Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca merge Very Happy . Totul este sa fii mai incapatinat decit masina...
Atentie mare ! Nu stati pe pozitia motor cu cheia ca dupa 30 secunde ECU incepe procedura de "invatare". Asa se face si memorarea la throttle (valori potentiometri) printre altele ....
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt Ovidiu din Braila si am o Agila 1,2l din 2000. Vreau sa montez o inchidere + o alarma, dar ea nu a avut din fabrica inchidere sau alarma si vreau sa pun una independent de ce e (sau nu e) pe masina. Inchiderea am aranjat-o, dar la legarea alarmei m-am impotmolit. E un kit Pilot de la Selgros, de vreo 100RON si as vrea daca se poate (sau daca aveti) schema electrica si poze cu pozitionarea firelor de la semnalizare si contacte de la usi si hayon (care aprind plafoniera) ca sa ma pot lega si eu cu alarma la ele, pentru ca in pozele postate nu am gasit. Criar as fi recunoscator daca mi-ati putea trimite (daca aveti) pe mail (therealovy77@yahoo.com) sau pe privat (nu stiu daca merge) tot caietul service. Multumesc mult.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parca am pus schema pe prima pagina, mai citeste odata.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pt Danciureanu, raspuns la :
"Parca am pus schema pe prima pagina, mai citeste odata."

Scuze, am vazut pozele, dar acolo nu e tot ce ma intereseaza, nu am gasit unele chestii (care e semnificatia pinilor si unde sunt mufele unde ajung firele de la contactii de pe usi si hayon care aprind plafoniera si un punct de unde sa iau un +12V permanent pentru alarma si inchidere, inainte de releul de la imobilizator, pozele acelea nu prea se leaga intre ele, nu sunt toate). Sunt electronist de meserie, asa ca nu e o problema pentru mine sa recunosc o cablare, dar te rog daca ai sa-mi trimiti tot caietul service (sau cine il are), ca sa imi dau seama cum stau lucrurile. Si pentru cei care v-ati montat inchidere, la usile spate nu pot sa pun motorasele decat orizontal, si asta doar decupand cu flexul vreo 20cmp din tabla usii pe care se sprijina fata de usa, e vreo alta metoda (precizez, kit-ul e ala Pilot, inchidere+alarma de la Metro&Selgross ala de aprox. 100 RON)?
Inca ceva, toba finala a mea e cam gaurita, as putea sa pun la ea vreun model de la Powerfull : Tobe finale Powerfull ? Ma gandeam la modelul 852138. As prefera una asa pt ca sunt din inox si sunt relativ ieftine. Ar dauna cu ceva sa pun o asemenea toba?
Skip ads

  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va salut si aici , am o intrebare , Agila mea a venit cu o singura cheie , dinaia moarta fara buoane sau leduri pe ea, masina are inchidere ,
e posibil sa aiba si o adoua cheie (ratacita in timp) cu butoane pe ea? sau au fost scoase si modele fara inchiderea pe cheie? a mea e din 2001
multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
emilul
Toate le-am vazut cu inchidere pe cheie. Deci a ta posibil sa fie alta.... Posibil sa ai la IMO inca vreo 2 chei programate, trebuie macar sterse celelalte. Se poate comanda cheie (chiar iti recomand) si se programeaza in tara cip, trebuie cod de pe car pass.
therealovy77
Ma cauti pe mail si rezolvam cumva.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti te rog sa imi zici unde gasesc car pass ala?
merci
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Car pass e un cartonas cit o carte de vizita, il primesti odata cu masina. Cele sh de multe ori nu au asa ceva, iti da o cheie si atit. Putine vin cu caiet service, manual utilizare, 2 chei etc...

O alta sincronizare :

System operation :
System LED in hazard warning light switch.
Pressing key lock button once activates central locking and locks vehicle.
Pressing key lock button again within 10 seconds of locking vehicle activates the alarm and double locking system.
Pressing key unlock button once deactivates system and unlocks driver's door only.
Pressing key unlock button twice deactivates system and unlocks all doors.


Programming :
When
Key battery completely discharged.
Key battery not replaced within 3 minutes.
Key buttons operated repeatedly while vehicle out of range and system becomes inoperative.
System malfunction.

How
Open driver's door and leave open.
Switch ignition ON for 1 second.
Switch ignition OFF and remove key within 10 seconds.
Press and release door contact switch 3 times within 20 seconds.
Switch ignition ON for 2 seconds.
Switch ignition OFF and remove key within 10 seconds.
Press and release unlock button on key 3 times.
Doors lock and unlock to indicate correct programming.
Repeat above procedure to program remaining keys.

NOTE:
A maximum of 3 keys can be programmed using this procedure. If there are only 2 keys available the first key must be programmed twice.
Skip ads

  • cj_man

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Atentie mare ! Nu stati pe pozitia motor cu cheia ca dupa 30 secunde ECU incepe procedura de "invatare". Asa se face si memorarea la throttle (valori potentiometri) printre altele ....


Asi fi recunoscator dc mi-ar explica cineva cele de mai sus ( <<ECU incepe procedura de "invatare">> si <<Asa se face si memorarea la throttle>>). Cu ce afecteaza mai exact dc stau cu cheia mai mult de 30 de sec pe poz motor, si cum pot resetat acestea / sau seta bine, deoarece de multe ori mi se intampal ssa stau cu cheia pe poz motor mai mult de 30sec Sad
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
System operation
System LED in hazard warning light switch.
Pressing key lock button once activates central locking and locks vehicle.
Pressing key lock button again within 10 seconds of locking vehicle activates the alarm and double locking system.
Pressing key unlock button once deactivates system and unlocks driver's door only.
Pressing key unlock button twice deactivates system and unlocks all doors.


Programming :
When
Key battery completely discharged.
Key battery not replaced within 3 minutes.
Key buttons operated repeatedly while vehicle out of range and system becomes inoperative.
System malfunction.

How
Open driver's door and leave open.
Switch ignition ON for 1 second.
Switch ignition OFF and remove key within 10 seconds.
Press and release door contact switch 3 times within 20 seconds.
Switch ignition ON for 2 seconds.
Switch ignition OFF and remove key within 10 seconds.
Press and release unlock button on key 3 times.
Doors lock and unlock to indicate correct programming.
Repeat above procedure to program remaining keys.

NOTE:
A maximum of 3 keys can be programmed using this procedure. If there are only 2 keys available the first key must be programmed twice.[/quote]
Poate cineva sa traduca aceste randuri? Va rog mult! Multumesc!
  • ai.ciprian

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am o inchidere centralizata si as avea nevoie de cineva sa o monteze. Nu as apela la service pentru ca e cam scump si nu-mi trebuie factura. Daca este cineva din iasi care ma poate ajuta (contra cost fireste), poate chiar un mecanic in timpul liber, va rog sa postati un mesaj sau un pm.
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa-mi de-a si mie o schema de instalare a inchiderii cenrralizate,avand in vedere ca modulul are 8 pinisi are o ordine a lor ciudata:1-gnd 2-+b 3-mp 4-md 5sd 6-su 7-rd 8-ru.
NU SE ASEAMANA CU SCHEMELE PE CARE LE GASESC PE INTERNET.
Va rog disperat!
Skip ads

  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am cumparat un kit de alarma PILOT (91 de lei la Auchan). Daca cineva are experienta cu montajul acestui tip de alarma, l-as multumi...
Am gasit pe net o schema, care se refera la un alt tip de alarma...doritorilor il trimit, daca zic ca se descurca cu ea.
Este ceva diferenta de montaj intre Agila 2001 si Agila 2002?
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu se pricepe nimeni la alarme,sau daca ar stii toti sa citeasca o schema ,ar da faliment 'meseriasii'?
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu stie cineva service electrician in Cluj? Daca tot nu se pricepe nimeni...
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Puneti si voi o schema ceva...poate va ajuta atunci cineva. Asa degeaba vrei sa te ajute careva dc nu ne dai documente cu care sa lucram. Nu e nime invatat, da ne descurcam noi cumva...
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Alarma este Carscop 109+ kit de inchidere. Toate bune,doar ca alarma are un singur fir de comanda a actuatoarelor si modulul inchiderii centralizate are doua(inchis-deschis). Pot doar sa deschid,dar nu pot sa inchid.
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
andrei, tu nu ai acel buton pe cotiera de pe usa cu care poti sa inchizi si sa deschizi usile?
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca ar fi fost ar fi fost simplu.Am rezolvat-o pana la urma.Era o chestie simpla:alarma are modulul ei de inchidere incorporat,care nu era pe schema.Am avut noroc cu o alta schema,asemanatoare ,la care firele corespundeau cu cele de la alarma mea,si avea si explicatiile de rigoare.Inca o data tin sa spun ca traducerile si schemele sunt facute pentru a castiga si "saracii" de electricieni-electronisti o paine cinstita. Si cand te gandesti ca e atat de simplu...doar trebuie sa stii cateva chestii la montaj si desfacut manerul de la macara geam si gata. Si toate astea la pretul de 400lei cerut de "meserias"....
Multumesc lui ICSONGOR pentru ca e singurul care de doua saptamani de cand stau cu firele si montajele desfacute prin camera,a reusit sa ma bage in seama.
Am invatat multe din acest forum,dar cei mici vad ca trebuie sa stea deoparte.Cand am sa-mi fac vreo firma pe domeniu am sa scriu si eu ceva de genul:"Daca esti din Neamt,te rezolv eu!".
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
de unde esti, Adrian? poate ma rezolvi tu si pe mine Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR