Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.Tocmai mi-am cumparat o Corsa C din 2004,Z10XEP,4+1usi,geamuri electrice fata,inchidere centralizata (si cu cheia in yala si cu telecomanda pe corpul cheii).Ce vreau sa fac?(adica cineva specializat)
1.Am o singura cheie cu cip (scrie Siemens pe ea),dreapta,clasica si vreau sa am 2 chei tip briceag.Cum e posibil sa fac asta?Sa scot cipul sa il pun pe bord,sau se mai poate adapta un cip?Ce chei briceag se potrivesc?
2.Vreau sa ii montez o alarma simpla si eficienta,dar de preferinta fara o telecomanda separata ci sa o pot arma direct de pe cheia briceag.Vreau sa port dupa mine doar o cheie,fara nimic atasat de ea.Este posibil?
3.Ce model de alarma imi recomandati sa intruneasca conditiile de mai sus.In Piatra-Neamt stiti pe cineva care se ocupa cu montaj?
4.Asta mi-a venit acum...Am cass auto.Sub el,am un slot de depozitare.As vrea sa scot cassul si masca aia si sa adaptez ceva frumos acolo.O navigatie,un DVD Player,etc.Dar sa se ''aseze'' la nivel cu bordul,sa fie integrat perfect.Ce modele sunt?
Prefer raspunsurile simple.Asta e bun,asta nu.Eventual cu atasari de linkuri.
Multumesc de raspunsuri.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pt alarme cel mai laudat din Piatra Neamt e cel de la stadion.vizavi de tribuna oficiala, prima casa dupa cimitir.
poti sa mergi sa te interesezi acolo.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cred ca alarma e cam degeaba pe masina ... eventual doar in cazul in care vrei sa te streseze cand bate prea tare vantul (si e reglata pe sensibil) ... ca altfel, eu nu prea ii vad rostul.

oricum cineva, daca vrea sa iti sparga masina si sa iti fure ceva din ea, merge la sigur si "te opereaza" in 30-60 secunde ... noaptea eventual, deci alarma ta, cam urla degeaba, ca nu sare nimeni la gatul lui in timpul ala asa scurt Smile.

ca sa dau un exemplu:
am un prieten care sta pe dorobanti in bucuresti (cica zona super buna si sigura). are alarma ... pe un logan, deci nu cine stie ce masina de fitze. a folosit omu detectorul de radar in ziua respectiva, si seara l-a bagat in torpedou cu tot cu ventuza, INSA, urma ventuzei a ramas putin imprimata pe parbriz. s-a trezit intr-o dimineata cu geamul din dreapta spart si cu detectorul furat din torpedou. cica i-a sunat alarma seara/noaptea, insa pana a ajuns el la geam sa se uite cu atentie, nu mai era nimeni pe langa masina, si a crezut ca e alarma falsa Smile
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mai degraba o echipezi cu track gps
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mai bine iti pui tabla in loc de geam lateral Very HappySmile
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Niste folii transparente antiefractie mi se pare o varianta mai buna si mai eficienta
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Oameni buni!Voi investi un pic in ea.Voi pune si folie si alarma si tot.Pe rand...
Ajutati-ma cu raspunsuri la intrebarile mele,va rog.
Multumesc.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Oameni buni!Voi investi un pic in ea.Voi pune si folie si alarma si tot.Pe rand...
Ajutati-ma cu raspunsuri la intrebarile mele,va rog.
Multumesc.


sa inteleg ca pui si tabla? Smile) RazzRazz glumeam --> Viper. sunt cele mai bune, fereste-te de falcon! automate sunt varza
Skip ads

  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Niste folii transparente antiefractie mi se pare o varianta mai buna si mai eficienta


ce inseamna folii transparente antiefractie? Shocked ... pe bune, chiar nu stiu ce sunt si cum te poate proteja o folie Embarassed

denis poti sa detaliezi un pic te rog ?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sunt folii ca cele negre de le pui pe spate si luneta (unii si pe fata mai inchise), numai ca sunt transparente, si in principiu orice folie, neagra sau transparenta (exceptie facand cele de 15 lei din obor) sunt si antiefractie prin faptul ca tin geamul spart, realizand astfel efectul de antiefractie (sau cel putin intarzierea efractiei Razz )
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pe langa toate ''fitele'' de mai sus,vreau sa ii cresc un pic garda la sol a masinii.Am cumparat-o cu jante de tabla pe 13'' cu anvelope :
165/70/13-fata
145/80/13-spate
In carte scrie si de anvelope pe 14''.Ce dimensiuni de anvelope (maxime de siguranta,tinand cont si de motor) am nevoie sa mai cresc garda la sol:
1.pe jante de 13'''
2.pe jante de 14''.
Multumesc.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hmm ... dude ... din cunostintele mele ... 1 inch (tol) = 2,54 cm. daca treci de la jante de 13" la jante de 14", inseamna ca raza jantei creste cu jumatate de tol, adica ... iti creste garda la sol cu impresionanta dimensiune de 1,27 cm (aici neluand in calcul cat de inalte sunt noile anvelope).

chiar crezi ca merita investitia? Shocked

PS. daca rationamentul sau calculul meu este gresit sa ma corecteze si lamureasca cineva Smile
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu e gresit.Sigur 1inch=2,54cm.
Pe fata am o ''fusta'' de plastic ce mi se pare prea joasa pt.frumoasa noastra tara.1,27cm...este ceva la masinuta asta.Oricum am de gand sa imi cumpar 4 jante de aliaj pe 14'',sa o incalt la vara cu anvelope corespunzatoare.Am inteles ca pe 14'' anvelopa maxima admisa la acest motor e 175/65/14.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Normal nu va creste garda la sol deloc deoarece dimensiunile anvelopelor acceptate sunt dimensionate de asa natura incat diametrul total al rotii sa fie acelasi indiferent ce dimensiuni de jante ai!
Daca nu respecti regula asta atunci vei avea si erori la indicarea vitezei, posibile probleme cu sistemul de ABS etc
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa imi pun roti de Dodge Nitro.Nu am de gand sa incalc legea.In cartea mea este o greseala la diametrul de 14''.Scrie : 175/14R.
Deci ABS si EPS suporta 14''.Dar anvelopa conteaza...
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
PAi tocmai asta iti explicam mai sus ca pt ABS, EPS si orice alt modul nu conteaza ce dimensiune are janta ci conteaza latimea anvelopei si diametrul total care trebuie sa fie acelasi orice jante ai avea=>nu o sa ii modifici astfel garda la sol
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
175/65 R14 si 155/80 R13 am eu scrise in talon.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Conform site-ului http://www.rims-n-tires.com...cs.jsp?postId=906 ai urmatoarele diametre
584 mm la 175/65 R14
578 mm la 155/80 R13

Deci se modifica garda la sol cu 2 mm intre cele doua tipuri de roti
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Foarte interesant site.Merci fain.
Doar ca eu am pe fata 165/70/13,ce corespunde unui diametru de 562mm si as pune 175/65/14 (in carte scrie 175R14 82T...atat),ce corespunde unui diametru de 584mm.
584-562=22mm
Daca imi creste garda la sol (in fata in mod special) cu 2cm...este perfect!
Am calculat bine?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
22/2=11mm creste, dar aici era vorba de alarma.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR