Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Amnesty International: Tiganii, tratati ca niste gunoaie in Romania

Romania trebuie sa opreasca evacuarile fortate ale familiilor de rromi si sa ajute la relocarea celor care traiesc in conditii periculoase, langa gropi de gunoi, statii de tratare a apei sau in zine industriale, avertizeaza organizatia pentru apararea drepturilor omului, Amnesty International.

"Familiile de rromi sunt evacuate cu forta din case in toata tara. Atunci cand sunt evacuati, nu isi pierd doar casele, ci si bunurile, contactele sociale, accesul la munca si servicii de stat.

Evacuarile fortate fara o analiza, fara anunt sau oferirea de locuinte duc la perpetuarea sgregarii si incalca angajamentele internationale luate de Romania", spune Halya Gowan, directorul Amnesty International pentru Europa si Asia Centrala.

Raportul Amnesty International pe tema evacuarii rromilor, intitulat "Tratati ca niste gunoaie: Casele tiganilor, distruse" relateaza cum, in 2004, peste o suta de rromi, printre care familii cu copii mici, au fost evacuate cu forta dintr-o cladire din centrul orasului Miercurea Ciuc, din Harghita.

Majoritatea au fost relocati in cabine de metal la periferia orasului, in spatele unei statii de epurare a apei. Rromii care traiesc in cabinele de metal spun ca nu au loc in cabinele de metal si nu au conditii de igiena. O parte dintre rromi s-au mutat langa o groapa de gunoi, preferand sa stea acolo.

Cabinele de metal sunt la doar 300 de metri de statia de epurare, o distanta mai mica decat cea prevazuta de lege pentru separarea locuintelor de deseuri toxice. Familiile de rromi spun ca nu pot sa traiasca in mirosul insuportabil care vine de la statie.

"Chinul familiilor de rromi a continuat timp de sase ani. Este timpul ca autoritatile locale sa le ofere locuinte si servicii, intr-o zona sigura", spune Halya Gowan.

Amnesty International a facut un apel la guvernul Romaniei pentru a-si reforma legislatia in domeniul locuintelor, in asa fel incat sa respecte drepturile omului.

In Romania traiesc aproximativ 2,2 milioane de rromi, adica aproximativ 10% din totalul populatiei. Din pricina discriminarii, 75% dintre ei traiesc in saracie, in comparatie cu 24% dintre romani si 20% dintre etnicii maghiari, arata Amnesty.

Desi unii rromi stau cu chirie si se afla in legalitate, multi sunt considerati chiriasi "temporari" si neoficiali, care nu au dovada faptului ca locuiesc in cladiri legal, ceea ce inseamna ca pot fi evacuati oricand.

Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
Da-mi liber la impuscat si imi cumpar singur ce-mi trebuie!

Atat spun in aceasta privinta. accept orice alta etnie sa locuiasca langa mine cu exceptia astora pe care "Evropa" ii considera maltratati. Daca este asa de ingrijorata de ce nu ii culege pe toti de la noi si ii duce intr-o tara "civilizata" ca sa nu-i mai asuprim noi. Evil or Very Mad

bafta
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vai saracii dei ei ,sa imi bag.................$%^&***U*()**()*#()#^^%@^%!@%#*($&))(% si pot continua in cei care cred ca tiganii sunt minoritari si mai cred ca sunt usa de biserica. Ii facem pachet si ii trimitem la ei sa ii tina sa le dea drepturi sa le faca case si sa le violeze familiile si copii si tot ce tine de ei. Sunt satul de asemenea indivizi care nu realizeaza ca un gunoi trage la altu. Eu zic sa le dea foc poate se incalzesc. bre biela parca stiai ca daca deschizi topicuri dastea ma starnesti stai si mata in banca ta. I-as invita eu pe cei care cred contrariul sa stea la mine in cartier pentru cateva zile si sa vada ce bine pot sta cu manele la max si cu frica in san ca trebuie sa se duca sa isi ia sotia sau copilul din statie sa nu se ia de el/ea nenorocitii care vand curve la colt. Scuipatori de seminte asta sunt pentru mine jegurile alea de oameni care ne-au facut de rusine in toata lumea. i-as baga la "dusuri" cum faceau nasiztii.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Parca asta a incercat sa spuna si Madonna la concert in bucuresti si a fost huiduita. Very Happy

Eu zic ca nu tiganii sunt nedreptatiti de romani, ci chiar invers!
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@ceribros orice rasa are uscaturile ei.Sunt romani violatori,norvegieni criminali,parizieni traficanti de droguri,spanioli care sparg seminte,etc.
Sa nu interpretezi postul meu ca o contradictie.Nu iau apararea tiganilor,nu-i am ²la suflet² nici eu,dar nu poti discrimina o persoana pentru culoarea pielii sau numele din buletin.
Legat de ²sa isi ia sotia sau copilul din statie sa nu se ia de el/ea nenorocitii² ai dreptate,cunosc sentimentul Wink
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce bine ar fi daca Amnesty International ar veni in Romania sa-i duca la dra... in foc pe toti cio...

Cei de la Amnesty au uitat ca si la Roma autoritatile i-au evacuat pe cio... din taberele care si le-au facut? Oare de ce? Pentru ca isi plateau chiria si facturile la timp? Ar trebui reinventate unele metode de mult apuse.....

Care aveti ceva de obiectat la postul meu, abtineti-va ca ma deranjeaza f tare natia asta de "indieni" poposita aici, care a luat poporul roman si din bun l-a facut prost.....gata ca imi creste tensiunea.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit un raspuns bun de trimis celor de la Amnesty International.

"România cu lanþul de gît

Lanþul e de aur, România nu mai ºtim prea sigur ce mai e ºi a cui. Realitatea demograficã s-a schimbat brusc, ca o furtunã sositã din senin. Sîntem sub ocupaþie, dar nu se vede nici o armatã. Sîntem colonizaþi de o populaþie certãreaþã ºi nesimþitã, venitã din nici o stepã, adusã de nici un avion. O populaþie care a evoluat în interiorul corpului naþional, ca fetuºii din Alien, ºi care iese acum prin burtã, urlînd din toþi bojocii: "Am avere, am valoare!".

E ca ºi cum undeva, în secret, cineva ar fi dat drumul la o maºinã de mîl uman care acoperã încet-încet naþiunea lui Sadoveanu, a lui Eliade ºi a lui Nichita. Incubatoarele de incubuºi din cartierele periferice, fabricile de cetãþeni ale lui Ceauºescu, tradiþia celor 15 copii în sãlaºele de nomazi, cine mai ºtie? Lumea de pe stradã nu mai e cea pe care o ºtiam din copilãrie. Tata Ioane ºi Tanti Mimi, familie veche, cu casa în Cezar Bolliac, fãcutã la 1870, au lãsat în urmã un copil, care a mai fãcut un copil, blond ºi bucãlat ºi bine crescut, cu care mã jucam acum 40 de ani. Pînã la urmã, a plecat în strãinãtate, la studii ºi nu s-a mai întors niciodatã. La fel, jumãtate din stradã: urmaºii burgheziei care a avut timp sã dospeascã elite. În locul celor dispãruþi, au apãrut rufele colorate întinse la uscat ºi boxele scoase pe geam. În locul bunicii care ne spunea sã nu scuipãm pe jos, s-a aºezat bunica ce-ºi trimite nepoþii dupã bãuturã. Peste tot miroase a moarte prin sufocare: e ca ºi cum o prezenþã grea ºi absurdã s-ar fi aºezat peste cerul nostru, peste felul nostru de a fi, peste ce credeam cã e bine ºi mai ales peste ce credeam cã e frumos.

Cefele groase nu mai sînt de mult buletinul de identitate al bulgarului: cetãþeanul român, cu lanþul de-un kil jumate, îi bate acum obrazul profesorului care se cãzneºte sã-i educe odrasla: "Bine, bre, crezi cã eºti tu mai dãºtept? Ia sã vãd ce maºinã ai!". Noul domn Goe nu mai e nici mãcar simpatic: e viitor combinator ºi dealer de droguri, viitor culturist, viitor ce vreþi voi, în afarã de viitorul þãrii lui, care se va mulþumi, de la un punct, doar cu trecutul.

Despre România, alternativa Caragiale nu mai are ce spune. Populaþia care ne înlocuieºte nu mai e nici mãcar ridicolã. E dincolo de asta, în sensul cel mai rãu ºi primitiv cu putinþã. Scriitorul nu mai poate face nimic: e nevoie de etolog, de veterinar, de dresor.

Acum cîteva zile, am vãzut la Craiova parada acestei Românii Noi, triumful Mafiei înhãmate la coºciugul lui Caiac, în semn de veºnic respect pentru o viaþã de crimã ºi muºchi în sînge. Oamenii ãia care dãdeau ordine poliþiei se pregãtesc sã dea asaltul final, spre puterea oficialã, dupã ce au pus mîna pe cea simbolicã: ascultãm muzica lor, ne refacem reperele dupã valorile lor, sîntem cãlcaþi de maºinile lor. Undeva, departe, Uniunea Europeanã ºi moda corectitudinii politice ne învaþã sã mulþumim frumos pentru asta ºi sã ne ºtergem la gurã. Am fost o naþiune, devenim o sumã de triburi. Sîntem o þarã ocupatã de hoarde sosite din pîntece de mame eroine. O þarã pusã la respect cu pumnul plin de tatuaje, o þarã în care fiul naiv ºi sãrac al þãranului (cîþi or mai fi aºa) îºi face educaþia din textele de pe Taraf TV ºi meseria de la ºuþii cu care se întîlneºte la Gara de Nord, cînd se dã jos din autobuz. Marginea lumii s-a rãzbunat dînd buzna în centru, pusã pe jaful identitãþii naþionale, întocmai ca barbarii care nãvãleau în Roma, surprinºi cã localnicii n-au puterea sã lupte.

Þara cea nouã, care vine peste noi, nu mai are nevoie de ce-am strîns în muzee ºi-n cãrþi. Dar se va bucura, un pic, de efortul nostru. Cartea de românã se poate retrage în privata din curte, unde îºi va îndeplini ultima menire, neprevãzutã de nici un critic. În locul ei, discurile cu manele rãmîn sã sfideze eternitatea. Cu ele nu poþi sã te ºtergi la fund.


Chiar dacã ai vrea."

Sursa aici: http://www.dilemaveche.ro/i...ticol&id=9007

Mentiune: Textul face referire si la cei ce-i copiaza pe tigani (din nefericire tot mai multi). Cel putin asa inteleg.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:Am gasit un raspuns bun de trimis celor de la Amnesty International.

"România cu lanþul de gît

Lanþul e de aur, România nu mai ºtim prea sigur ce mai e ºi a cui. Realitatea demograficã s-a schimbat brusc, ca o furtunã sositã din senin. Sîntem sub ocupaþie, dar nu se vede nici o armatã. Sîntem colonizaþi de o populaþie certãreaþã ºi nesimþitã, venitã din nici o stepã, adusã de nici un avion. O populaþie care a evoluat în interiorul corpului naþional, ca fetuºii din Alien, ºi care iese acum prin burtã, urlînd din toþi bojocii: "Am avere, am valoare!".

....
....


Chiar dacã ai vrea."

Sursa aici: http://www.dilemaveche.ro/i...ticol&id=9007

Mentiune: Textul face referire si la cei ce-i copiaza pe tigani (din nefericire tot mai multi). Cel putin asa inteleg.


Nu am rabdare sa caut cine a scris chestia asta dar a scris-o PERFECT.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oameni buni, "drepturili omului" sunt chestii de santaj trans-national, nu au nici o realitate si obiectivitate pana se arata cu degetul selectiv, unor popoare, tot timpul, altora, niciodata... Exclamation
Stiti ce, il loc sa o luati melodramatic cu Sadoveanu @ Co (personaje pe care "comisarii politici" ai noii morale mondializate oricum le ignora) amintiti-va ca "cainii latra, caravana trece".
Cel mai mare deserviciu pe care il puteti face acestor canalii "droitelomiste" este sa le ignorati, iar cel mai mare serviciu, sa va turnati cenusa in cap...
In ziua de astazi, daca nu esti negru, homosexual, seropozitiv, sectant, etc, nu ai nici un drept (pardon... privilegiu pe care majoritatea nu il are)
Din aceste motive eu propun inchidererea topicului, nu pentru ca asi avea ceva cu cel care a propus subiectul.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa luam lectii de la niste europeni care stiu sa se poarte cu minoritarii si le respecta drepturile si demnitatea.

O fetita romanca s-a aruncat pe geam, dupa ce colegii italieni i-au spus ca pute a romanca

O fetita romanca care este singura eleva imigranta intr-o clasa de italieni a ajuns in stare grava la spital, dupa ce s-a aruncat de la geamul apartamentului unde locuieste cu parintii, fiind suparata ca unii dintre colegii ei ii spuneau zilnic ca "pute a romanca".

In cursul saptamanii trecute, fetita nu a mai rezistat presiunii la care era supusa la scoala de colegii italieni si a decis sa se arunce de la etajul 1, ea fiind transportata in stare grava la spitalul din localitatea Solesino, provincia Padova, informeaza un comunicat al Asociatiei Alianta Romanilor, remis marti Ziare.com.

Parintii Mariei, tatal sofer si mama menajera, locuiesc in Italia de mai multi ani. Acestia povestesc ca pana acum ceva timp nu au avut probleme, dar cand s-au mutat in Solesino lucrurile s-au schimbat.

Fetita era singura romanca din clasa ei, iar colegii i-au adresat zilnic cuvinte urate si i-au spus ca "pute a romanca". Initial aceasta nu le-a spus parintilor ca este marginalizata, pentru ca nu are aceleasi haine si bani ca italienii, dar a refuzat sa se mai duca la scoala. Iar miercurea trecuta Maria a decis sa se arunce de la geam.

Fetita a supravietuit, dar nu mai vrea sa se intoarca la scoala din cauza ca niciun coleg de clasa nu a venit la spital sa o viziteze, nici macar profesoara. In acest moment, parintii Mariei vor sa gaseasca o solutie ca fiica lor sa nu mai fie supusa atacurilor rasiste.

Asociatia Alianta Romanilor a trimis o plangere la conducerea scolii si va depune o plangere la tribunal pentru comportament rasist si disciminatoriu.

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cum suntem noi tratati in afara asa sunt si ei tratati la noi,toate din considerentul ca reprezinta o minoritate


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mar 26 Jan, 2010 11:13 pm, modificat de 3 ori in total
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
chiar asa sa moara toti!
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dragii mei prieteni opelisti, eu am avut un unchi (Dumnezeu sa-l odihneasca!) care mi-a fost ca al doilea tata si avea o vorba cand cinstea: "Hai noroc si bani si moarte'n tigani, sa ramana cati am botezat eu." Mai, credeti-ma (l-am intrebat si pe tata), nu avea niciun fin tigan.

PS Eu acuma sunt trecut de 50 de ani deci treaba e ceva mai veche... la romani.

LE Mai am un coleg de serviciu care zice ca a avut un caine, care era extrem de rau. Latra doar daca intrai in curte sau strigai la poarta. Insa cand simtea miros de tigan, rupea lantul din momentul cand asta intra pe ulita si nu tacea pana cand nu parasea perimetrul.


Ultima modificare facuta de petrecila la Mar 26 Jan, 2010 10:41 pm, modificat de 2 ori in total
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
la astea e invers decat la noi ... adica sunt rare cazurile (poate 1%) cand tiganii sunt OK ... in rest numai sa te faca ...

bafta
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La sapun cu ei!Mama lor......ca e mereu gravida..!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu unu nu sunt rasist


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mar 26 Jan, 2010 10:49 pm
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei aproape 1%, nimic...pentru restul, Antonescu
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Shocked


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mar 26 Jan, 2010 10:59 pm, modificat de 2 ori in total
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Dragii mei prieteni opelisti, eu am avut un unchi (Dumnezeu sa-l odihneasca!) care mi-a fost ca al doilea tata si avea o vorba cand cinstea: "Hai noroc si bani si moarte'n tigani, sa ramana cati am botezat eu." Mai, credeti-ma (l-am intrebat si pe tata), nu avea niciun fin tigan.

PS Eu acuma sunt trecut de 50 de ani deci treaba e ceva mai veche... la romani.

LE Mai am un coleg de serviciu care zice ca a avut un caine, care era extrem de rau. Latra doar daca intrai in curte sau strigai la poarta. Insa cand simtea miros de tigan, rupea lantul din momentul cand asta intra pe ulita si nu tacea pana cand nu parasea perimetrul.

sa inteleg ca dumitale esti rasist Rolling Eyes ?


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mar 26 Jan, 2010 11:14 pm, modificat de 2 ori in total
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu frate, vorba lu' unchiu Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR