Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema,de cand am facut ultimul schimb de ulei am facut 5000 de km si cand m-am uitat acuma o saptamana la ulei joja era uscata nu mai aveam ulei deloc,am complectat cu 1,5 litri pana a ajuns la maxim.Pana acuma de la schimb la schimb complectam tot cam 1,5 litri da la 10.000 de km nu dupa 5.000 si asa mi se pare cam mult.Mai o problema ar fi consumul,motorul este 1,6 16v cutie automata si consumul pe frigul asta este undeva pe la 13-14 numai in oras,pana acu cateva luni consumul era de 10%.Am pus-o si pe tester (la un mecanic de la reprezentanta) si mi-a spus ca motorul merge in parametri normali.(atunci i-am zis sa imi verifice altceva,nu consumul de benzina).Ce ar trebuie sa ii verfic sau sa ii fac,unde sa merg ca nu stiu,mai ales la faza cu consumul in oras.Ms
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna mitza-viola! Ar fi bine sa verifici daca busonul sau surubul (depinde cum vrei sa-l numesti) acela de la baia de ulei pe unde ii dai drumul uleiului la schimb este strans cu simt de raspundere pentru ca mi se pare enorm de mult ca o masina sa iti pape 1,5 litri de ulei la 5 000 de km...se poate ca ala sa nu fie strans calumea si sa pierzi ulei pe acolo...oricum din cate stiu, in cartea astrelor x16xel este prevazut consum maxim de ulei la 1000 de km de 0,6 litri...ceea ce mi se pare un mare dezavantaj...asta inseamna sa stai mereu cu bidonul de ulei dupa tine...
Cat despre consum, poate intr-adevar ai o problema...dar tin sa te informez ca oricum iarna o masina consuma mai mult decat pe timp de vara...de exemplu la mine consumul a crescut de cand cu temperaturile astea cu circa 2-3%...dar stiu si sunt sigur ca la vara va reveni la consumul normal...in situatia ta, avand in vedere si faptul ca ai mers fara ulei si faptul ca e frig afara, consumul cred eu si sper sa nu gesesc ca e oarecum justificat...bafta multa si sa auzim de bine...
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult,o sa verific surubu de jos de la ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR