Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mitzura11

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna,
vreau sa imi iau o masina, prima mea masina Very Happy si sunt in dilema...intre 2 variante Opel Meriva din 2005, diesel, 1,7 motor, 180.000km ( http://www.autovit.ro/opel-...va-C32977167.html ) și un Audi A2 2001 benzinã, 190.000 km ( http://olx.ro/oferta/audi-a...n.html#1b19b8cbee ) proprietarul la audi e o cunoștințã, deci il stiu.

cum nu ma prea pricep la masini va rog sa ma ajutati, ce sa fac?

Multumesc anticipat binevoitorilor Very Happy
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Masina de la cunostinta e sfanta daca o stii foarte bine si a fost ingrijita fata de jegurile din Germania care in 10 ani 5-600.000 km si sunt toroapele lumii...motorul de pe audi de 1.4 16v 75 cp este unul foarte fiabil si se descurca binisor ; l-am avut pe seat ibiza si am fost multumit ; ca si consum, ~9 in Bucuresti si ~6 afara ; intretinerea oricum ar fi fost mai scumpa la opel fiind diesel ; depinde si cat km faci pe an ; dar dupa parerea mea oricum nu se mai mertia diesel...bafta
  • mitzura11

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de raspuns Very Happy ...e tare greu cu achizitiile...de folosit n-as merge eu mult, prin oras, pe la tara un pic...deci nu prea mare rulaj...dar cum nu prea am habar ma ajuta daca ma mai sfatuiesc si persoane obiective care mai stiu despre ce vorbesc...deci multu! Smile
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
audi e "masina" ; calitatea materialelor este foarte buna, are dotari foarte bune, cutia este de vis fata de opel...insonorizarea mai buna, totul ! 1.4 Este ok pt A2 daca nu ai pretentii sportive, este un motor decent care isi face treaba f bine si care si-a dovedit in timp fiabilitatea ; eu nu as cumpara opel chiar daca este putin mai spatios..iti iei belea pe cap ; plus ca nu as cumpara in veci masina din Germania de la.samsari...am scris destul de mult pe forumul asta de ce ; si inca un sfat : chiar daca este.masina unei cunostinte, fa-i o verificare intr-un servis autorizat, ca poate are totusi niste probleme pe care nici el nu le stie si posibil sa mai va intelegeti la pret ; A2 am vrut si eu sa-mi iau in detrimentul ibizei, dar nu puteam sa-l fac un proiect frumos asa cum a fost seatul ; audi/mercedes/bmw mi se par masini perfecte din fabrica si nu merita modificate. Poate decat la putere. Bafta
Skip ads

  • mitzura11

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
multumesc bogdan Smile
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.4 75cp e puturos, pe mine la Fabia m-a terminat! Benzinarul e mai ieftin de intretinut, dar fiind Audi.......si ar mai fi si diferenta de ani intre ele A2 2001 - Opel M 2005, cel mai mare plus pt AUDI fiind calitatea materialelor si a detaliilor. E greu de ales, dar daca masinile au dotari si costa amandoua la fel si nu te deranjeaza sa opresti AC sa poti sa depasesti un TIR sau sa prinzi ceva km la ora, atunci mergi pe AUDI.

Bafta.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Audi in configuratia ei de 1.4 75 cp face 0-100 in 12 sec ; opel meriva, cu " puternicul " 1.7 cdti de 100 (!) Cp face 0-100 in 13.4 secunde ; nu este deloc lenesa daca sti sa o exploatezi corect ; pana in 3000 rpm este economica, dupa 3000 incep sa zburde calutii ; la mers afara constant cu 130km/h aveam undevaa 3700 rpm si consum de 6.5; daca mergi legal ( 60 localitatile si 100 afara) consuma fix 5 ; iar ca sa depasesti tiruri, stai fara grija...nu e problema asta ; dar desigur, e mai greu cu a5a la 70km/h, insa cu a3a depasesti si 3 tiruri ; este motor pe benzina, cu a3a te duci in 120 ; cutia este de minune la audi ( vw ) ; de aceea si datele tehnice mereu superioare ale vw vs opel ; plus ca nu agata, nu caraie in marsarier, este o placere sa o conduci ; eu nu vad niciun + pt opel ; anul de fabricatie sa fie un plus..? Niciodata ; caroseria din aliminiu al A2-ului sa fie un maaare plus ? Categoric ; daca este audi de ce sa fie scump? Doar ca asa avem noi mentalitatea? M-am uitat la preturi la toate piesele, sunt banale ! Plus ca motorul 1.4 este foarte usor de intretinut fata de 1.7 De la opel recunoscut pt toate bubele lui ; nu am auzit pe nimeni sa se plange de 1.4 75cp de la vw ; nici de cel.diesel in 3 pistoane ; plus ca omul cunoaste masina, lucru care este foarte important ! nu o ia de la in samsar infect care i-a dat 2-300.000 km inapoi sa faca afacerea vietii sau i-a sudat lonjeroanele dupa ce a fost dauna totala ;
Daca tot vrem sa dam un sfat, macar sa fie unul pertinent, nu sa recomandam un opel pt ca noi conducem unul ; opelurile sunt masini slabe si ieftine ( sau nu ) din toate punctele de vedere ; si eu mi-am dorit in A2, dar sunt cam putine pe piata si in Bucuresti nu prea am gasit (neinmatriculate aduse de samsari nu vroiam ) ; e o super masinuta, plus ca din interior pare mult mai mare decat din exterior ; spatiul este foarte generos, iar conditiile si optiunile sunt de vis ; ce are audi la entry level are opel full option...eu masina fara clima sau dotari numai cumpar niciodata ; bafta
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in trafic te ajuta mai mult cuplul de la diesel. audi arata mai bine in poze, meriva are avantajul anului de fabricatie si a consumului mai mic. 1.4 de la vw il am in famile pe octavia 2, la un drum de bucuresti(550 km dus-intors) consuma mai mult cu 50 de lei fata de vectra c/insignia diesel. a fost preferat in loc de cel de 1.6 ca are sigla vw pe el dar e prea mic pt octavia.

"" eu nu as cumpara opel chiar daca este putin mai spatios..iti iei belea pe cap ""

daca ai/ai avut masini proaste nu generaliza. eu sunt la al 6-a opel in 12 ani(vectra b, C, 2 insignia ,2 frontera) si nu am avut nici una din problemele de care vorbesti. C-ul e la un prieten , are +300 mii in bord fara interventie la motor ! am frontere din 93 si 94, merg impecabil cu toate ca ma bag cu ele pe toate coclaurile !


Ultima modificare facuta de sever iulian la Vin 25 Apr, 2014 10:03 pm
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru autor...daca stii istoricul nu mai sta pe ganduri,ia audi, asta conteaza cel mai mult
@bgd92, iar ti-ai dat in petec cu datele tehnice mereu superioare la vw....dar na ne-am cam obisnuit cu tine...
  • mitzura11

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru comentarii.... ajuta! am inca o intrebare totusi....cat de relevanta e cartea service? de exemplu la audi nu o are .... pe de alta parte cica se pot "fabrica"....e incredibil de greu sa cumperi o masina!...nu poti avea incredere chiar in nimeni?....dupa instinct si cum e norocu? de aia spun....comentariile ajuta instinctul Smile
  • mitzura11

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
pentru un buget de 3500 e exista variante mai bune?
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
si eu as opta tot pentru Audi insa depinde de cum/unde vei rula masina si cam cati km faci intr-un an.
- daca faci sub 15.000 km /an audi
- ambele masini sunt aduse insa opelul avand in vedere ca este diesel parerea mea este ca are cam dublul de km reali Smile

ps: @bgd92 - ai dreptate
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Audi in configuratia ei de 1.4 75 cp face 0-100 in 12 sec ; opel meriva, cu " puternicul " 1.7 cdti de 100 (!) Cp face 0-100 in 13.4 secunde ; nu este deloc lenesa daca sti sa o exploatezi corect ; pana in 3000 rpm este economica, dupa 3000 incep sa zburde calutii ; la mers afara constant cu 130km/h aveam undevaa 3700 rpm si consum de 6.5; daca mergi legal ( 60 localitatile si 100 afara) consuma fix 5 ; iar ca sa depasesti tiruri, stai fara grija...nu e problema asta ; dar desigur, e mai greu cu a5a la 70km/h, insa cu a3a depasesti si 3 tiruri ; este motor pe benzina, cu a3a te duci in 120 ; cutia este de minune la audi ( vw ) ; de aceea si datele tehnice mereu superioare ale vw vs opel ; plus ca nu agata, nu caraie in marsarier, este o placere sa o conduci ; eu nu vad niciun + pt opel ; anul de fabricatie sa fie un plus..? Niciodata ; caroseria din aliminiu al A2-ului sa fie un maaare plus ? Categoric ; daca este audi de ce sa fie scump? Doar ca asa avem noi mentalitatea? M-am uitat la preturi la toate piesele, sunt banale ! Plus ca motorul 1.4 este foarte usor de intretinut fata de 1.7 De la opel recunoscut pt toate bubele lui ; nu am auzit pe nimeni sa se plange de 1.4 75cp de la vw ; nici de cel.diesel in 3 pistoane ; plus ca omul cunoaste masina, lucru care este foarte important ! nu o ia de la in samsar infect care i-a dat 2-300.000 km inapoi sa faca afacerea vietii sau i-a sudat lonjeroanele dupa ce a fost dauna totala ;
Daca tot vrem sa dam un sfat, macar sa fie unul pertinent, nu sa recomandam un opel pt ca noi conducem unul ; opelurile sunt masini slabe si ieftine ( sau nu ) din toate punctele de vedere ; si eu mi-am dorit in A2, dar sunt cam putine pe piata si in Bucuresti nu prea am gasit (neinmatriculate aduse de samsari nu vroiam ) ; e o super masinuta, plus ca din interior pare mult mai mare decat din exterior ; spatiul este foarte generos, iar conditiile si optiunile sunt de vis ; ce are audi la entry level are opel full option...eu masina fara clima sau dotari numai cumpar niciodata ; bafta


Nu cunosc despre ce 1.4 vorbim,dar daca faci vreo referire la 1.4 16v de pe Vw ,cod motor AXP,pot spune ca e esuat si din punct de vedere al puterii si din punct de vedere al tachetilor sau din auzeam pe forum s-ar intalni des la el fenomenul numit " piston slap"
Am intalnit timonerie de golf 4 care sa agate,cat despre carait in marsarier,la opel scrie clar in cartea masinii,tineti "inelul" apasat 3 secunde dupa care bagati in marsarier.
Acestea fiind spuse,nu ridic Opelul in slavi, dar si Vw are bube,revenind on-topic,nu-mi plac genul asta de masini de familie,insa as alege clar Audi,e totusi altceva fata de Opel
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Audi in configuratia ei de 1.4 75 cp face 0-100 in 12 sec ; opel meriva, cu " puternicul " 1.7 cdti de 100 (!) Cp face 0-100 in 13.4 secunde ; nu este deloc lenesa daca sti sa o exploatezi corect ; pana in 3000 rpm este economica, dupa 3000 incep sa zburde calutii ; la mers afara constant cu 130km/h aveam undevaa 3700 rpm si consum de 6.5; daca mergi legal ( 60 localitatile si 100 afara) consuma fix 5 ; iar ca sa depasesti tiruri, stai fara grija...nu e problema asta ; dar desigur, e mai greu cu a5a la 70km/h, insa cu a3a depasesti si 3 tiruri ; este motor pe benzina, cu a3a te duci in 120 ; cutia este de minune la audi ( vw ) ; de aceea si datele tehnice mereu superioare ale vw vs opel ; plus ca nu agata, nu caraie in marsarier, este o placere sa o conduci ; eu nu vad niciun + pt opel ; anul de fabricatie sa fie un plus..? Niciodata ; caroseria din aliminiu al A2-ului sa fie un maaare plus ? Categoric ; daca este audi de ce sa fie scump? Doar ca asa avem noi mentalitatea? M-am uitat la preturi la toate piesele, sunt banale ! Plus ca motorul 1.4 este foarte usor de intretinut fata de 1.7 De la opel recunoscut pt toate bubele lui ; nu am auzit pe nimeni sa se plange de 1.4 75cp de la vw ; nici de cel.diesel in 3 pistoane ; plus ca omul cunoaste masina, lucru care este foarte important ! nu o ia de la in samsar infect care i-a dat 2-300.000 km inapoi sa faca afacerea vietii sau i-a sudat lonjeroanele dupa ce a fost dauna totala ;
Daca tot vrem sa dam un sfat, macar sa fie unul pertinent, nu sa recomandam un opel pt ca noi conducem unul ; opelurile sunt masini slabe si ieftine ( sau nu ) din toate punctele de vedere ; si eu mi-am dorit in A2, dar sunt cam putine pe piata si in Bucuresti nu prea am gasit (neinmatriculate aduse de samsari nu vroiam ) ; e o super masinuta, plus ca din interior pare mult mai mare decat din exterior ; spatiul este foarte generos, iar conditiile si optiunile sunt de vis ; ce are audi la entry level are opel full option...eu masina fara clima sau dotari numai cumpar niciodata ; bafta


Bine profesore ca stii tu sa conduci o masina si noi restul suntem incepatori! Daca ar deschide cineva un topic cu ce ce sa aleaga intre un Opel 2010 vs Olcit, tu I-ai recomanda Olcitul! Tot strigi pe aici ca nu suntem obiectivi etc, dar............. Cenzurat . Nu am vrut sa intru in polemica cu tine dar prea te dai ca le stii tu pe toate si ca noi restul suntem prosti si nu ne pricepem.

Pentru initiatorul topicului: Tu stii cel mai bine ce o sa vrei de la masina, putere sau calitatea materialelor si a constructiei, plus ca la revanzare cred ca scapi mai usor de diesel decat benzinar (mentalitate tampit romaneasca de altfel).

Bafta.
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Iti recomand cu caldura Audi (benzina) din multe motive: 1. consumul e aproape acelasi, 2. intretinerea mult mai usoara, 3, Audi este mult mai rezistent ca Opel, 4. proprietarul e cunostinta, 5. este deja inscrisa si nu mai umblii tu pe la cozi + taxa aia de la meriva am impresia ca e mai mare decat indica Autovit
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La ce te referi cand zici audi e mai rezistent ca opel? daca te referi la impact n-ai nimerit-o, amandoua au 4 stele,, dar meriva e mult mai greu ca audi a2(peste 450kg) asa ca la o coliziune as paria banii pe opel
  • daricata13

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Sincer, au am Meriva de 1.7 CDTI si sunt super multumit de ea, nu as da-o pe un Audi A2 pentru ca motorul ala mi se pare ca nu are vlaga (am fost cu un polo si o fabia cu acel motor de 1.4 si aveam impresia ca nu tragea), dar la diesel e altceva, ai cuplu de la turatii joase. Problema e la diesel ca daca vei conduce in oras trebuie sa scoti masina si in afara orasului la final de saptamna. Per total eu sunt multumit de masina o revizie cu schimbat de distributie, toate filtrele si uleiul m-a costat 1000 de lei. Alegerea e a ta.
O parere subiectiva (daca e gresita imi cer scuze) mi se pare ca la Audi o sa platesti putin si brandul (ca de e Audi).
Toate cele bune Smile
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Alegerea e destul de dificila si tot ce conteaza este raspunsul la intrebarea ,, ce vrei sa faci cu ea de fapt,, ? Sant marci diferite, puteri diferite si motorizari diferite ( benzina vs diesel) Ce sa compari aici ?
Pentru mers la piata , la serviciu sau cu sotia la film , tu fiind un tip linistit care nu se grabeste nicaieri, evident , i-ati benzinarul. Pentru oras si pentru un tip calm , cei 75 CP sint si asa prea mult.
Pentru cei cu sistem nervos dereglat ca al meu, care mereu au sansa sa intalneasca in trafic ,,mortaciuni,, ....cat si pentru cei care mai au treaba si in afara localitatilor insotiti de 1-2 pasageri , evident , un diesel e mai pretabil.
Nu trebuie neglijat nici aspectele legate de usurinta gasirii pieselor de schimb, a costurilor , taxe, impozite ,etc. La 1.7 impozitul e aproape triplu fata de 1.4 ..etc ....
Eu personal la 3.500 din bugetul tau m-as mai ,,aduna,, putin si mi-as lua un Astra H CDTI hatch. - asta ca sa trantesc o parere personala.
Sint de principiul ca daca tot vrei sa faci un lucru, fa-l cum trebuie ! ....eu inteleg ce spunea cineva mai sus ...ca n-ar fi nici o problema la depasit TIR-ul .....dar la masini din clasa mini e o problema cind trece vijelios TIR-ul pe langa tine !
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
maestre @borsy, dupa cate vezi din posturile mele eu il intreb pe om in ce scop isi achizitioneaza o masina ; omul a spus ca face pana in 15.000/ an, deci clar de aici rezulta benzinarul ; motorul de 1.4 75 cp este sprinten pe A2, desigur nu va avea cuplul dieselului, dar nici costurile de intretinere ale dieselului ; piesele sunt destul de ieftine la audi fiind pe platforma volkswagen ; eu inainte sa ii recomand omului m-am uitat la majoritatea pieselor, la amortizoare / kit ambreiaj / consumabile / etc etc si am dedus ca este usor de intretinut ; in audi ai alt confort ; nu cred ca trebuie sa explic de ce ; eu chiar nu inteleg de ce trebuie sa fim ipocriti si sa recomandam opel daca alta masina este mai bun si omul are posibilitatea sa si-o cumpere ;
eu fac o scurta comparatie
PRO AUDI A2 :
- masina premium -> confort sporit, calitatea materialelor mult mai bine, dotari mai multe
- consum relativ ok, foarte potrivit pentru oras fiind o benzinara care si-a dovedit fiabilitaea in timp
- piese relaitv ieftine, usor de intreinut
- taxe si impozite mai mici decat la 1.7 ;
- caroserie din aluminiu si mi se pare galvanizata care nu rugineste ( lucru foarte important )
- cutia, directia, manevrabilitatea, strict superioare fata de opel ;
- stabilitatea este super ok ; nu te ia niciun tir dupa el nu va mai agitati cu argumentul asta copilaresc
PRO 1.7 CDTI
- cuplu foarte bun si consum relativ mic pt puterea oferita
logic gandind, numai gasesc niciun punct PRO pt opel ; pt ca nu exista

acum sa mai facem o cumparatie
Audi A2 cumparat de la o cunostinta, inmatriculat RO, pret decent, masina cunoscuta, VERSUS Opel Meriva 1.7 CDTI, adus din Germania cu 1xx.xxx km in 10 ani de zile, de un samsar slinos care vrea sa faca un profit cat mai mare si cu siguranta nu a ales el sa vanda o masina perfecta si care nu este manarita la un pret piperat, avand in vedere ca taxa de inmatriculare sare de 1000 euro ; dar daca pe tine te duce capul sa imi spui mie ca nu sunt obiectiv, ca urasc opel si ca as recomand oricui Oltcit doar ca sa nu isa opel, bravo tie ! te felicit ; nu contest ca sunt si posesori multumiti de meriva, dar in primul post colegul a cerut o parere intre doua masini din doua linkuri ; eu as alege audi in orice moment dat fiind argumentele de mai sus ; daca voi a-ti alege opelul, va respect decizia ; dar aduceti si argumente si mai ganditi-va daca ati cumpara o masina din Germania care in medie face ~40-50.000 km/an si in 10 ani ar avea ~400.000 km in detrimentul unei benzinare premium, cu un motor clasic, in general o masina fiabila si care o cunoasteti...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ei ... acuma si tu esti putin subiectiv ! Samsarul e slinos , opelul e deja epava inainte sa calce pe pamant dacic .....Audi are toate atuu-urile ...Opelul practic e redus la nivelul unui carucior de butelii la care ii scartaie o roata.
Asta cu cunostinte , neamuri, prieteni ...eu nu mai cred in astea ..... poate fi masina lui mama ......de unde sa stiu eu ce-a mancat masina cu mama singura la volan ? Ce ulei s-a folosit si ratele lui de schimb ? Cum s-a manevrat masina - a se intelege ,,birjalit,, ?
O fi samsarul slinos dar de multe ori nici ei nu stiu ce aduc ! De unele defecte nici macar proprietarii nu sint constienti !
Apoi, in alta ordine de idei , e o diferenta intre o masina rulata deja o perioada in Ro si intre una adusa de dincolo. Si nici nemtii nu-s cei mai taranoi din Europa la intretinut masini ...poate alt popor as zice eu !
Un SH ramane un SH cu riscurile lui ! Si faptul ca ai pe grila mai multe cercuri sau doar unul , pe mine nu prea m-ar incalzi. Vicii ascunse cit si modul in care va fi exploatata masina va hotari in viitor soarta portofelului.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR