Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
electronistule, e partial adevarat ce spui tu, in sensul ca au suportul acela doar puntile care provin de pe astra. Eu mi-am montat punte cu discuri de pe vectra, si nu am suportii pentru cablu de frana de mana Sad
da am facut o inginerie cu cablul meu vechi, care era mai lung si am rezolvat problema. Daca se vrea, se poate.
Ca o atentionare pentru cei interesati, OBLIGATORIU daca vreti punte cu discuri pe spate, sa aveti grija ca etrierii si discurile voastre de pe fata sa fie cel putin la fel de mari cu cei de pe masina care doneaza puntea. Daca sunt mai mici, o sa va blocheze spatele cu puntea cu discuri. In cazul asta trebuie upgradati si etrierii si discurile fata. Si oricum in cazul asta o sa se simta intr-adevar diferenta la franare. Si daca mai puneti si o pompa de frana mai mare.... Very Happy
spor
Skip ads

  • AutoDAX

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu se justifica atata bataie de cap. Daca ai frane pe tambur inseamna ca inginerii au calculat ca acestia franeaza si fac fata foarte bine pe masina ta.
Un upgrade de frane este necesar doar daca masina este mai puternica (vezi GSI) sau daca masa masinii este mai mare.mai mult
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
AutoDAX a scris:Parerea mea e ca nu se justifica atata bataie de cap. Daca ai frane pe tambur inseamna ca inginerii au calculat ca acestia franeaza si fac fata foarte bine pe masina ta.


ai dreptate , ca doar nu degeaba sunt ingineri , dar eu am pus frane pe disc dupa ce am ramas fara frane pe posada daca cunoasteti zona (langa sinaia) , am ramas fara frane din cauza unui pistonas care era intepenit si celalalt a fost impins afara . astfel am cautat o solutie mult mai fiabila si am descoperit pe club ca se pot inlocui tamburii cu discuri care sunt superioare , plus ca dau si bine pe masina Smile
asa ca eu cred ca inainte de aspect am facut o imbunatatire sistemului de franare Wink
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ valycraciun tu vorbesti despre astra F cumva? initiatorul topicului are classic II, deci alta mancare de peste
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am momentan tamburi pe spate si deja am achizitionat o punte completa de la dezmembrari de la care voi luat decat butuci si etrieri ,discuri si placute am comandat noi tot noi vor fii si furtunele de la etrier ,luni sau marti ma duc sa le montez ,inca astept sa vina (maine pana in 12 probabil)discurile
din cate am citit pe aici si am mai vb cu colegi de forum nu e asa complicat de schimbat ,sunt 4 suruburi pe o parte si 4 pe cealalta de unde se inlocuesc tamburi cu discuri
https://www.clubopel.com/vie...312&start=200
este aici ce vreau eu sa fac
o sa revin dupa ce le montez sa v-a spun diferentele
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut trecerea de la tamburi spate la discuri. doar ca am schimbat puntea cu totul + fuzete fata (de pe astra de 1.8 ). Acum am 5 prezoane fata de 4 cum avea din fabrica.


Ca era vorba de diferenta... diferenta este ceva de genul "WOW" Smile
Acum franeaza de la 160 Kmph la 0 in ~50-55% din distanta in care frana cu discurile + tamburii de 1.7 cu conditia sa nu apesi pedala sa intre abs-ul ca atunci se schimba treaba, distanta de franare marindu-se considerabil.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vroiam sa dau un sfat la cei care au tamburi pe spate si se vaita ca scartaie la prima franare mai trebuiesc si ele reglate din cauza ca sau si tocit si probabil au facut si uzura la tambur, eu leam dat jos lea dus la rectificat la un strungar, leam curatat luna in interior cu niste peri de sarma am schimbat ferodouriel si am vopsit si tamburi a iesit de nota 10
Costuri 70 lei rectificatu 130 (parca) ferodourile 50 lei vopseaua care e de la brico pentru calorifere deci rezista la temperatura si are uscare rapida perii de sarma si diluant pt degresare si curatare inainte de vopsire total 250 ron
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In general, discurile pe spate sunt in 5 prezoane, iar tamburii in 4 (ma refer la Astra G)
Deci, dca e adevarat, odata cu montarea discurilor, trebuie modificata si puntea din fata pe 4 prezoane (discuri, fuzete, etc) si schimbate gentile...
Spuneti-mi daca gresesc... Idea
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt si discuri spate in 4 prezoane.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pika1460 a scris:@ valycraciun tu vorbesti despre astra F cumva? initiatorul topicului are classic II, deci alta mancare de peste


http://www.pieseauto.ro/alt...a-g-43088292.html sunt discuri de g asa ca este tot mancare de peste doar putin mai noua Laughing

ps : a nu se considera reclama
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Sunt si discuri spate in 4 prezoane.

*
La ce varianta de caroserie-motorizare Question Eu nu stiam (dar cine le stie pe toate Wink )
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Iti pot da exemplu astra caravan 1.7dti, la asta am vazut eu. Probabil mai sunt si altele.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
aco_008 a scris:Sunt si discuri spate in 4 prezoane.

*
La ce varianta de caroserie-motorizare Question Eu nu stiam (dar cine le stie pe toate Wink )


si eu la 4 prezoane am discuri pe spate. 1.6 16v
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare pentru cunoscatori
Butuci cu rulment, fuzeta etrier si disc de pe astra g hatchbach se potrivesc pe astra g carav?(oare?)
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am discuri (din fabrica) pe spate, patru prezoane, etrier Bosch. Parerea mea este ca discurile sunt superioare la franare fata de tambur. Discuri am si pe vectra si e din 1996. Depinde de nivelul de dotare al fiecarei masini la iesirea din fabrica: unele cu discuri altele cu tamburi, unele cu A/C altele fara...... s.a.m.d. Deci cine vrea sa schimbe de pe tamburi pe discuri sa o faca ca nu are nimic de pierdut
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
aco_008 a scris:Sunt si discuri spate in 4 prezoane.

*
La ce varianta de caroserie-motorizare Question Eu nu stiam (dar cine le stie pe toate Wink )



La Astra G 2.0 Di , caravan, am 4 prezoane si discuri spate. Deci probabil la aproape toate modelele sunt si discuri si tamburi
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
maggicianu a scris:Intrebare pentru cunoscatori
Butuci cu rulment, fuzeta etrier si disc de pe astra g hatchbach se potrivesc pe astra g carav?(oare?)


95% se potrivesc
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
io am 1,7 caravan cu patru prizoane si cu discuri pe spate. Chiar le-am schimbat vara asta toate patru discurile.
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu va cred pe toti ca aveti discuri si prezoane dar eu as fi vrut sa stiu altceva,
daca se potriveste sau nu sistemu de franare de pe astra g hatchback pe caravan.Atat
ms autoph12
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O sa ai probleme 100% la cablul franei de mana. In rest ar trebui sa fie la fel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR