Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:consumul ala nu e prea normal... ii consuma lui calinV6, (calibra V6 2.5) 10-11 in oras si 6-7 afara

Nuprea cred.
Mie imi lua vectra 1.8i cam 11-12 in oras, si stiu diesel A6 nou cu 2.5l care ia cam 10-11 in oras, Passat nou 1.9l 9-10 in oras, Astra G 1.7 7 oras.
Deci o benzina de 2.5, ia 15 lejer.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca mergi domol cu masina, consuma putin, 11l/100 pentru 2500 cc este ok in oras poate sa consume mai mult daca o "frigi" sau nu este bine pusa la punct... oricum greutatea lui Audi A6 sau Passat-ului este mult mai mare decat cea a Calibrei.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bestie a scris:Cred ca pana la urma raman la Vectra A 2000 16v, daca nu gasesc Astra F cu motorizarea asta! Ce credeti?

*
Eu zic sa inmultesti varsta pe care o are masina cu 15 000 pe an, sa nu il crezi pe proprietar care iti va spune ca neamtul de la care a luat-o el o tinea in fata casei sa se mandreasca cu ea, nu sa o conduca si... daca totusi iti convine pretul si starea masinii sa o iei...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
[quote="sorin666"]
Eu zic sa inmultesti varsta pe care o are masina cu 15 000 pe an, sa nu il crezi pe proprietar care iti va spune ca neamtul de la care a luat-o el o tinea in fata casei sa se mandreasca cu ea, nu sa o conduca si... daca totusi iti convine pretul si starea masinii sa o iei...[/quote]
Eu am vazut Passat adus din Germania care avea aprox 120k facuti in doi ani...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In ultimul catalog de asigurari din germania am vazut ca era considerata pt. benzina o medie anuala de 30 mii km si la diesel de 45 mii km pe an. Si ca extrema, am vazut masina adusa de 2 ani cu 190 mii km. Singura masina cu 15 mii km pe an in medie pe care o stiu eu, este masina tatalui meu care merge mai mult cu alte masini, iarna nu o scoate din garaj, etc.
Concluzia: daca masina are doar 30 mii km * anii masinii eu zic ca e un caz fericit. Ce se aduce la noi, de obicei is masinile umblate si ieftine, nu cele mai bune si intretinute.
Mai ales daca iei un motor sport, ala sigur a fost pt. forja luat, nu ca sa stea in fata casei.
Pretul masinii il face mai mult caroseria (tabla/vopsea) si interiorul, si apoi motorul, pt. ca motoarele oricum au toate km multi si de tinut mai tin bine pana sa se strice.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In vest au si unde sa "alerge" cu ele Smile
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca mergi pe autostrada, un drum de 200 km il faci in 1 ora si putin, la noi aceeasi distanta o faci in 3 ore, plus ca pretul combustibilului raportat la venit este f. mic si deci ei practic merg foarte ieftin (aproape gratis).
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ok, dar revenind Very Happy , Astra F sau Vectra A? Bineinteles 2.0 16v.... Ceva pucte slabe, ceva puncte forte.... ?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca nu m-as duce la liniute cu ea, as lua o Vectra pentru stabilitate, 4x4 permanent, kitt exterior cu praguri si spoilere, eventual dar nu obligatoriu un bord cu LCD, la care as pune o suspensie mai tare si jante cred ca ar fi super. Am vazut una visinie care mi-a placut arata super.
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Pe cea a lui WAY ai vazut-o? Ca si aia e visinie.... e super WAY-ul, e un V6.... Cat despre 4x4, nu m-as baga.... nu o sa ma duc la Safari cu ea! Laughing , dar probabil ca la liniute m-as mai baga din cand in cand, dar ideea e ca o vreau o masina.... normala.... nici puturoasa, ca d-aia vreau 2000 16v, dar nici un TURBO, care sa rupa tot.... ceva mediu, sa stiu ca am pe ce ma pot baza
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:
sorin666 a scris:
Eu zic sa inmultesti varsta pe care o are masina cu 15 000 pe an, sa nu il crezi pe proprietar care iti va spune ca neamtul de la care a luat-o el o tinea in fata casei sa se mandreasca cu ea, nu sa o conduca si... daca totusi iti convine pretul si starea masinii sa o iei...

Eu am vazut Passat adus din Germania care avea aprox 120k facuti in doi ani...

*
Un taximetrist in Paris (prieten) mi-a zis ca ei fac intre 60 si 80 000 pe an... pentru un particular "normal" media este in Vest de circa 15 000, desigur ca exista si exceptii, dar ... putine.
Oricum, daca e sa asculti ce zic vanzatorii, A LUI este sigur in acest caz rar...
Eu, de exemplu, am mers numai in marche-arriere cu vechea masina... Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Pai daca mergi pe autostrada, un drum de 200 km il faci in 1 ora si putin, la noi aceeasi distanta o faci in 3 ore, plus ca pretul combustibilului raportat la venit este f. mic si deci ei practic merg foarte ieftin (aproape gratis).

*
Asta tu o spui... mie mi se pare scumpa benzina... 150 E pe luna... Crying or Very sad
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:Tinand cont ca nu m-as duce la liniute cu ea, as lua o Vectra pentru stabilitate, 4x4 permanent, kitt exterior cu praguri si spoilere, eventual dar nu obligatoriu un bord cu LCD, la care as pune o suspensie mai tare si jante cred ca ar fi super. Am vazut una visinie care mi-a placut arata super.

*
Astrele 4x4 sunt f. rare si s-au fabricat doar in primii ani, sa gasesti una ca asta in stare buna si cu mai putin de 250k e o performanta... Laughing
In plus un 4x4 permanent se plateste la... pompa Laughing
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
Asta tu o spui... mie mi se pare scumpa benzina... 150 E pe luna... Crying or Very sad

Fara suparare, dar ce salar ai tu? cat din salariul tau il reprezinta combustibilul pe o luna? 10% din salar? Sa-ti zic ca daca ar fi dupa cartea de munca, la mine cam 90% din salar se duce pe combustibil (cam 1000 km pe luna = 12 mii pe an aproximatix) ? Mi se pare ca e o diferenta destul de mare.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:
sorin666 a scris:
Asta tu o spui... mie mi se pare scumpa benzina... 150 E pe luna... Crying or Very sad

Fara suparare, dar ce salar ai tu? cat din salariul tau il reprezinta combustibilul pe o luna? 10% din salar? Sa-ti zic ca daca ar fi dupa cartea de munca, la mine cam 90% din salar se duce pe combustibil (cam 1000 km pe luna = 12 mii pe an aproximatix) ? Mi se pare ca e o diferenta destul de mare.

*
Da, dar si cheltuielile fixe sunt fara comparatie... vorbesc de alea obligatorii (chirie, impozite, etc...) asa ca calculele facute "ca in RO" nu sunt de loc exacte... acestea fiind zise, oricum o comparatie nu se poate face...
  • killer666

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pe masina nu Way din cate stiu eu e un motor de 2000cmc sfi! nu am vazut sa fie v6!







...........................................................................................................Pe cea a lui WAY ai vazut-o? Ca si aia e visinie.... e super WAY-ul, e un V6.... Cat despre 4x4, nu m-as baga.... nu o sa ma duc la Safari cu ea! , dar probabil ca la liniute m-as mai baga din cand in cand, dar ideea e ca o vreau o masina.... normala.... nici puturoasa, ca d-aia vreau 2000 16v, dar nici un TURBO, care sa rupa tot.... ceva mediu, sa stiu ca am pe ce ma pot baza
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
WAY-ul vechi (Vectra A visinie) e 2.0 16V 150CP.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Un taximetrist in Paris (prieten) mi-a zis ca ei fac intre 60 si 80 000 pe an... pentru un particular "normal" media este in Vest de circa 15 000, desigur ca exista si exceptii, dar ... putine.
Oricum, daca e sa asculti ce zic vanzatorii, A LUI este sigur in acest caz rar...
Eu, de exemplu, am mers numai in marche-arriere cu vechea masina... Laughing

Impresia mea este ca in vest se fac mult mai multi km/an decat aici la noi pe plaiurile mioritice unde chiar si cu costurile exagerate ale carburantilor faci in medie 15k km/an. Chiar voi propune un sondaj pe forum in acest sens.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
exista si Astra F de peste 100cp - 125cp, 92kw, 16v (a mea Very Happy )
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:
Impresia mea este ca in vest se fac mult mai multi km/an decat aici la noi pe plaiurile mioritice unde chiar si cu costurile exagerate ale carburantilor faci in medie 15k km/an. Chiar voi propune un sondaj pe forum in acest sens.

*
Fara suparare, eu iti spun fapte, tu replici cu ... impresii... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR