Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
apropos de astra H, la toate care au fost in posesia mea, dupa un anumit timp incepea sa scartaie difuzorul ala de pe bord, care e aproape de parbriz. care a mai avut problema asta si cum a remediat-o?
cred ca era de la gropi
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Inca nu am problema asta, sunt mai norocos. Very Happy
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@bertone, da, ai dreptate, acel difuzor a inceput sa scartaie. De fapt nu sta bine "sita". presupun ca trebuie lipita cu un silicon ceva
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De curata sa-l curatati, insa sa ramana informatia conform careia, dupa un anumit timp de exploatare, la Astra h scartaie difuzorul din partea de sus a bordului, colt cu parbrizul Laughing
Despre rezolvare in service, nu merge, pt ca face parte din ciclul "asa face toate"
Despre rezolvare acasa , buretel Rolling Eyes
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Aveai parasolar la masina ca sa acoperi bordul respectiv difuzorasul acela pe timpul stationarilor prelungite? Vara sta in soare, iarna inghite condensul de pe parbriz, numai viata de difuzor pe Astra H sa nu ai! Laughing Daca sta in soare orice difuzor cedeaza/se descentreaza in relativ scurt timp.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
parasolar?
era cabrio se presupunea ca sta toata in soare, fara acoperis! cateodata si iarna pe frig
daca nu esti in stare sa folosesti niste materiale mai de calitate la o masina care se foloseste in conditii mai extreme si mai speciale decat restul, nu te mai apuca
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cu temperaturile astea africane de 35+ din ultimii ani cam greu de gasit materiale care sa reziste timp indelungat.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Difuzorul ala central e o dracie de 5-6cm si 8 ohmi prins foarte strans in 2 suruburi. Probabil grila scartaie. Difuzorul nu vad cum.
La mine nu scartaie acolo, in schimb trosnesc geamurile cand sunt partial deschise si trec peste denivelari.
Skip ads

  • pilula20

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
este mult mai misto cruze-ul si este mult mai util decat o astra din pct de vedere al spatiului!
  • Geicsu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
De curand am renuntat la un astra h 2005 in favoarea unui cruze nou.Diferenta e de la cer la pamant ca desing, utilitate si comfort.Ramane de vazut daca si fiabilitatea Cruzului va fi pe masura Astrei.Apropo Cruzul este `model 2011` si sau rezolvat multe din problemele care le avea la inceput
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
as lua astra fara prea multe intrebari
  • ionutz_bucuresti

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Va salut si apelez la voi ca poate asa mai ma edific si eu putin.. ideea este ca vreau sa imi cumpar o masina nou si am de ales intre 2 modele care imi plac a) opel astra h sedan motor 1.6 benzina si b). chevrolet cruze 1.6 benzina ca pret si dotari au oferte asemanatoare dar nu stiu spre care sa inclin. Cu Cruze am facut un drive test e ok masina, interior frumos dar pare cam. coreeana adica materiale par cam slabute calitattiv, de cealalta parte opel astra e alta calitate cred, e nemteasca, dar e mai vechiutz modelul si nu l-am testat.
Voi ca proprietari de opel astra sedan h 1.6 benzina si nu numai dati-mi cateva sfaturi. Va multumesc
Skip ads

  • ionutz_bucuresti

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut sunt pe punctul de a cumpara o masina nou si sunt in dilema ce sa iau astrah sedan 1.6 benzina sau chevrolet cruze 1.6 benzina, am testat cruze e ok are cate ceva la interior din insignia dar ,,,parca opelul e mai nemteasca. ce sa fac am citit comentariile voastre si ele tind spre astra, recunosc pe astra h n-am testat-o la un drive test, as vrea niste pareri de la cei care au aceste modele... probleme etc , multumesc
  • Phonyx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al calitatii nu cred ca cruze e chiar asa de rau,platforma este una noua delta II pe care este construit si noul astra asa ca are destul de multe parti comune cu opel.Iar daca iti cumperi noua generatie 2011 motorul de 1.6 vine acum cu 124cp.Din punct de vedere al sigurantei chiar sta foarte bine.Te sfatuiesc sa faci drive test cu ambele si dupa acea sa iei o decizie.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cruz-ul arata mult mai bine ca astra si e model mai nou, pune in balanta si faptul ca astra h e deja un model depasit....
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Motorul e probabil asemanator daca nu cumva fix acelasi cu alt soft. Oricum Cruze e mai mare si mai greu, asa ca 124 de cai pe cruze nu aduc performate mai mari decat 115 pe Astra.
  • Geicsu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cruze este mai mare, mai stabila,mai sigura, mai noua.Daca vrei sa faci o treaba merge comparata cu Astra J ca si calitati, desi Cruze este berlina iar la mine asta a fost motivul pentru care nu am luat J.Nu prea poti compara Cruze cu H.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Niste impresii de la Cruze de 1.8. Masina e Ok, nu sunt eu prea pretentios. Ce m-a nedumerit este faptul ca dupa 150 km/h urca destul de greu. Nu vreau sa cad in ridicol dar dar chiar si Vectra B de 1.6 urca mai bine.
  • Basti77

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
CU ochii inchisi Cruze Smile
  • PDV

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
ufff, am probleme cu claxonul si comenzile de pe volan! Astra h sedan/2009! Sad am fost in reprezentanta si "reparatia" a tinut pana am ajuns acasa.....ce ma sfatuiti? ms!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR