Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • aquatic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut, probabil ma cam grabesc..dar zic ca e mai bine sa fii informat..
Asa,deci ... in curand fac 18 si probabil voi avea si carnet [abia m'am inscris] si am inceput sa ma uit dupa o masina. Nu pot spune ca stiu extraordinar de multe despre caracteristicile masinilor, dar Frontera imi place de mult timp. Acum , recomandati Frontera ca prima masina? Daca da, ce model?

Multumesc anticipat,
Catalin
Skip ads

  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sincer, eu ca prima masina recomand Dacia 1300. Fara misto, fiindca majoritatea incepatorilor primesc "rachete" cadou si dupa aia, vezi parintii la tv cum plang.
Referitor la Frontera, e fain motorul 3.2 benzina, model facut pt. America, cica, motor Isuzu ~200 hp
  • aquatic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu unul stiu mai mult ca sigur ca nu am sa primesc nici o "racheta" ... nici nu vreau sincer .. waste of money .. dar sincer nici o Dacia 1300, adica intr-adevar e masina buna si toate alea...dar vreau ceva oleaca mai "up to date" :d .

Cam cat ar ajunge o Frontera cu specificatiile care le-ai enumerat , la mana a doua?
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Uite aici una ok cu motoru' ala de 3.2 : http://www.autovit.ro/vsdet...2526sens%253DDESC
in oras consuma mult , io zic ca nu se merita.
Skip ads

  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cunosc pe cineva care are una si vroia s-o dea cu 6000, dar partea "buna " e impozitul: putin peste 3000 lei pe an.
Mai bine cauti una sport C20NE, mi se pare mai OK.
@ danywhy Nu-ti fa griji cea de 3.2 consuma destul si afara.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In 5000 am eu una de vanzare Cea din avatarul meu Impecabila tre doar sa vi sa o vezi.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fa un calcul sumar si zi cam decati bani dispui...dar in primul rand, cati bani poti sa bagi in intretinere anual.
Multi si-ar permite sa cumpere Mercedes..dar asta cand se strica, nu poate fi tractat, numai cu peridocul poate fi mutat. Si prin stricat ma refer si la 'uitatul' schimbarii placutelor...dupa aprox 500-1000 km ti se blocheaza in drum....Rog sa luati asta ca o mica exagerare necesara pt a evidentia ideea de baza.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu vad unde bati...intretinerea e mai ieftina ca la orice 4x4...apropos detii asa ceva? Iar chestia cu placutele ma face sa zambesc cu gura pana la urechi in suspine ....no offence
aaaaaaaaa... asta se face la un turism? Ca la Fronty o speli doar de noroi si o iei de la inceput Laughing
Astra:
Schimbat si a doua bieleta antiruliu. Cumparat si bucsele de la bara antiruliu, urmand sa le schimb in service (necesita elevator, demontat partial jug motor etc.)
Corsa:
Facut revizia prin august: ulei , filtru ulei,
Schimbat bielete antiruliu
Reparat caseta directie cu kit reparatie
Revizuit mecanism stergatoare, gresat, deblocat.
Urmeaza curatire la throttle body si EGR.
ASta e un citat din postul tau daca imi e permis
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai cerut un sfat si ti l-am dat dezinteresat...daca ti s-a pus oblic, e problema ta, dar postul tau imi lasa un gust amar.
Iti urez succes.
PS: Masinile le am de 2 ani..si le stiam hibele inca inainte de a le achizitiona...si ghici? Nu sta niciuna pe dreapta, platesc RCA, vignieta etc la ambele desi sotia este in postnatal si nu o mai foloseste decat ff rar pe a ei.
Faza cu placutele e reala la mertz af 2001. Nu i-a schimbat placutele din neglijenta, martorul de avertizare a stat aprins vreo 500 si ceva de km si apoi s-a oprit motorul la un semafor la vreo 350 km de casa. A trebuit dusa pe peridoc pana la o reprezentanta si dupa diagnoza ghici: i-au schimbat placutele si a fost totul ok,
Vezi ca e o sectiune de frontera... pune mana si citeste.
PPS: Si schimba-ti atitudinea, eu sunt mai tolerant, dar de la ceilalti veterani o sa iti iei spitze de nu te vezi. Very Happy
ppppps: am incurcat postantii...sorry
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
Vezi ca e o sectiune de frontera... pune mana si citeste.
PPS: Si schimba-ti atitudinea, eu sunt mai tolerant, dar de la ceilalti veterani o sa iti iei spitze de nu te vezi. Very Happy
ppppps: am incurcat postantii...sorry


tocmai ai ajuns din greseala pe acea sectiune...

cat despre spite ...cand oi trece la bicicleta...in spatele butoanelor veteranii ma lasa rece...a really one nu se baga la commenturi aiurea .In atatea posturi cate ai reusit sa faci, ai fi putut invata asta .


Cu deosebit respect iti aduc toate acestea la cunostinta Si incetez aici offtopicul




Sa trecem insa la oile noastre



Si pentru initiatorul topicului....
Cam asa arata o Frontera in mediul ei natural

Cu un click pe imagine




Pai poti rezista sa nu pleci cu ea la o tura? Si-ti garantez ca nu-ti mai trebuie turism Eu am si turism si e ceea ce simt ....
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. nu cred ca atitudinea asta iti face cinste. comentarii precum: " veteranii ma lasa rece" nu se fac, macar dpdv. ca unii au ceva km. la bord si cam stiu ce spun. in general eu ma aplec asupra inteligentei native romanesti care spune:"....... invata din greselile lui, desteptul din greselile altora". trecind acum la"oile noastre". in primul rind trebuie sa-ti ordonezi dorintele. vrei "o masina" iei un logan, vrei doar asfalt in viteza, iei un bmw, vrei si asfalt si teren iei o frontera. si cred ca ar fi bine sa ceri parerea despre procentul de avantaje-dezavantaje, cost-calitate si pret de aschizitie-calitate, si dupa aceea sa polemizezi. daca-l vei cere (sfatul) o sa-l primesti. pina atunci ,toate bune.
  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
thunder rock a scris:In 5000 am eu una de vanzare Cea din avatarul meu Impecabila tre doar sa vi sa o vezi.


o vinzi? Sad( , eu nu as da-o pe a mea nici rupt, si nu am niic AC si nici ABS ca tine, da tot nu as dao...
Skip ads

  • bogdaniosif

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
of of, ce va mai certati, de parca nu toti suntem aici pentru ca detinem, ingrijim, iubim si calarim Frontere Smile. Io zic mai bine... haideti prin Aprilie la o intalnire mare mare cu frontere. Sa mergem cu mic cu mare, cu nou cu vechi, sa facem un camp mare, numa froneristi, sa ne jucam cu masinutzele, sa bem o palinca si mancam o friptura. Vreo doua zile asa cat de un weekend.

Ce ziceti?
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu as veni...
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bogdaniosif a scris:
thunder rock a scris:In 5000 am eu una de vanzare Cea din avatarul meu Impecabila tre doar sa vi sa o vezi.


o vinzi? Sad( , eu nu as da-o pe a mea nici rupt, si nu am niic AC si nici ABS ca tine, da tot nu as dao...



As fi vrut sa urc in ani insa tot cu o Fronty......si tot SWB insa diesel...dar impozitele sunt asa cum sunt si parca nici la fel de frumoase nu mai sunt Aripile alea umflate de la a noastre inca ma fascineaza.Si daca stau sa ma gandesc ca si cuplarea la buton e prea SUV, cred ca era doar o iluzie Asa ca ramane la mine inca multi ani si cand oi avea bani de altceva am sa o bag la noroi fara mila si cred ca tot nu va pleca din familie Cat despre iesire i^m in too .Mi-au placut pozele de la Diham,Singur insa e greu Sa ai numarul meu de telefon pe-aproape Laughing
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aquatic , Frontera vreau si eu si nu e deloc prima masina , din cate m-am documentat-interesat eu e o masina buna , ieftina si usor de intretinut , dar ca prima masina iti recomand ceva de care sa nu iti pese daca dai cu ea , nici chiar dacia1300 dar o supernova ceva la vreo 2000 ron merita pana iti faci mana pe sosele . In alta ordine de idei crede-ma ca frontera merita , te apara si de meseriasii cu rachete care se urca pe tine , si te si ajuta pe drumurile noastre . Stima !
  • aquatic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
baieti apreciez sincer interestul vostru!

Ca sa va raspund si de o marja a disponibilitatilor lichide..in jur de 2000-2500 .. [stiu ca e putin .. dar e criza moncher]. Ce-am mai vazut eu pe net si prin anunturi erau frontere cam in jur de 2000 de prin `95-`97 .. si pareau destul de ok.

Frontera lui thunder arata bestial, apropo :d.
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
bogdaniosif a scris:of of, ce va mai certati, de parca nu toti suntem aici pentru ca detinem, ingrijim, iubim si calarim Frontere Smile. Io zic mai bine... haideti prin Aprilie la o intalnire mare mare cu frontere. Sa mergem cu mic cu mare, cu nou cu vechi, sa facem un camp mare, numa froneristi, sa ne jucam cu masinutzele, sa bem o palinca si mancam o friptura. Vreo doua zile asa cat de un weekend.

Ce ziceti?


salut,
si eu sunt de acord
si am mai vorbit si cu alti frontieristi
din principiu si ei vor o asemenea intalnire
si locuri unde se poate face sunt destule
gorjul si valcea ofera toate posibilitatile
cu stima
costinel
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, incepe cu o "masina de sacrificiu" nu e nici o rusine, lasa "tancurile" pentru peste 1-2 ani...
  • aquatic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si daca sunt extraordinar de hard-headed si incep cu o frontera? ... any bad things that might happen?

adica..te obisnuiesti cu greul de la inceput...nu ? :-s
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR