumperi bucsile pentru bratele tale. Eu le-am schimbat cu unele Lemforder acum 3 ani, si de un an am suspensie sport pe masina, iar bucsile nu dau semne de oboseala, deci sunt destul de fiabile.

Adi G.
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut! si eu am vectra c gts 2007 si am schimbat bieletele pe spate si am facut o mare prostie:( am luat de la Lemforder si nu sunt exact ce trebuie pt modelul gts pt ca sunt ceva mai usoare, mai moi si au o teava la unul din capete, pe cand la cele originale sau alte firme compatibile,au o tabla din fier groasa si facuta aproape ca o teava. astea de la Lemforder care le-am luat sunt pt sasiuri normale,nu sport,gts,etc.... deja s-au indoit putin si nici stabilitate ok nu am in curbe pt ca se inclina masina ceva mai mult decat cu cele originale pe care o sa le pun inapoi, vad ca multa lume se vaita de trancaneli si nu dau de ele. eu am hatchback si la mine trepida capitonajul de la portbagaj,mai exact lovea direct in tabla,in haion pt ca este un material tare si se aude ft rau dar nu iti dai seama unde anume bate. eu am rezolvat prin punere de silicon in puncte unde vedeam ca atinge capitonajul de haion,de geamul la haion plus alte locuri prin portbagaj si locasurile de trusa sanitare,etc.... verificat bine si inchidere haion , portbagaj. bafta!
  • dinflo

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Problema existenta la multe din masinile voastre exista si la a mea. Am schimbat de curand bucsile bara stabilizatoare spate si bieletele antiruliu si degeaba...tot troncane la viteze mici si cand masina este balansata inspre lateral(gen coborari de pe borduri). Ce piese ar mai trebuii sa schimb?
Skip ads

  • deea_sees

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2004 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
deea_sees a scris:Salut!Am un Vectra C GTS fabricatie 2004!Masina este in posesia mea din septembrie 2011 si de atunci pana in prezent nu am schimbat la ea decat niste bucse pe fata:bielete antiruliu,capeti de bara si kiturile flansa amortizor+rulment!Bratele(basculele) fata si amortizoarele fata/spate(KYB) au fost schimbate de fostul proprietar cu doua luni inainte de a cumpara eu masina!Am observat ca de vreo 3 sapt. se aude o bataie pe spate cand merg pe drum denivelat, chiar si la viteze mari,si face un oarecare tangaj in curbe(la viteze mai mari)care se accentuaza pe zi ce trece!Am de gand sa merg la un service sa-mi faca o constatare,dar ma cam sperie ce am citit pe aici,in sensul ca n-as vrea ca mecanicii sa se scolarizeze pe masina mea,si sa-mi descopere problema prin eliminari succesive!
Am schimbat de curand pe spate,bucsele de la bara stabilizatoare,bieletele antiruliu(Lemforder) si bratele bumerang!Am fost inspirat si am cumparat brate de vectra c facelift 2006-2008,fiindca acestea au ambele bucse fixe(la cele vechi una era oscilanta si una fixa) si .....LINISTE TOTALA!Am renuntat o perioada de timp sa mai ascult muzica in masina,doar sa ma bucur la maxim de LINISTE ABSOLUTA! Recomand cu incredere ,celor cu probleme la bratele bumerang,daca e sa le schimbe,sa puna de facelift,ca se potrivesc fara probleme!
  • alin_18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie , as vrea sa stiu daca in cele trei poze atasate este vorba de acelasi brat?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu prea seamana...!
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu este vorba despre acelas brat...In prima poza si a doua este bieleta spate...
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Poza 1 bieleta antiruliu spate. Pozele 2 si 3 sunt aceeasi piesa.
  • alin_18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dar in poza 2 nu apare si bieleta antiruliu?
  • alin_18

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dar in poza 2 nu apare si bieleta antiruliu?
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua . Si la vectra mea trancane pe fata mai ales cand i-au curba dreapta. Din ce am auzit asa face de la pivot. Cum la vectra c pivotul este integrat in brat suspensie trebuie schimbata cu totul.Am ridicat masina si am inceput sa trag putin de raoata din partea de jos si se vede cum se misca pivotul , are joc mare.[img][/img]
  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut Opel-asi ! Am si eu o nelamurire,am un Vectra c 1,8 140 hp,an 2008 ,cu pachet Opc. Am suspensia pe spate foarte moale,cand trec peste calea ferata mi se pare ca se balanseaza cam mult. Am dat jos un amortizor din spate,GM nu prezinta scurgeri,face serviciu ,or fi arcurile de vina? Cum ma pot lamuri? Asa o fi suspensia mai flexibila?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
un amortizor poate fi defect chiar daca nu prezinta scurgeri de ulei,sau ce lichide mai are in el
amortizoarele se pot testa pe standu de frana,optiunea verificare amortizoare,daca sunt mai mici de 60% valorile pe un singur amortizor,indiferent daca este fata sau spate se vor inlocui ambele amortizoare pe puntea respectiva
  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc Nicunicu. O sa merg sa fac un test pe la statiile ITP sau la reprezentanta. Sper sa ma lamureasca.
  • alex mihai

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor si Craciun fericit!
Am o intrebare pentru cine imi poate oferi o informatie: Un brat de stanga fata vectra c 2007 restilizat 1,9 CdTi se potriveste pe un vectra c tot 2007 tot restilizat dar 1,8 benzina tot stanga fata?
Multumesc frumos pentru raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR