Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Piesa acea neagra de care vorbesti este releul lampii de ceata spate - mufa aceea alba care se vede in poza se cupleaza la modulul inchiderii centralizate. Dupa cum se vede nu ai inchidere centralizata originala ori ai scos mufa din modul. Probabil ca ai o inchidere centralizata montata de cineva
Skip ads

  • Atrix

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Masina a venit din Germania cu inchidere doar ca nu are telecomanda,am chei normale. Se inchide de la usa .Dai odata- inchidere ,mai dai odata se blocheaza usile sa nu poata fi deschise de hoti.La deschidere dai odata si se deschide numai usa la care esti cu cheia,dai de doua ori se deschid toate.Am si butonul de inchidere pe usa de la sofer.Nu cred ca a fost pusa artizanal deoarece este modelul "Elegance" cu toate optionalele.A-s fi dorit sa-i atasez un sistem keyless cu cheie briceag pentru a o deschide mai usor.
Maine am s-o explorez pe sub bord sa vad unde este modulul.(daca o sa-l gasesc!)Poate stie altcineva unde e ?Cred ca mufa este pentru a instala suplimentar un sistem de alarma sau partea de remote pentru keyless system.
Multumesc lui cocosai pentru raspuns .
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca n-am inteles eu corect - probabil ca poza nu este de la masina ta ci a lui therealovy - asai? - da! la masina ta acea mufa alba care se vede in poza de mai sus este introdusa in modulul inchiderii. Ptr ceea ce vrei sa faci poti sa cumperi o simpla alarma.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te legi cu telecomanda pe firul care duce la butonul de pe portiera, cel care inchide/deschide usi. pentru ridicare geam din telecomanda pune un modul, vezi la cum sa ...
Skip ads

  • DAC94

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un Opel Agila din 2001 si mi s-a blocat incuietoarea de la haion!Se invarte cheia dar nu suficient.
Mentionez ca masina nu are inchidere centralizata.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
edit by Stefan Tolos.

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
incearca cu wd-40 face treaba la incuietori intepenite.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Se demonteaza panoul din spate, de pe hayon. Se demonteaza broasca cu totul...bagi cheia in broasca si scoti inclusiv miezul acela din broasca. Sa ai cheia bagata ca altfel sar cateii si treba alta noua. Se spala toate jucariile cu petrol, se lubrifiaza cu ulei pt mecasnisme fine sau vaselina ..si gata. Remontezi totul la loc. In general broastele de la hayon se blocheaza din cauza patrunderii in mecanism a nisip-noroiului aruncat de roti coroborat cu nefolosirea cheii ci a telecomenzii (la tine nu e cazul). Mai rar se mai si uzeaza..si atunci solutia e un sh.
Pe de alta parte, avand in vedere conditiile meteo, daca nu ai garaj, incearca sa faci cum a postat colegul mai sus...poate merge asa pana la primavara. Solutia completa o constituie postul meu.
  • DAC94

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am rezolvat problema cu incuietoarea de la haion,i-am desurubat, prin interior ,cele patru suruburi ,din partea de jos a usii,care tin ornamentul din plastic si i-am dat ornamentul afara,scotandu-l din clipsuri.Dupa aceea am rugat un vecin sa-nvarteasca de cheie,iar eu m-am uitat sa vad ce se intampla!Am descoperit ca piesa oscilanta,din tabla,pe care sunt prinse cele douo parghii si apasa" tamburusul " de la incuietoare,nu revenea in pozitia initiala.Nomal ar fi fost sa-i demontez toata incuietoarea si sa vad de ce nu revine...?Eu i-am montat un arc spiralat intre partea de sus a parghiei din dreapta,cum privesti din interiorul masinii,si prima gaura de deasupra,fiind una din gaurile in care se fixeaza clipsurile.Acum incuietoarea functioneaza fara probleme.Parca se deschide mai usor ca inainte de a se strica.!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Probabil e semiblocata cu mizerie...dar tot e bine daca functioneaza.
  • DAC94

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc oricum!Apropo, mi-am rezolvat si problema cu timionera, masina imi intra greu in viteza.Am curatat-o si am gresat-o,acum intra in viteza foarte usor.Multumesc baieti!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Esti unul dintre putinii incepatori care nu uita sa multumeasca. Smile Bravo tie. Smile Majoritatea isi rezolva problema si nu mai posteaza nimic 2-3 luni pana la urmatoarea problema. Smile
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In aceeasi situatie ca si Atrix (daca ai gasit o rezolvare, sunt amator) ma aflu si eu, aceeasi echipare ca si el. Cum pot sa ma conectez la instalatia masinii fara sa afectez in vreun fel partea electrica? Am inteles ca de fapt modalitatea ortodoxa ar fi ca instalatia masinii sa fie conectata la o interfata speciala care costa cam 400 lei( daca am inteles eu bine).In nici un caz nu vreau sa apelez la carpaci care hacuiesc instalatia masinii ( taie fire sau ca sa gaseasca un plus cresteaza cu caterul cateva zeci de fire). Multumesc frumos.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O alarma cu inchidere se leaga pe SW102 care il gasesti pe pin 6 de la modul inchidere.
  • Atrix

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Atentie la anul de fabricatie.S 102 e pe pin 5 la 2000-2001 si pe 6 la 2002.......De asemenea mufa 2000-2001 are 16 pini iar din 2002 are 18 pini.Eu as lega totusi pe pini ce duc la una dintre incuietori pentru a putea folosi facilitatile existente.Dupa sabatori am sa optez probabil pentru un sistem keyless si dupa montare am sa postez.Nu e necesar sa tai firele exista conectori care dupa ce identifici firul,pui conectorul pe el cu firul nou si doar strangi.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Atrix, ieri am rezolvat si problema aceasta, am montat o alarma care utilizeaza dotarile masinii.
  • deleted-49042

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Patratel...o intrebare pt tine te rog, si eu am tot opel agila 2001, banuiesc ca si tu ai la fel ca si mine un buton pe portiera stanga care blocheaza/ deblocheaza usile, intrebarea este: la apasarea butonului tie iti blocheaza respectiv deblocheaza si usa soferului? la mine nu se intampla acest lucru decat daca incui/descui din cheie. vreau sa stiu daca e defect ceva sau asa a fost conceputa inchiderea. astept raspuns, ms anticipat
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
domnu adipuiu84:
Este defecta sau intepenita, trebuie sa deschida si usa soferului. De obicei se aduna apa in actuator care ingheata si nu permite sa se miste mecanismul.
Sau s-a rupt un dinte din ansamblul motoras deschidere, care blocheaza mersul actuatorului. Este un pic de mesterit, dar sentimentul de succes este imens cand rezolvi inchiderea centralizata sa mearga calumea.
  • VALI 78

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Agila 2000 12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema nu mai pot deschide usa spate stanga ma poate ajuta cineva cu o solutie va rog frumos
  • VALI 78

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Agila 2000 12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut ! Am un opel agila din 2000 si nu mai pot deschide usa stanga spate. .Ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceasta problema,nu pot da jos nici fata de usa pentru ca fiind usa inchisa nu o pot trage din clipsuri.Multumesc anticipat.Ma puteti gasi si la adresa MIRCEAVALI78@YAHOO.COM Multumesc
  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal '' therealovy77 ''
ma poti ajuta si pe mine cu legarea unei inchideri 'pilot' pe opel agila ?
ma intereseaza unde leg firele ...... ce culori
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR