Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • robert_p_1979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ce stiti despre masina asta ? cum se comporta? cum e cu intretinerea? motorul e bun? fiabil? cat consuma? Multumesc
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
12-13-14 cam asta asta e consumul in oras, merita ca sa ai o masina cat de cat echilibrata
  • robert_p_1979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dar consuma, nu gluma ! mai putin ia audi A4 2004 , 2.0 benzina - 11-12 in oras, 8-10 afara...

in rest cum se prezinta motorul ? - astra 1,8 125 CP..... se intretine greu ? are probleme de serie? ceva ?
  • ancutza1010

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dar de ce nu optezi pt un diesel?de ce 1.8 benzina...probleme nu am auzit dar consumul (depinde de locatia ta) ar fi o problema
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
robert_p_1979 a scris:ce stiti despre masina asta ? cum se comporta? cum e cu intretinerea? motorul e bun? fiabil? cat consuma? Multumesc


sunt o gramada de discutii despre z18xe pe bertone

ce e misto la el :
9,4 sec suta cu un consum civiliazat . Urban : 11 vara , maxim 12,5 iarna . Extra : 6,2 la 90 km/h , max. 8 rupta in gura la cat poate ea
cutie scurta , sport . Misto ca te ajuta in demaraje , nu e misto la peste 200 . Am plecat de vreo 3 ori cu un bertone 2.2 benzina si nu reusea sa se desprinda de mine decat de la 180 km/h incolo
motor fiabil , poate unul dintre cele mai fiabile motoare pe benzina . Silentios , echilibrat , nu face fitze la benzina .
intretinere ieftina daca faci revizii la timp . ulei bun si intervale reduse la 10.000 de km nu o sa ai probleme
ca si comportament general al unui bertone , tine cont ca nu toate z18xe au sasiu sport . cu toate astea se comporta civilizat in curbe . sasiu sport a fost standard pe 2.2 si 2.0 , optional pe z16 si z18xe
piese de motor comune cu orice astra g , avand in vedere ca nu difera decat cutia fata de astra normal ( asta am citit in manualul de intretinere la sfarsit )

ce e naspa :
- daca nu-l intretii corespunzator are tendinta sa pice partea de culbutori si sunt destul de scumpi . asta la motor
- daca-l lovesti , ai o problema cu elemenetele de caroserie care sunt scumpe si cu mecanicii care nu prea-s calificati - astia de-abia sunt in stare sa repare un astra g normal si sa-l aduca la linia originala


precizare :
- am impresia ca audi care-l compari tu este 2.0 8V , fara de bertone 1.8 16V . Urca-te si vei vedea diferenta ... De audi tragi ca de un cal mort in depasiri , bertonele se misca civilizat
  • robert_p_1979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand nu vb de bertone ...
vb de opel astra gtc (H coupe) - 2005, 1,8 benzina , 125 CP (din 2006 este asdtra GTC 1,8 140 CP) ...
oricum , banuiesc totusi ca este acelasi motor cu bertone , pana la urma ...
- de ce acest motor? pt ca am gasit unul bun la 6000 euro din 2005 , dotat binisor , + 600-700 inmatriculare + 300 euro revizia + distributia , TOTAL ~ 7000 euro inmatriculat + consumabile ....
- cred ca e un pret bun .... un 2006-2007 diesel, 1,9 - minim 7000-7500 + inmatriculare ..... + consumatile = ~8000-8500
- nu zic ca nu merita, dar asta e bugetul .....
- eu am vazut bertone 2003 , 1,8 , 125 CP - pe GPL (secventiala, sistem super)- consuma in oras 12-13 pe gaz (adica, in bani, 6-7% pe benzina) - mers sportiv .. si se misca foarte bine ... daca nu imi spunea, credeam ca merg pe benzina... nu stiam ca are GPL ... super OK!
- ce am gasit eu are in pret si instalatia de gaz ! montata Germania ...... omologata .. bla bla bla
Ce ziceti?

PS .. am mers cu A4 , 2,0 l, parca 136 CP, si se misca OK ..... in tr-adevar, bertonele cu care am facut test, era agitat si se misca mai fasnet .... dar diferentele nu sunt mari ....
  • robert_p_1979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
http://cautare.mobile.ro/ve...8&tabNumber=2
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca am fost blonda la faza asta . Intr-adevar daca e vorba de gtc cu 125 de cp este vorba de acelasi z18xe de pe bertone ( cel de 140 e z18xer )
De instalatie de gaz stiu ca opel a montat in fabrica pe bertone , nu stiu de altele , numai pe motorul z18xe
Pe langa problemele de la motor , uita-te la Astra H la problemele eterne de CIM , care e f. scump si care ar fi bine sa fie functional
Nu stiu daca e cazul sa compari un estate car cum e A4 cu GTC
Motorul de 2.0 totusi stiu ca e 8V , adica e normal sa consume mai putin
Nu-ti lua diesel daca nu faci 40.000 / an . Odata cost mai mare de achizitie , a doua oara revizii si consumabile mai scumpe

As cumpara Audi daca as avea de ales Smile
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu. Am Z18XE (pe un Astra G) si in Bucuresti, acum iarna, nu cred sa fi trecut de 12 l/100km (oricum eu nu prea fac consumul in oras). Consumul mixt variaza intre 8 l/100km (mers mult extraurban) si 10,5 l/100km (mers mult intraurban), iar la un drum Bucuresti-Busteni, tur-retur, mi-a iesit 6,6 l/100km (mers linistit, drum destul de liber). Consumul a fost calculat de fiecare data dupa metoda plin-plin.

In rest...motorul mi se pare echilibrat, trage bine daca il turezi putin mai mult, iar daca il intretii si ii schimbi toate consumabilele atunci cand trebuie este putin probabil sa-ti mai ceara si altceva. Poate un termostat, sau cu putin noroc numai maruntisuri. Al meu, de exemplu, nici ulei nu stie sa manance...sa zic ~200ml/10 000km (ochiometric).

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR