Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • victor401

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! As vrea sa-mi achizitionez o ''noua'' masina si am nevoie de ajutorul vostru,mai ales in ceea ce priveste opel-ul Smile.
M-am gandit la mai multe variante,printre care :
1. Astra H 1.9 cdti 120 cp, 6 trrepte hatchback
2.Audi A4 b6 model 2002-2005, 1.9 TDI 131 cp, 6 trepte, berlina sau combi
3.VW golf 5 , 1.9 TDI ,105 cp
4.Skoda octavia 2 , 1.9 TDI


Ce parere aveti? Acel opel de 1.9 cdti,este fiabil? Care ar fi principalele lui probleme?


Am testat un astra h 1.9 cdti si am fost placut surprins de cum trage acel motor, dar as vrea sa stiu cat de problematice sunt,ce pica la ele mai des. Sunt problematice pe partea electrica?


Multumesc!
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Despre celelalte marci poti sa intri pe forumurile dedicate si sa afli problemele lor.
Din punctul meu de vedere 1.9cdti pe care-l si detin e fiabil daca e intretinut cum trebuie...probleme mari nu prea sunt cu acest motor mai ales daca nu ai DPF pe el.
In rest clasicele volanta, EGR(pe care-l poti anula), clapeta de acceleratie(se curata)....injectoarele sunt destul de rezistente la fel ca si turbina(la o intretinere corespunzatoare)
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Tdi-urile de la vw, mai ales cele de 1.9 105 cp sunt tancuri daca vorbim de fiabilitate ; au consumuri foarte bune si din cate stiu eu nu au volanta masa dubla si nici dpf ; opelul e mai rafinat fiind cdti si o idee mai puternic ; un 1.9 tdi este greu sa il gasesti bun si sub 250.000 km ; insa nu ar fi o problema ;
Opelul l-ai putea compara cu skoda ; avand in vederea simplitatea si fiabilitatea unui tdi plus manevrabilitatea, as alege tdi-ul ; dintre toate cele de mai sus, daca iti permiti A4 si gasesti unul bun nu ezita ; clasa premium isi spune cuvantul ; motorizarea de 131 cp e destul de ok pt A4 ; din cate stiu eu au ca problema generala egr-ul ; dar nu e un capat de tara ; A4 iti ofera tot ce ai nevoie ; fiabilitate, tinuta de drum super, consum ok, dotari peste medie, preturi relativ ieftine la piese, etc. Golf-ul mi se pare invechit si scump pt ce ofera ; foarte importanta este starea masinilor ! decat in A4 faramat, mai bine in opel in mintile lui; la skoda e deranjant faptul ca e prea zgotomoasa...repet, cauta un A4 bun si nu iti va parea rau
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Bgd92 nu e adevarat, gasesti opeluri sub 250.000...eu am cautat vreo 6 luni pana am gasit gtc-ul pe care il posed...l-am luat la 125000 reali verificati si ras verificati.

Masina perfecta inca nu s.a inventat fiecare marca are o problema pe ici pe colo, pe langa ce a spus mad2max ar mai fii tija swirl de pe galeria de admisie care pica (nu stiu sigur daca motoru de 120cp o are) la mine cand am luat masina o aveam deja picata si am preferat sa ambutisez admisia decat sa o schimb, cutia cica ar avea un rulment care e problematic si mai pica, daca o repari cand incep simptomele si nu o lasi pana in ultimu moment cand a picat iesi mai ieftin din cate am citit pe forum, motoru asta nu prea am vazut sa fie probleme la el...alea de 1,7 par mai problematice. Odata cu masina vin si cheltuielile Smile
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am zis ca nu prea gasesti un TDI sub km aia ; opeluri gasesti sub 200k la pret ok ; tocmai, nu exista masina perfecta insa A4 tinde spre perfectiune Smile asta e parerea mea, eu asta as alege ; plus ca tdi-urile din perioada aia ( 105 / 115/ 131/ 150 cp ) nu au probleme nici cu ambreiajul nici turbina sau injectoare, nu au volanta masa dubla ( la audi cred ca este totusi, nu sunt sigur) nu au DPF ; sunt motoare mai clasice, brute care daca ai fost intretinute corect si nu sunt sarite de 400.000 km nu prea fac probleme ; pe de alta parte, H-ul caravan mi se pare cel mai frumos break ; restil nu prea le inghit..normal, masina mereu este cheltuial, niciodata investitie ( turismele )
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Da, my bad, acum am citit mai atent. Oricum inainte sa cumperi dute si te uita, testeazale si ras testeazale, eu in 6 luni cat am stat sa iau masina am dat peste o groaza de samsari.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu samsarii sunt problema...2 masini le-am cumparat de la samsari si la pret super ok..ideea este sa fie bune, sa nu fie lovite zdravan sau sa aiba defecte ascunse ; am facut un topic in aria discutii generale despre ce trebuie verificat la o masina SH in mare ;
  • daricata13

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@bgd92 masina perfecta, dpmdv, e BMW (oricare serie). - Off topic
Sincer gasesti TDI de 105 cp sub 250k km. Stiu pe cineva care are Skoda Octavia 2 achizitionata de noua din RO si are aprox 90k km reali.
Gusturile nu se discuta, spre exemplu mie nu mi se par justificate preturile masinilor Audi (am condus un Audi A4, B7 ce-i drept, dar modificarile-s doar la exterior - din ce am vazut eu). Eu as opta pentru Opel sau Skoda. Golfurile mi se par masini plafonate - din facelift in facelift (asa mi se pare). De la Golf 3 mi se pare ca nu au scos o noua masina, ci au imbunatatit-o si reimprspatat-o, dar nicio schimbare, pe cand Opel Astra H e alta masina pe langa G, Octavia 2 e mult mai reusita decat prima generatie, in opinia mea, desigur.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Un A4 din 2003 nu prea are termen de comparatie cu bmw seria 3 e46 si nici cu 520...skoda e foarte galagioasa si slab antifonata..eu as alege intre audi a4 si opel dar..se stie clar care castiga din start
Un A4 il gasesti la ~4000 euro ; nu mi se pare un pret de speriat ;
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.9tdi ARE VOLANTA CU MASA DUBLA!
Am la munca un A4 din 2005 1.9tdi 116cp la care bate volanta
PS.Tocmai am vb cu unul din soferii firmei care a condus ceva ani o Skoda O2 1.9 tdi105 luata de noua...in 400k km a schimbat asa (toate in reprez) : 2 kituri de ambreiaj+volanta, 2 turbine(prima pe la 150k a doua la ~350k km) + EGR, iar cand s-a vandut masina cu ~400k km consuma cam 2.5l ulei/15k km..
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Toate sunt o apã ºi-un pãmânt, totul þine de noroc la o maºinã SH. Singura care iese în evidenþã din preferinþele tale este A4, aici discutãm despre o maºinã cu valenþe premium. Audi e Audi, clar e prima variantã dar nu ºtiu ce gãseºti la bani puþini.

Preferinþele mele:

1. Audi A4
2. Opel Astra H
3. Octavia 2 - dã impresia de maºinã mai mare, mai sãnãtoasã decât Golf.
4. Golf 5

Oricum, depinde foarte mult de ce gãseºti, toate sunt OK, însã prioritatea e A4.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@ daricata : masina perfecta nu este nici bmw-ul ; concurenta in clasele premium se tine intre bmw / audi si mercedes ; mercedesul cam iese castigator la orice capitol ; dar luxul se plateste scump ; Octavia 2 nu mi se pare deloc mai reusita decat octavia tour, ba din contra ; multi au confirmat asta ; in familie am o ocatvia 1 ( tour ) elegance din 2001 ( cumparat de noua ) , are momentan 240.000 km reali ; nu a avut probleme cu turbina sau ambreiajul ( aici am ramas socat ca nu s-a schimbat ambreiajul, dar este destul de tare momentan ) ; s-a schimbat EGR-ul o data, in rest, tot ce tine de bucsaraie pt ca la drumurile noastre nicio masina nu rezista peste 150.000 km cu bucsaraia originala, mai ales ca aceea a fost plimbata foarte mult pe drum de munte ( s-a construit o casa cu ea, s-a carat cu ea materiale la greu, remorca, etc ) ; 1.9 TDI este un motor foarte fiabil si din ce am citit si pe site-urile de afara ajung lejer la 700.000 km fara probleme ; pe vwforum chiar erau cativa baieti care din pacate si-au luat tepe...maisnile aveau 250.000 in bord ( si lor li se pareau mult oricum ) dar real 680.000 -500.000 , etc..sa numai mentionam si neamtul care a atins 1.000.000 km cu fabia lui 1.9 TDI ; eu prefer un diesel clasic,care mai bine face putina galagie decat sa dau 2000 lei pe o volanta sau sa repar turbine si kit-uri de ambreiaj prematur..la SH depinde foarte mult cum a fost intretinuta masina..starea turbinei este relativa...daca ii dai forja la rece, nu schimbi uleiul si filtrul de aer la timp durata ei de viata scade dramatic ; partea buna este ca se reconditioneaza cu ~ 800 lei deci nu este o paguba asa mare ; Audi da, mai mult ca sigur are volanta masa dubla; dar vwurile din acea perioada nu ; sunt sigur de asta ; la opel pare o cheltuiala in plus : DPF-ul, tija swirl, volanta ; si totusi, 1.9-le de 120 cp nu mi se pare cine stie ce..adica este ok, dar nimic mai mult ; 1.9 TDI 105 cp este mult mai agresiv si trage surprinzator de bine pt 105 cp ; consumul extraurban la mers normal este de 5 % ( chiar si mai mic ) iar urban 7-7.5 % ;
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
1.9-le de 120 cp nu mi se pare cine stie ce..adica este ok, dar nimic mai mult ; 1.9 TDI 105 cp este mult mai agresiv si trage surprinzator de bine pt 105 cp


Remap la 1.9 de 120cp = problem solved.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da..asa la orice motorizare fie CDTi fie TDI cu remapul rezolvi o problema...acum, daca vrei mai mult...mergi pe 1.9 cdti 150 cp de la opel sau 1.9 TDI 150 cp ARL del a vw ( este si in varianta 4motion ) ; la audi, 1.9 TDI 131 cp + chip tuning este super ; numai sa nu abuzezi de puterea lor si sa incerci sa scoti tot din ele pt ca totusi sunt niste masini cu ceva ani in spate, nu sunt facute pt curse sau no speed limit
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@bgd92 hai ca iar dai de gard cu ea...ai mers tu cu 1.9cdti 120cp ?Cum poti sa zici ca 1.9tdi e mai fasnet?
Iar VW are toti caii iar Opel rate/gaste..?
PS.Tija Swirl nu e o problema la Z19DT doar la Z19DTH
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Omule..tu iar intelegi ce vrei ; nu am spus ca TDI e mai fasnet decat cel de 120 cp..normal ca nu este, se vede asta si din datele tehnice...voi mereu intelegeti ce vreti ; am spus ca motorizarea TDI este chiar surprinzator de fasneata PENTRU 105 CP ! opelul e ok ; trage bine, are cuplu bun, insa nu m-a surprins asa cum a facut-o tdi-ul ; spre exemplu, motorizarea de 2.0 DTI de 101 cp de la opel este mai lenesa decat 1.9 TDI 105 cp de la vw ; intelegi acum ?

p.s : si chiar si asa, diferentam MAJORA Nu este intre ele !
poftim
http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=8624
vs
http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=2356
diferenta de 0.5-0.8 sec pe 0-100 este insesizabila..cuplul este mai maricel c 30nm la opel si disponibil cu 150 rpm mai jos, viteza maxima este mai mare cu 4km/h la opel ;consumul este mai bun la TDI ; INSA diferenta de 15 cp este destul de mare...

un motor demn de luat in seama la vw este cel de 2.0 TDI 140 cp ; https://www.clubopel.com/lin...r&car_id=8624 cuplul de 320nm / 1750 te cam arunca frumusel in scaun iar consumul mixt de 5.4 % iti aduce zambetul pe buze cand te opresti in peco...acelasi cuplul de 320 NM DAR disponibil de la 2000 rpm il are motorizarea 1.9 CDTI 150 cp de pe H , care are 10 cp in plus...si consum mediu de 5.8 %

eu personal, as lua in calcul motorizarile mai puternice pt ca au aceeasi CMC ( deci nu faci vreo economie la taxe sau impozite ), consumul difera nesemnificativ insa puterea este destul de diferita...nu te-ar incanta 1.9 CDTI 150 cp de la opel sau 2.0 TDI 140 cp de la vw ?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La Vag 2.0tdi merita luata in calcul doar varianta CR...varianta PD e varza cu carnati la fiabilitate...
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu raman la opinia mea, A4 1.9 131 cp sau astra 1.9 150 cp ; din start inclin spre A4
  • victor401

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti! Eu am testat un opel astra h de 120 cp si mi-a placut cum trage,va dati seama,de la motorul meu de 1.4 benzina,pe care il detin pe golf 4, e o diferenta enorma. Oricum,vreau neaparat sa testez si un Audi de 131 cp Smile. Interiorul de la audi,dupa parerea mea, e peste orice exista pe piata la clasa ei,si aici ma refer in special da design interior. Oricum, nu ma grabesc,deocamdata circul cu batranul meu golf si trebuie sa-mi fac mai mult timp pentru cautat/testat. Km reali se pot testa undeva? Se pot citi din softul masinii sau e doar o poveste? Ca daca stai sa te uiti la toate anunturile si la toate masinile pe care le gasesti in piata, toate au sub 200.000 km,lucru care ma face sa ma gandesc la doua variante. Ori sunt dati km inapoi si ele au undeva la 300-400.000 km, ori sunt masini trantite rau si kit-uite pana in panzele albe. Acum sincer sa fiu,nu m-ar deranja sa fii fost lovita putin in spate,dar sa fie motorul super ok,sa nu am probleme cu,consumurile astronomice de ulei, decat sa fie masina impecabila la exterior/interior si sa fie un motor obosit din orice punct de vedere.

Cat despre opel astra H, are un prieten de-al meu unul la vanzare, l-a adus din germania lovit in spate, este modelul hatchback, 1.9 cdti ,120 cp ,6 trepte, climatronic,tempomat, 170.000 km reali,verificati la reprezentanta opel. Masina e din 2006,interiorul si exteriorul sunt impecabile (si credeti-ma,sunt destul de pretentios cand vine vorba de detalii) cat despre motor,ce pot spune, de scos fum nu scoate gram,trage super bine,treapta a 6 a cred ca o poti folosi numai pe o pista de avion. Masina asta m-ar ajunge cu tot cu taxa la 4700 euro. Ce parere aveti?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Audi nu se compara cu opelul..testeaza unu te rog si te vei convinge ; dar nu il testa dupa ce cumperi opelul ca apoi o sa ai regrete Smile km nu se pot verifica din pacate daca au fost dati inapoi profi ; important este ca masina sa mearga bine, sa fie intretinuta si in toate mintile ei ; masina fara lovituri nu vei gasi..toate au cate un accident minor..dar nu e nimic de speriat..doar sa nu se vada la o privire mai atenta diferente de culoare, lufturi, rugina, etc ; problema e sa nu fi fost ceva grav, sa se lase cu probleme la directie, la planetare, lonjeroane, sasiu sau airbaguri...
Pretul la H este destul de bun daca are km reali ; desi eu personal nu cred ca un diesel a rulat afara ~20.000 / an...pt asta neamtul isi ia benzina...dar cum am zis, cu km numai e nimic sigur..important e sa fie masina buna si sa nu necesite investitii majore
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR