Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o intrebare care nu are aproape nici o legatura cu masinile.
As vrea sa imi fac o firma de taxi si problema este ca nu am domiciliul in orasul respectiv unde vreau sa practic activitatea de taxi. Ok, am gasit o persoane care isi vinde firma de taxi cu tot cu masina (dacia solenza) si cere undeva la 2500 euro. As vrea sa stiu daca ii cumpar firma, mai trebuie sa imi fac mutatia pe acel oras pentru a-mi putea desfasura activitatea sau se poate pe baza autorizaiei pe care el deja o detine si pe firma. Sau daca nu stiti sa imi spuneti macar sa imi spuneti unde sa ma interesez de problema asta, de unde sa incep sa ma interesez.
Va multumesc!
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
99% - iti trebuie mutatie in orasul in care practici !
1% - asta daca nu s-o fi schimbat legislatia intre timp ... din 2009 in vara - desi nu cred ca politicienii nostri, si asa destul de ocupati, ar fi stat sa schimbe asa ceva !
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu la fel stiam ca este necesara mutatie pe orasul respectiv, dar mi'a spus cel de la care urmeaza sa preiau firma ca din moment ce firma e deschisa (s.r.l) si eu doar o preiau nu mai este necesar sa fac mutatie. Si mi'au mai confirmat cateva persoane din domeniu. Acum ca sa fiu 100% sigur, unde as putea sa merg sa ma interesez? Imi puteti da un pont?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Firma aia este o persoana juridica. Are un capital social, un (probabil) asociat care detine acest capital social, un sediu declarat, masina respectiva, etc...
Omul iti transmite tie participarea lui la capitalul social al firmei. Dar sediul? Crezi ca el o sa fie de acord ca firma sa ramana cu sediul la el acasa?
In plus, daca firma o sa aiba un sediu declarat si o alta adresa in realitate. Deja asta este o problema cu autoritatile.
O sa trebuiasca sa-ti gasesti pe cineva in orasul respectiv care sa te ia in chirie si care sa accepte sa declari sediul firmei la adresa respectiva. Firma in cauza sau o alta firma noua.

In alta ordine de idei, nu recomand sa preiei nici o firma daca nu esti 100% sigur ca nu are probleme.
Skip ads

  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acea firma (persoana juridica) are firma pe numele lui, fara asociati si etc. In alta ordine de iidei, daca pot rezolva sa ramana sediul la el acasa inseamna ca atunci pot doar sa devin proprietarul fara sa mai fie nevoie sa imi schimb si domiciliul, asa este?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este de nevoie ca proprietarul acelui spatiu sa isi dea acordul (inchiriere, comodat) pentru ca firma sa functioneze la respectiva adresa. La preluarea firmei, o sa trebuiasca sa inregistrezi la Registrul Comertului schimbarea asociatului/administratorului firmei. In mod sigur, vor pune problema sediului.
In alta ordine de idei, faptul ca firma ramane cu sediul la vechea adresa (sa presupunem ca ramane pana la urma acolo) dar functioneaza faptic la alta contravine legii. De exemplu, organele fiscale (Finante, Garda Financiara), pot declara firma ca inactiva doar pentru acest motiv.
Mai ramane si nu e de neglijat aspectul corespondentei. Orice adresa catre firma ta o sa ajunga la adresa oficiala, nu la tine. Unele din aceste adrese sunt cu termen scurt. O rezolvare de compromis a acestei probleme ar fi ca persoana care locuieste la adresa unde este inregistrata firma sa-ti fie persoana apropiata si care sa-ti transmita cat mai rapid corespondenta oficiala si care sa te gaseasca urgent daca esti cautat de autoritati.
Eu iti recomand sa-ti gasesti un spatiu unde sa stai oficial si sa muti si sediul firmei acolo.
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok, m'am lamurit. Pentru moment la inceput o sa las sediul tot la respectiva persoana cam 1 luna pana imi rezolv eu cu mutatia. Va multumesc ca mi'ati "limpezit" mintea!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu merge sa faci sediul in localitatea unde locuiesti, iar in localitatea unde vrei sa desfasori activitatea sa faci un "punct de lucru" ?
am lucrat la un tip care are sediul la Suceava (la el acasa), iar "punctul de lucru" il are la Iasi intr-un spatiu inchiriat...
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si atunci corespondentele oficiale le primeste acasa nu la punctul de lucru... ca in cazu acesta nu as mai fi obligat sa fac mutatie, am o cunostinta in acel oras si pot declara ca am punct de lucru "inchiriat" la persoana respectiva la domiciliu.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca se poate declara ca "adresa de corespondenta" si alta decat cea unde e sediul firmei ...
incearca faza cu sediul intr-o localitate si punct de lucru in alta ... cred ca la primarie, unde se elibereaza autorizatiile pt taxi (parca asta spuneai ca va fi domeniul de activitate) ...
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, despre taxi era vorba. O sa incerc si metoda asta sa vad ce iasa. Multumesc inca o data. :*
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR