Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si incep aceasta discutie dupa ce am fost la Carrefour la standul de uleiuri si am rasucit pe toate partile mai multe bidoane de ulei :

Castrol Magnatec Diesel 5W40 si 10 W40
Castrol Edge TD 5w40
Aral Blue tronic
Aral High tronic
Aral Antifreeze
Mobil 3000
Mobil Formula 3000 5w30 daca nu ma insel
Mobil 0w40

Si acum constatari :

1) pe toate bidoanele scrie in romaneste pe spate si apare numele Premium lubricants, stie cineva ceva despre aceasta firma ?
2) in continuare pe bidoane scrie ca ARAL vine din Germania, Mobil din Belgia, Castrol Manufactured in EU dar apare ca fiind imbuteliat (cred) de Premium lubricants in calitate de imporator
3) acum 2 ani cand am luat antigel Aral din Autovit scria Silikatfrei si numai in germana pe bidon, la fel la uleiul Aral High tronic care era aprobat de GM LL A si B , acum a disparut de tot aprobarea GM si scrie si in romana

Daca are cineva mai multe informatii de la cunostinte sau prieteni despre acesti Premium lubricants- fac sau nu magarii in sensul as puna ulei Dacia oil colorat diferit si imbuteliat in bidoane facute de ei?

NU prea stiu ce ulei de la noi mai e cat de cat ok la un pret rezonabil, stiu de Mobil Made in USA la galon
Cred ca daca mai am prieteni care merg in afara o sa imi fac viitoarele cumparaturi de uleiuri din Germania pana la urma .

Mai are cineva incredere in ce gasim pe piata?


Ultima modificare facuta de Drogas la Mar 19 Jan, 2010 11:32 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am vazut la un magazin de pe Basarabia ulei Castrol la 5L, pe care scria ca-i facut in Germania. Nicaieri nu am mai vazut la 5 l. O fi facatura...?Smile
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut un schimb in care am luat 5l +1 l de Castrol Magnatec diesel 5 w 40 si era facut in UE
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
oare mai era nevoie de inca 1 topic ? oare 60 pag. cu pareri diverse despre uleiuri nu ajung ?
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai acolo se discuta de uleiul potrivit pt fiecare tip de motor in functie de uzura - aici discutam de firma premium lubricants si de fenomenul care ia amploare : Uleiuri "germane" contrafacute sau nu, si diverse pareri despre aparitia limbii romane pe eticheta

Oare un ulei din cele de mai sus comercializat in Germania- are pe eticheta limba romana ?

Uleiurile de la noi au macar ceva in comun cu ce e in strainatate ?

PS Daca se considera ca e in plus se poate sterge acest topic
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se discuta despre uleiuri auto in general ... nu vad de ce discutia ta nu s-ar incadra tot acolo ...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Orice produs importat trebuie sa aiba informatiile scrise in limba tarii respective (in cazul nostru, romana). Dar nu ai nici o certitudine asupra calitatii.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Importator pentru Romania a Mobil parca era Star lubricants.

Pe pagina mobil mai apar alte 3 firme : http://mobil1.com.ro/cms/Cum_sa_cumparati.aspx
dar niciuna nu este premium lubricants, care se pare ca vinde produse a GP si renumitul ulei de motor Castor http://www.ghidul.ro/index....amp;FirmaID=14047


In ziua de azi si nonstop-ul de la colt are site , astia vad ca nu prea vor sa fie cunoscuti.


Doar ca titlu informativ , stie cineva daca mai este necesar timbrul RAR pe bidonul de uleiu auto?
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:se discuta despre uleiuri auto in general ... nu vad de ce discutia ta nu s-ar incadra tot acolo ...


daca tot esti atat de informat si ai studiat din scoarta in scoarta forumul si topicurile legate de ulei, te rog frumos sa ne impartasesti si noua vasta un pic din vasta ta cunoastere si sa il lamuresti pe colegul nostru care a initiat topicul raspunzandu-i la problemele pe care le ridica.
acum lasand la o parte tonul certaret, mi se pare foarte bun un asemenea topic si sincer din cele peste 60 de pagini despre care vorbesti tu nu am gasit raspunsul asteptat. consider util acest topic si te invit prieteneste daca ai amabilitatea si cunostintele sa ne raspunzi la aceste probleme.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si am mai studiat putin piata :d ELF este facut la Brasov si imbuteliat langa Rasnov la comuna Cristian- era cam paragina cand am trecut ultima data pe acolo- nu e genial ? bineinteles ca scrie Made In EU dupa care produs si imbuteliat de ...

Trebuie sa fac o completare pentru Mobil e alt importator Novo...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce probleme ridica Drogas colegule 26mad ? intreaba daca stie cineva de firma aia ... sincer nu ma intereseaza respectiva firma .. ok ? si a 2a intrebare pusa in primul post a fost daca sa mai avem incredere in uleiurile de pe piata romaneasca ... daca vrei raspund si aici: nu, dar n-avem ce face ...
multumit acum ?
si ca sa-ti raspund si tie ... intreaba si ti se va raspunde ... in cele 60pag de pe topicul cu uleiuri ai vreo 3 posturi in care spui ca folosesti ulei Aral ... ce raspuns asteptai ? sau voiai sa-ti ghiceasca careva intrebarea ?

Drogas a scris:Oare un ulei din cele de mai sus comercializat in Germania- are pe eticheta limba romana ?

in DE nu ai nici limba engleza pe eticheta ... tu vrei romana ?
si .. in comun au doar "reteta" ... materialele folosite difera si posibil si cantitatile pt "amestec" ...
  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stimati colegi referitor la provenienta uleiurilor, la codul de bare este specificat corect tara de origine , 4= germania, 5= turcia,9= ue. la mine la magazin am castrol la 5l si e fabricat in germania,cel de 4 l la fel ,mobil si esso sunt fabricate in turcia. Oricum eu folosesc ulei Q8-10W40, fabricatie belgia cu specificatii A3-B3-B4 , inainte foloseam sunoko dar nu am mai gasit in arad.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si ai putea sa ne dai si noua mai multe amanunte cu acel cod de bare...eventual mai multe cifre cu tara aferenta producatorului uleiului? Rolling Eyes
  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cum am scris mai sus - prima cifra din codul de bare cei pe spatele oricarui ambalaj indica tara de provenienta a produsului ,restul cifrelor indica schimbul-ziua-sectia-lot produs .. unde s-a efectuat
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca am citit,dar te rugam daca poti sa ne dai mai multe coduri de tari producatoare de ulei. De exemplu,asta cine-l produce? Rolling Eyes


  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dak s-ar vedea mai bine in poza ,asa nu se cunoaste,dar majoritatea uleiului mobil din 2004 in turcia este produs datorita fortei de munca mai eftina ( ca si electrocasnicele bosch ) fa o poza mai de aproape la codu de bare
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Scuze de foto...cam micuta...mea culpa...sub codul de bare scrie: 0 00 71924 44999 2 Multumesc anticipat! Si de unde stii ca-i din 2004?
  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
incepind din 2004 se fabrica in turcia uleiul mobil si esso , 3 = bulgaria , 0 - posibil grecia ( nu sunt sigur,tre sa ma documentez )
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Astept,ca nu ma grabeste nimeni sa-l cumpar. Wink Dar poate te ajuta mai mult pozele din linkul de mai jos: Laughing
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1160
Oare sa nu stie nici vanzatorii,ce vand? Laughing
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR