Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !
Sunt nou pe aici , si daca sa mai discutat topicul ,scuze!
Mai nou, sau mai vechi sunt posesorul unui Opel Vectra C 2.0 DTI 2003.
Am cumparat masina in decembrie 2005 si pana in prezent sunt foarte multumit si mandru de ea. Problema este ca nu are aer conditionat. Am cumparat masina de la o persoana care a spus ca a adus-o din Elvetia si ca acolo nu se prea intalneau cu Aer conditionat. Asta este, am fost super incantat de ea si nu mam uitat la banuti, intr-un cuvant mam cam grabit. Masina are 8 air baguri , abs , esp , turela electrica , cd player , parca 8 boxe si ... nu mai stiu ce are.
Ma gandeam sa montez un AC pe ea. Am intrebat prin email la un service Opel si mia aruncat 4300 de Euro pe instalatie, dar sa vin la ei sa se uite totusi la masina.
Si-a mai montat cineva AC pe masina? Cum, cat ?
Detalii!
Bye!
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
salut si bine ai venit printre noi, uite eu sunt unul care si-a pus AC pe fosta mea masina opel astra caravan din `92 cu motor de 1600cmc, dupa lungi cautari am gasit in bucuresti pe o masina care s-a dezmebrat si amreusit sa o cumpar doar dupa ce am demontata eu jos ,in fine....si dupa un an de zile am reusit sa o montez personal pe masina mea si a fost destul de misto ca a trebuit sa dau jos tot bordul si am schimbat toata partea de climatizare de sub bord .....apoi am montat radiatorul de clima , conductele ,filtrul freon , si cand a trebuit sa montez compresorul am avut ghinion caci suportul compresorului nu se potrivea pe motorul meu deoarece eu am luat instalatia de pe un opel astra cu motor de 2000cmc, si totusi nu m-am lasat si am facut un suport care l-am adaptat pe motorul meu , am pus compresorul am aliniat cureaua sa bata bine pe toate rolele si am fost la o firma sa-mi incarce cu freon .....vreau sa zic ca si in zii de azi merge AC -la vechea masina si aproape 2 ani de cand am facut treba asta.......aaa pret final 350 euro instalatia, 100 euro vaporizator, manopera mocca eu am lucrat + verificare si incarcare cu freon 50 euro ....cam astea`r fii de spus....
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Edy!
Banuiesc ca te pricepi destul de mult dar sincer eu nu ma incumet sa ma apuc eu sa o fac. De altfel nici nu am timp.
Mersic mult de tot.
Oare cat miar lua cei din service pe asa ceva?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu, problema e sa gasesti o astfel de instalatie cu tot ce trebuie la ea si sa fie functionala
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca am sa mai caut ceva de noua pentru ca mai toate masinile care se presupun a fi pentru piese sunt lovite in fata , asa ca aer doar de pe geam.
Pana una alta este bine.Nush ce am sa fac la vara.
)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din pacate eu am urmatoarea poroblema :am luat un compresor DEHPHI in loc de HARISON.
ala vechi adica harison avea prinderea in 6 suruburi 3 in fata 3 in spate. astalalt are 3 suruburi 2 in fata 1 in spate.
difera suportul de prindere .care este o chestie mare de care se prinde si intinzatorul de curea .
acum caut suport(merge si de la vectra B )
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR