Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • rmi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Buna,
Am un Opel Vectra, benzina 1,6 din 1993 fara servodirectie. Stiu ca daca nu ia servodirectie volanul se roteste greu dar la masina mea cred ca ceva e in neregula. Volanul se roteste asa de greu ca parca as conduce un camion (cel putin cad stau pe loc). Este normal sau e posibil sa fie vreo problema. (p.s. stiu cum se conduce o masina fara servo).
Alta problema: In fiecare dimineata sub masina am o mica pata de ulei. Nu cred ca este de la motor de vreme ce apare de mai mult de 3 luni si nivelul din motor este acelasi. Poate fi cutia de viteze? Cum sa verific?
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca in mers volanul se manevreaza usor , nu este nici o problema . La Opelul vechi (Astra din 93) , la fel pateam , pe loc se manevra greu , dar in mers parca aveam servo . Mentionez ca aveam cauciucuri standard , 175/70/13 . Daca pe masina ta ai cauciucuri mai late , e normal ca pe loc sa tragi de volan ca la camion .
Pata de ulei este sigur de la uleiul din cutie care poate scapa pe la un simering .
  • cristian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
mai eu am avut o problema de genul asta...a mea are servo....si imi curgea uleiul pe la caseta de directie....si a trebuit sa o schimb
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La mine se ia tot asa de greu viraj, comparativ cu un passat din 96 la ala fie ca sta pe loc sau in mers se ia viraj foarte usor, comparativ cu opel. Eu am 175/70/14 si pe la motor am niste ulei scurs nu scurge pe jos dar e umed tot timpul, mi-a zis cineva ca ar fi de la servo!?
  • rmi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Back again!
Inca o chestie: cine poate sa-mi spuna cum sa repar luminile de avarie?
Becurile sunt bune, circuitul pare si el bun, dar cand apas butonul de avarie nu se aprinde nimic (afara de beculetul rosu cu triunghi din butonul de avarie).
Multumesc pt celelalte raspunsuri. M-am linistit cu servodirectia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR