Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@mihaichetzu Eu iti recomand sa nu-ti iei pilot (ma gandesc la acel model, care se gaseste la kaufland/auchan/carrefour cu pret in jur de 100 de lei...Nu se potriveste la Opelul Agil...Eu am avut pe Agila si m-am autoblestemat ca mi-am luat inchidere din aceea....In rest pot sa te uiti in manualul electronic al agilei si ai acolo direct corespondentele de la legarea de fire intre sistemul de alarma si sistemul de inchidere centralizata a masinii. Ideea este ca trebuie sa setezi deschiderea in dublu impuls. Si-ti trebuie doua diode ca se poti lega la semnalizare.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pilot sunt foarte slabe si greu de montat, cumperi ceva original de la cocosai (modul+motorase) care vin fest, dupa asta daca vrei si din telecomanda cumperi o alarma mai capabila.
  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal
cine ma poate ajuta si pe mine cu legarea unei inchideri 'pilot' pe opel agila ?
ma intereseaza unde leg firele ...... ce culori
am decat inchiderea .... am dat 20 ron pe ea noua aproape mokka
  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am montat actuatoarele , am tras firele prin usi si de la mufa de la actuatoare mi-au ramas 4 fire care sunt scurte si dezizolate la capete: unul rosu cu siguranta , unul alb ,unul negru si unul maro . cel rosu trebuie legat la 12v , unul din cele colorate la masa si celelalte doua unde le leg ?
astept un raspuns de la voi
merci\
Skip ads

  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal Dancuciureanu
ma poati ajuta cu legarea unei inchideri Pilot pe Agila ?

am montat actuatoarele , am tras firele prin usi si de la mufa de la actuatoare mi-au ramas 4 fire care sunt scurte si dezizolate la capete: unul rosu cu siguranta , unul alb ,unul negru si unul maro . cel rosu trebuie legat la 12v , unul din cele colorate la masa si celelalte doua unde le leg ?
astept un raspuns de la voi
merci
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rosu +12V
Negru masa
Alb si Maro la un comutator fara retinere, tu nu ai asa ceva, doar cele care au deja inchidere din fabrica poseda butonul la usa sofer langa cele de geamuri electrice.
Pe romaneste iti pui un comutator dublu fara retinere din care poti inchide/deschide masina din interior.
  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal Dan

Rosu +12V
Negru masa
Alb si Maro la un comutator fara retinere, tu nu ai asa ceva, doar cele care au deja inchidere din fabrica poseda butonul la usa sofer langa cele de geamuri electrice.
Pe romaneste iti pui un comutator dublu fara retinere din care poti inchide/deschide masina din interior.

Pai nu vad rostul comutatorului ...... oricum usile nu se inchid din moment ce le-am deschis din exterior .... adica daca deschid usa si intru se inchid ?
sau comutatorul il pun eu asa ca sa pot inchide si deschide din interior cand doresc .......pentru soferi in trafic Smile

Cumva sti ce culoare are firul cu 12v si unde il pot gasi ?
si inca ceva mai trebuie pus diode pe vre-un fir ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Comutatorul este foarte folositor si are rostul lui. La deschidere cand apesi odata la telecomanda se deschide sofer, inca odata se deschid toate. Acum in trafic este bine de inchis usile ca mai ai copii, ca ai o poseta sau geanta laptop si cat stai la semafor hotul deschide ia ce poate si ramai cu buza umflata.

Fir de 12V, siguranta, unde sunt ai pe prima pagina.
Skip ads

  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
SAL DAN
SPUNE-MI SI MIE DACA SUNT BUNE LEGATURILE DIN SCHEMA SAU TREBUIE MODIFICATE
NU STIU DACA AM DESCIFRAT BINE SCHEMA
DACA E CEVA TE ROG RECTIFICA SAU ZI-MI EXACT UNDE SA CAUT FIRELE IN STALPUL DIN DREAPTA
ma pot folosi de mufa de sub bord ?

  • mihaichetzu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
SAL Dan

am reusit sa leg inchiderea ..... functioneaza din interior cu comutatorul dar actuatorul din usa soferului nu inchide si deschide toate usile decat pe el .
cum pot face sau ce fire trebuiesc inversate pentru a actiona toate comutatoarele concomitent ?
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut, problema stresanta:) ieri a ramas cheia blocata in yala ( am o singura cheie fara telecomanda).
Dupa o jumatate de zi de lucru am reusit sa scot butucul (cheia ramasese blocata cand am incercat sa incui usile norocul meu ca nu a actionat centralizarea ci s-a dat peste cap si nu am mai putut scoate cheia), cu butucul scos am intepenit "soldatii" cu o surubelnita si cumva cheia s-a eliberat.
Ciudat dar butucul functioneaza, l-am montat la loc e totul in regula...... dar mi-e teama acum si as dori sa fac ceva sa pot inchide din telecomanda, asadar am 2 intrebari:

1) O telecomanda de agila (alta masina) poate fi invatata la masina mea?

2. Stie cineva de unde as putea sa cumpar un modul cu telecomanda? (nu as vrea alarma care e de la 60 de lei in sus) as vrea doar un modul cu o telecomanda finuta sa o agat langa cheia de contact.

Daca nu exista asa ceva pot merge si pe o alarma ieftina doar pentru modulul de receptie.

Multumesc anticipat
  • Atrix

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poti monta un modul suplimentar (conectare in mufa din imaginea de pe celelalte pagini) la inchiderea centralizata cu telecomanda sau cheie briceag (care poate fi folosita si ca o simpla telecomanda )pret cam 70-100lei,sau poti monta o alarma care are si telecomanda (pentru incuiat-descuiat respectiv armat-dezarmat)+paza masinii,pret peste 120.......Apropo de blocarea chei..daca nu introduci cheia in totalitate in yala se invarte ca si cand scapa in gol si ai impresia ca sa defectat ,am patit-o si eu.
Skip ads

  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Apropo de inchidere centralizata, in locul motorasului original din portbagaj care deschide/inchide se poate monta un acuator comercial? unul din seturile alea de4-5 bucati pe care le cumperi la o inchidere centralizata.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am priceput in mare cam cum sta treaba
acum am dat de alta chestie credeti ca aceasta cheie ar putea fi invatata la modulul masinii ? http://www.okazii.ro/catalo...ceag-loc-cip.html

daca nu am sa merg pe una briceag cu modul propriu pt centralizare
si aici am op nelamurire daca acea cheie briceag ii fac copie la cheia originala o sa merga la contact? imobilizatorul nu va comenta nimic ?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie luat cipul din cheia originala si pus in noua cheie .
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Trebuie luat cipul din cheia originala si pus in noua cheie .


Asta in ideea ca eu am o cheie cu telecomanda ? sau si cea bruta (cum am explicat mai sus) are cip in ea?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da si cea bruta are cip in ea .
  • Alin7key

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut prieteni!Imi poate spune si mie cineva ce sunt aceste placute sunt acestea , si ce rol au?Unele sunt legate cu coliere de plastic altele sunt (le-am gasit) intinse pe la motor.Este un cablu negru care pleaca din acea cutie neagra de plastic in care sunt probabil niste relee de la inchidere.Acel cablu are pe traseu aceste placute ce cablaj.Va multumesc!


  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sigur nu sunt nici alarma, nici nu au vreo legatura cu inchiderea centralizata. Lasand gluma, sunt convins ca s-a jucat cineva si le-a pus, pesemne ceva tuning dupa parerea lui.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai matale cand ai cumparat-o, ce ti-a spus ala ca are la dotari? Nu a facut niciun fel de referire la astea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR