Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dbake

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
VaLeX a scris:Am de gand sa schimb distributia la un opel astra f , model 95 , 1.6 16 v si am fost la Opel si mi-au recomandat urmatoarele piese:

Role INA 3buc
Curea Contitech
Pompa de apa (Ruville sau Graf)
+ Bujii NGK (2 poli)

, imi spune cineva daca firmele sunt cat de cat bune? (nu ma pricep)

---------------------------
total : 540 doar piesele , e un pret bun?

ce firme imi recomandati?


Cand mi-am facut eu distributia (februarie 2008) piesele m-au costat 600 lei, iar manopera 400 lei. La fel mi-au fost recomandate role Ina si curea Contitech. Am peste 50.000 km facuti cu distributia respectiva fara probleme. In ceea ce priveste pompa de apa...nu am de unde sa stiu pt ca la tipul meu de motor (Y17DT) nu a fost necesara schimbarea ei. Inca o data...recomand schimbarea distributiei la o firma specializata cu factura si garantie atat la piese cat si manopera. Daca-ti cumperi tu piesele risti ca la o defectiune (Doamne fereste) sa te acuze pe tine ca nu ai cumparat piesele care trebuie...ce sa mai zic de montarea acestora. Diferenta (200-300 lei) intre a schimba distributia la un "prieten" si cea la o firma nu este atat de mare incat sa se justifice riscul. Wink
Apropo : bujii pt? daca tot trebuie sa le schimbi...de ce nu le schimbi pe toate?...cred ca e cel mai bine
Skip ads

  • VaLeX

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Doar cureaua au avut pretentia Contitech, in rest i-am cerut sa-mi dea cele mai bune piese. Pompa de apa trebuie sa-o schimb, e aproape moarta, mai are 2 la viata.

Cat despre bujii , imi merge nerotund motorul si a zis mecanicul sa le iau NGK , si 4buc (doar ca au 2 poli , cele cu 4 cica o sa`mi pape masina mai mult)
  • dbake

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu distributia cea mai buna e cea originala...care costa. Are insa si numarul de kilometri care poti sa-i faci pana o schimbi si cel mai mare insa (in jur de 120.000 km) fata de cele cumparate (Contitech, Ina). Nu zic ca astea nu ar fi bune...sunt foarte bune...cu conditia sa fie ceea ce scrie pe ele. Grija mare recomand...am vazut la mecanici role pe care scria Ina care erau pocnite, fisurate. Decat sa trebuiasca sa repari un motor...mai bine dai ceva mai mult acum.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ce inseamna piese originale? De unde se pot procura? Originalele alea tot de o X fabrica sunt facute, apoi montate de producatorul masinii.
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
firmele sunt ok
  • dbake

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pt Lao :
Stiu din auzite (cei care "fac" Germania), nu din testate. Ei cumpara kitul de distributie original, presupun de la o reprezentanta. De ex. la un VW Golf IV un prieten a dat 200 de euro si piesele la schimb, aducandu-i cineva din Germania kitul (curea distributie, role, pompa apa). La un magazin de piese specializat i-au cerut 2000 lei (20 milioane) Shocked
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si de curiozitate, piesele prietenului de cine erau facute? Ce marca scria pe ele? Asta daca mai poti sa afli, bineinteles.
  • dbake

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
L-am intrebat si nu stie. Oricum...cine i-a adus-o e de incredere...nu i-a luat ceva "facaturi".
Skip ads

  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o dilema: z16xe pe un Vectra ,75.000 km, vreau sa schimb distributia pt prima data
Am trecut pe la reprezentanta Opel in 10oct2009 sa vad de preturi:
pret curea+3 role(GM)340 ron
pret pompa apa (GM)360 ron
...ar trebui sa schimb si pompa?(avand in vedere ca e cam scumpa), sau mai astept pana la urmatoarul schimb de distributie...pompa merge un pic mai mult 120.000
am vazut ca parerile sunt impartite intre cei cu:DACA MERGE LASA ASA si cei cu PATANIILE din cauza ca nu au schimbat pompa
va multumesc pt orce sugestie Idea
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca sa schimb pompa sau nu...asta depinde de fiecare, dar indicat este sa o schimbi, cum este indicat sa schimbi si cureaua de distributie, chiar daca ea arata bine, nu? Sunt cazuri unde nu s-a schimbat pompa, ea s-a deteriorat intre revizii, s-a gripat, a oprit cureaea de distrubutie...restu stiti voi, cateva supape daca aveti noroc. Decizia va apartine. Eu va recomand sa le schimbati, eu nu as face distributia fara sa schimb pompa, iar daca as avea service si as face pe bani distrubutii, in mod sigur nu le-as schimba fara pompa.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Daca sa schimb pompa sau nu...asta depinde de fiecare, dar indicat este sa o schimbi, cum este indicat sa schimbi si cureaua de distributie, chiar daca ea arata bine, nu? Sunt cazuri unde nu s-a schimbat pompa, ea s-a deteriorat intre revizii, s-a gripat, a oprit cureaea de distrubutie...restu stiti voi, cateva supape daca aveti noroc. Decizia va apartine. Eu va recomand sa le schimbati, eu nu as face distributia fara sa schimb pompa, iar daca as avea service si as face pe bani distrubutii, in mod sigur nu le-as schimba fara pompa.



sunt cu totu' de acord
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mersi Iscander_88 Razz
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru putin! Doar pentru asta suntem aici, sa ne ajutam intre noi ! Smile
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am schimbat azi si eu distributia, transmisia, pompa apa la al meu X16XEL.
- kit districutie Conti - 445 ron
- pompa apa Beru - 205 ron
- curea transmisie Conti- 75 ron
- antigel concentral 3l - 37.5 ron
- apa distilata 3l - 3.6 ro

TOTAL PIESE = 766.10 ron
Manopera mocca asigurata de magazin in serviceul propriu.
Lucrarea gata in 3 ore (defapt lasat dimineata, ridicat dupa program)
De mers, motorul pare sa mearga bine, parca nu mai teripideaza asa tare la debraiere si la turatii scazuta in trepte superioare.
Per total, multumit.

NOTA : preturile sunt puse ptr cei ce vor sa schimbe distributia ptr acelasi tip de motor, sa poata evalua cat de cat. din cate am unteles, manopera poate varia intre 200 si 350 ron.

Toate cele bune!

LE : Sa fiu on toppic : da, am schimbat si pompa de apa si recomand schimbarea ei odata cu distributia.
  • PesK

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat distributia (cu tot cu pompa de apa GRAF)in urma cu trei ani timp in care am parcurs 25k si pompa a cedat. Cand ii schimb pompa acum este indicat sa schimb si cureaua de distrbutie sau sa o las pe cea veche?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Neaparat si curea noua. Wink
  • PesK

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat pompa Graf care a cedat la 25k cu una noua (sper sa am mai mult noroc cu aceasta) - 160 ron, curea distribuitie Conti - 78 ron + manopera - 150 ron. Acum pot merge cu ele 60k sau doar inca 35k (nu am schimbat tot kitul de distributie)?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Z16XE pompa apa originala tine bine, o schimbi pe la 120,000km si neaparat daca are 180,000km. Sa nu mai cumperi Graf ca sunt slabe, vezi Hepu, Pierburg si tot asa. Cureaua ai schimbat-o degeaba parerea mea. Mergi linistit 60,000km daca rolele schimbate acum tz ani au fost de calitate.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La z17dth pompa de apa nu se afla pe cureaua de distributie ci pe cea de accesorii, deci teoretic nu e necesara schimbarea.

Am schimbat azi distributia prin programul 4+.... cost final 599 lei (material+manopera), cu piese originale GM (acu nu stiu cine e producatorul de baza). Am primit garantie 2 ani sau 75.000 km. Nedumerirea este ca pana acum stiam ca intervalul de schimbare pt RO este de 60.000 km.
Pe documentele primite este precizat numai 2 ani garantie, nimic despre nr de km.
Am rugamintea sa ma luminati eventual dati un link in care sa fie precizat nr de km.
Multumesc.
  • razvanus00maranus

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: la un opel astra din 2004 1.7 CDTi , la cati KM se schimba kit-ul de distributie? am citit la post'ul unui coleg si spunea ca, cica la 150.000 e a 2-a schimbare de curea de distributie .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR