Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
caut si eu un mecanic...care sa imi puna si mie motorul la punct ... distributia../ acum e groaznic...eu am incercat cu tata..dar nu am reusit... adica..fata de ceea ce era inainte acu e bine..dar nu merge uniform.(am segmentat ,am schimbat pistoanele., simeriguri supape /am mai schimbat diuze injectoare/ calibrat pompa de motorina stiu ca ultimele nu au legatura cu trasul la punct dar le-am enumerat pentru treaba cu fumul...)... + scote si ceva fum.... cand se incalzeste...si dureaza ceva..merge binisor.../tind sa cred ca este sarita un dinte doi... nu stiu... Sad ... exista vreo modalitate de pus la punct..inafara de semne !? caci ..nu mai am toate semnele...adica..cel putin capacul de la distributie nu mai este !.. din pompa...de motorina...iar nu stiu unde ste semnu`.../este vorba de un Kadett 1.6 D `85/ putin ajutor.... va rog.. .multumesc
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ce cod de motor ai? 16D sau 16DA?
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
D /DA este automat ?!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu exact care este diferenta. ideea e ca autodata imi da 2 coduri de motor si doar la 16DA am schema de distributie. ti-o trimit in cateva min. sa vezi daca seamana cu ce ai tu pe masina.

da, am lamurit-o, n-am fost atent. 16D este pe kadett si ascona pana in 1985. din 1986 s-a trecut la 16DA. iti dau asa schema, sa te uiti sa vezi daca seamana.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat


sper sa te ajute. din pacate, nici macar autodata nu este completa...incet incet, masinile vechi vor fi uitate si inlocuite cu cazanele astea electrice... Evil or Very Mad

am plecat la somn. tine-ma la curent si poate o rezolvam cumva. cat despre nene care sa te/ma ajute la vechituri de genu...cam greu. sunt putini care se mai pricep la asa ceva.


Ultima modificare facuta de White Tzuly la Mar 19 Jan, 2010 3:40 am
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumesc... mult...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu-i dai de cap,si totusi merge,cat de cat,poate facem o excursie pana la Urziceni,la doi pustani unde imi puneam eu distributia la Kadett..(poti sa crezi..?).Am facut treaba asta dupa ce am rupt un pumn de culbutori la diversi mesteri pe aici.Cu ultimii doi am plecat cu ea pana acolo,(nu am depasit 60 km/h) unu`s-a rupt pe drum,si ultimul l-am tinut ca pe sfintele moaste..Dupa ce l-au `vrajit`baietii (in 5 min) si au turat motorul `la blana`,de era sa fac infarct,am fost sigur ca e pus bine la punct...@invest s-ar putea sa-i cunoasca,sunt doi frati,pustani relativ,cum iesi din Urziceni,dupa stadion,faci prima dreapta si a doua stg,parca..
Tot asa,nu se uitau la semne,ci doar la axa cu `scame`,scoteau un injector,o descantau si gata..Nu ca as fi dus lipsa de semne,aveam vreo 2-3 pe fiecare rola,toate culorile.. Razz
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
colegu, ia zii, cum merge masina? facusi? Shocked
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut/.. pe frigu asta nu am apucat sa fac nimic..
este decalata...cum ti-am spus... dar nu am apucat... /va ttin la curent cu ceea ce se va intampla.. el merge si acu..dar foarte prost .. Sad
  • dj05fmx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1990 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu va mai jucati la distributii daca nu aveti minim de cunostinte mecanice. in prinicpiu trebuia sa tragi 4 sewmne astfel chiar daca nu pui motorul la 0 pms nu risti nimik,... asa se procedeaza cand nu ai habar despre un motor cum se trage in zero. multa bafta!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai...cum adica 4 semne? pui cate ai si unde le ai. mi se pare logic. doar de aia i-am dat omului schema...
  • mihaikadett

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1982
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2006

  • Mesaj Privat
0744900672 executam orice reparatie auto, tinichigerie vopsitorie, mecanica, etc, modificari auto teren, etc 0744900672
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR