Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ideea e ca nu pompa de apa se strica/uzeaza, ci rola aferenta ei. Se strica/uzeaza rola, se rupe cureaua, dau pistoanele in supape, schimbi motoru Smile Pentru 25euro la 60-100k km pentru o masina care a fost 10-20.000 euro noua eu zic ca nu merita sa te zgarcesti/risti
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am patit asa ceva,am schimbat numai cureaua de distributie ca era foarte uzata si pompa de apa si rolele nu pt ca a doua zi trebuia sa plec si am zis ca macar cureaua si am facut cea mai mare prostie,dupa 500 de km a inceput sa se auda un zgomot urat la motor si cand am dus-o la service era pompa de apa stricata deoarece cureaua numai calca exact pe acele canale ca si cea veche si forta rolele si pompa de apa si a trebuit sa imi schimbe toata distributia si m-a costat mult mai mult decat daca o schimbam inainte sa plec plus manopera platita de doua ori degeaba si timp pierdut aiurea.Asa ca recomandat sa schimbati si pompa de apa odata cu rolele si cureaua mai ales la motoarele care au 16 valve.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sper ca nu te referi si la y20 dth. nu de alta dar la acest tip de motor nu se schimba niciodata distributia[lant],
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am cum sa ma refer la cele care au distributie pe lant pentru ca stiu ca nu se schimba.
Skip ads

  • puntomk1

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:sper ca nu te referi si la y20 dth. nu de alta dar la acest tip de motor nu se schimba niciodata distributia[lant],



Tu ai avut numai dacie si despre ea vorbesti. Vezi ca provoci confuzie! Si distributia pe lant se schimba!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="puntomk1"]
victor soare a scris:sper ca nu te referi si la y20 dth. nu de alta dar la acest tip de motor nu se schimba niciodata distributia[lant],



Tu ai avut numai dacie si despre ea vorbesti. Vezi ca provoci confuzie! Si distributia pe lant se schimba![/quo

asa este domle?
i-mi cer scuze ca mi-am vandut dacia[ultima prin 99], cum de nu mi-am dat seama ca si lantul se schimba?
vai ce greseli fac draga colega.
ajung miercuri pe la bacau, daca esti dragut sa-mi arati si mie lantul care se schimba, probabil te referi la lantul din rezervor.
si iar pe la Bacau ma intorc joi, daca ai timp liber.
nu vreau sa fiu rautacios dar probabil ai confundat motoarele. sau probabil confunzi cu motocicleturile
  • feos

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
victor soare, zi-mi si mie te rog , daca z19dth are distributie pe lant sau pe curea, in cazul in care stii.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din ce stiu acest tip de motor are distributia pe curea.
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
feos a scris:victor soare, zi-mi si mie te rog , daca z19dth are distributie pe lant sau pe curea, in cazul in care stii.



Daca ai capacul care acopera zona distributiei din plastic atunci ai curea.Daca este un capac de metal(aluminiu) atunci ai distributie pe lant.Lantul are ungere cu ulei, de aceea este capacul de Al.
Uite: distributie pe lant: X/Z10XE ; X/Z12XE/XEP ; Z14XEP; Z13DT/DTH; Y20DTL/DTH; Y22DTH; Z22XE;
distributie pe curea: X/Z14XE; X/Z16XE/XEL; X/Z18XE/XEP; Z20LET; Y/Z17DT/DTH/DTL; Z19DTL/DTH
  • sibi87

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut...de ieri sunt si eu unul de-al vostru si mi-a placut foarte mult ce am gasit aici. Sa va spun povestea mea...am o vectra c 1.9 cdti 120 cp din 2006 , ai akum cateva luni am fost cu ea la service pt revizie si schimbarea distributiei. insa cei d akolo mi-au facut decat revizia spunand k schimbarea curelelor si a rolelor se face la 160000...am ramas uimit cand am auzit , si mi-au zis k garanteaza ei pana atunci. Ar trebuii sa am incredere in ei? ce ziceti...RESPECT
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La cati km ai facut revizia? Crezi ca daca, prin absurd, o sa ai probleme din cauza ruperii curelei de distributie, recunosc ei " aaa, tu esti tipul la care ti-am garantat noi distributia pana la 160000 km...", nici vorba.Intradevar, la masina ta distributia se schimba la 160000 (asta da producatorul), dar eu as schimba-o mai repede.Daca e pe lant, acesta rezista, intai apar zgomote facute de el si mai poti merge destui km asa, dar rolele..., parerea mea, posesorii de 1,9 cdti stiu cel mai bine.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
regula de aur!daca schimbi cureaua de distributie preferabil ar fi sa schimbi si rolele,si pompa de apa,curea accesorii!asta ca sa nu patesti nimic la drum..si sa nu ai surprize neplacute!adica mergi la un drum lung de 2000 de km..si te trezesti ca acul apei este la 120 de grade!Very Happy
cat despre distributia pe lant...teoretic nu se chimba..dar apar probleme de uzura..si acolo..patine lant,intinzatoare,etc..deci nu e chiar asa cum se zice despre distributia pe lant!teoretic neamtul garanteaza 500000 de km..
-la distributiea pe lant cea mai intalnita problema legat de distributie este FULIA de pe axul cu came!care rezista cam 160-180000 de km..si daca nu e schimbata la timp risti sa ai surprize..odata rupta la o turatie mare..practic nu mai ai servo,control al masinii,sau ati sparge radiatorul..
-oricum acea fulie cand este deja uzata bate..si merita schimbata la timp pt ca altfel indoi axul cu came!
ps:-am avazut pasat cu curea de distributie schimbata la timp..si cu noua curea shimbata sa rupt la 25000 de km..deci atentie ce cumparati..pt cateva sute de mii in plus nu merita luat fak-uri!sunt foarte multe piese deja facute chiar la turci!
Skip ads

  • sibi87

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
poi revizia am facut-o la 110000 , si akum am 120000 , si cred k am sa schimb cat de curand si distributia...
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poi eu nu stiu cum e la vectra c?adica cati km tia zis ca rezista distributia..eu stiam de 90000 de km..depinde de modelul masinii..la distributie curea nu am vazut sa reziste 160000 km
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa ma lamuresc ei eu: la Z17DTH unde e pozitionata pompa de apa? Un mecanic de reprezentanta sustine ca la schimbarea distributiei nu e necesara schimbarea pompei de apa deoarece acesta nu se afla pe distributie
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
de obicei se chimba si pompa de apa ca sa nu ai surpriza..adica o curea de distributie merge 90000 de km..sa zicem..iar cureaua de accesorii invarte rola de la pompa de apa..deci imagineazati ca acea pompa de apa poate merge inca 10000de km sau 200000 de km..deci cand se schimba distributia se schimba tot ce e legat de ea!ROLE,POMPA APA,CUREA ACCESORII.ETC!
Asa schimb de distributie doar la noi in tara se mai face!pt 30 de euro in plus..risti sa ramai in drum..fiecare cum doreste
ps:reprezentantele de la noi din tara lasa de dorit..pe mine m-au pus sa schimb intinzatorul de curea accesorii..aveam un sunet ciudat..am platit 60ron diagnoza..am schimbat intinzatorul..la fel facea
-am plecat la un service cunoscut de mine in 30 de secunde mi-a dat jos cureaua si ma pus sa dau cheie..evident acel sunet persista..si venea din interiorul motorului mai precis o patina de lant era roasa!
imagineazati ca in 30 de min cat a stat la reprezentanta masina nu au facut nimika..aici in tm nu se vede cum si ce lucreaza..stai in sala de asteptare..deci siplu ca buna ziua,trebuia sa dea jos doar cureaua si sa constate daca de la role sau intinzator vine acel sunet,ceea ce nau facuto..sau uitat din mare si au constatat ca cureaua e cam moale..sasa mai departe!dupa ce mi-am remediat problema am plecat inapoi la iei sa le spun ce bun meseriasi as!
raspuns!...Poi poate..dar si cureaua era cam moale si oricum trebuia sa o schimb..
CAM ATAT DESPRE OPEL -ROMANIA!
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
De schimbat stiu de ce si cand se schimba, dar intrebam in speta pentru z17dth daca se afla tot pe cureaua de distributie, deoarece mecanicul preciza ca la acest motor pompa de apa nu se afla pe distributie.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu nu scriu moka..cum sa se afle pe distributie!
man..tot ce se invarte la prima cheie invarte POMPA DE APA!ca sa fiu mai pe inteles!
distributie inseamna cam tot ce ti-am scris sus..adica curea distributie,pompa apa,etc!
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Kitul de distributie cuprinde: curea distributie ( Conti), Rola intinzatoare ( ina), Rola ghidaj ( ina), Curea accesorii pt model cu AC, pompa apa. Mai e ceva ce-mi scapa la schimbul distributiei de la 100.000 km?
Iar firmele producatoare sunt alese de mine....daca are cineva alta parere va rog sa o comunice aici...
  • mytoi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
trebuie neaparat sa schimbi pompa de apa eventual role daca e cazul , multi nu schimba rolele , ori ca se zgarcesc ori nu se complica spunand ca "m-am uitat la ea si nu are nimic"insa se pot gripa si se rupe cureaua,pompa de apa v-a capata un zgomot si tot va trebui sa o schimbi
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR