Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut, am o pb majora la masina, ieri dim.eram in afara orasului si merge-am cam cu 60 cand deodata s-a oprit mororul. Dupa verificarile de rigoare am ajuns la concluzia ca nu am scanteie la bujii.
Azi dim am dat jos capacul de la delcou si am avut un soc, rotorul nu se invarte cand dau la automat deci presupun ca nici axa cu came (nu prea cunosc). Am presupus ca s-a rupt cureaua de distributie (cureaua are maxim 15000km, prin ian am schimbat-o), insa m-am inselat, cureaua e la locul ei dar nu se invarte cand dau la automat.
Stie cineva care ar putea fi pb??

Imi cer scuze daca a mai fost discutata pb asta pe forum, eu nu am gasit nimik.
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai mergand pe cursul problemei inseamna ca e ceva din electrica.
Incearca sa invarti cu o cheie rola de distributie de la motor sa vezi daca iti invarte luleaua de la delcou.
Daca se invarte inseamna ca e ceva de la electromotor. ( care probabil nu iti invarte motorul).
Sau poate fi din cauza electricii. Bobina de inductie, aprindere... fire de la delcou...
PS. daca descoperi ca ar fi modulul de aprindere iti pot da eu unul nou si mai ieftin decat la magazin. Eu l-am pus pe fosta masina dar nu era de la el si l-am schimbat din nou cu cel care il avea masina inainte, deci mi-a ramas unul nou. masina am dat-o deci ...
Vb pe PM daca vrei.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dgxshpe,
partea electrica mere ca se invarte motorul dar nu si axul cu came si implicit cureaua de distrubutie care e buna si intinsa..
  • nodnad

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca motorul se roteste si cureau de distr sta pe loc atunci e probail sa se fi "sters" dintii .Noroc ca la acest tip de motor supapele nu patesc nimic.Succes!
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai deci e cureaua de distributie .
Care dupa cum spune si nodnad are cativa dinti lipsa.
Schimb-o si dupa aia mai dai. Wink
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
yuuuuhhuuuu
Am scapat ieftin, dupa cum spune-ati mai sus cureaua era de vina. Eu nu prea dade-am vina pe curea pt ca am schimbat-o acuma 15000km si mi se parea cam ciudat sa se roada.
Deci am de schimbat cureaua si pinionul(40+20RON+manopera) care o invarte (se pare ca nea mecanicul care a schimbat ultima oara nu a strans cat trebuie cureaua si s-ar parea ca de aici si pb mea,s-au ros vre-o 6 dinti din curea). Las ca trec eu pe la el:evil:
Mersi la toti pt mesaje.
NE VEDEM IN VARA OAMENI BUNI!!!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR