Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • xtiann19

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,as avea si eu o problema cu...''corsa mea''..o corsa C din 2001 1.2 benzina...ideea este urmatoarea: de vreo luna nu prea mai baga caldura , la parbriz aerul este calai , drept este calai , la picioare este rece.... ( comutatorul de caldura fiind la maxim )...precizez ca nu are AC......indicatorul de apa arata ca se incalzeste treptat ajungand la 80-85 de grade normal...adica cum ajungea si inainte...nu e nimic neinregula cu incalzirea apei in motor , am verificat furtunul care duce si care iese din radioator , sunt fierbinti ambele...ce ar putea fi? avand in vedere ca apa e ok , in mers nu se raceste apa sta constant...deci practic masina merge ok , incalzirea apei e ok dar aerul este calai....nici macar cald..este aproape rece..se simte diferenta foarte un pic...

in urma cu 1 luna si un pic cand dadeam drumu la caldura practic ma sufocam in ea cat de cald baga...frigea bordu ( lucru bun).....unde ar putea fi problema (as aprecia un sfat ceva..orice ).

Multumesc
Skip ads

  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
termostatul e de vina probabil, in loc sa iti intre apa calda in radiatorul interior, se duce toata la cel din fata! dute cu masina la un mecanic.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tare explicatia!
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
offf - numai cu posturi din astea ati facut 3075 (actualmente) stimate coleg! Nu sunt eu cine stie ce, dar ar fi bine ca fiecare sa isi vada barna din ochiul lui si apoi paiul din ochiul colegului!
Probabil ca de acum ai sa ma ironizezi in posturile care o sa le am/ avut dar chiar nu stiu de ce iti place sa faci omul sa se simta de "handel"!
Iti urez si mai multa iscusinta in continuare in a ocoli cu eleganta regulamentul, dar onestitatea si buna cres... pardon cuviinta nu este punctul dvs. forte! Drumuri bune, lipsite de gropi pentru a nu se defecta CIM-ul!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ori ai caloriferul infundat ori cablul bowden sarit. Cind invirti de rotita nu simti ca merge in gol? Mai rar dar se intimpla e formarea de dop gheata de la antigelul de doi bani. O cauza des intilnita este folosirea de solutii care astupa porii radiatoarelor, ele infunda de obicei definitiv.
  • xtiann19

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am fost pana la urma la un service si mi a zis ca am caloriferul infundat. o sa incerce sa l desfunde, sa vada daca poate. va multumesc ptr sfaturi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
xtiann19 incercarea nu are moarte, se poate cu solventi gen carbusolv, acizi slabi ca cel citric (sare de lamaiie), detartrant sanitar, etc. totul cumulat cu apa sub presiune si aer.

89dam nu mai pune paie pe foc.

biela-manivela stii foarte bine ca ai fost off-topic acum si zilele trecute, cumulat cu mutatul unei 'chestiuni' din topicul x inchis in cel y ai loc din nou pe banca de rezerve.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Termostat blocat pe "deschis" sau calorifer infundat. Verifica intai termostatul, la calorifer e ceva mai mult de munca.
Skip ads

  • xtiann19

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema, am avut caloriferul infundat pe care l am desfundat cu ajutorul jetului de la spalatorie.Chiar se simnte, acuma baga caldura de arde la fata.sunt foarte multumit acuma
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Foarte bine ca ai rezzolvat si iti propun sa cumperi un antigel de calitate, sa scoti din vas o cantitate cat mai mare de lichid de racire si sa pui in loc antigel concentrat!
P.S.Am citit toate posturile din acest topic!
  • xtiann19

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat si antigelul. Ca altfel faceam degeaba
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
89dam a scris:offf - numai cu posturi din astea ati facut 3075 (actualmente) stimate coleg!

Stimabile, din cele scrise de tine mai sus se subintelege ca ai citit toate cele 3075 de postari ale mele daca ai ajuns la concluzia ca numai cu astfel de postari am ajuns la acest numar! Dar te rog sa imi permiti sa ma indoiesc ca tu chiar ai citit toate postarile mele si le-ai inteles. Ar fi fost imposibil sa nu observi ca au fost si sfaturi utile unora. Dar e mai simplu sa deformezi realitatea pentru a-ti sustine teoria. Dar, te rog sa fii sincer si sa imi raspunzi la o intrebare! Tu mai ai incredere in cele afirmate de cineva care aduce argumente mincinoase in sustinerea unei teorii? Eu trebuie sa recunosc ca n-as avea. Sunt extrem de putine persoanele ale caror idei le-as considera adevarate fara sa le verific, dar tu cu siguranta nu te vei numara niciodata printre ele!

In postarea de care te-ai legat am atras atentia ca acea parere bate campii rau de tot. Daca ar mai fi aparut inca un "inteligent" care sa dea o astfel de explicatie pentru termostat, bietul om care a cerut o parere ar fi schimbat degeaba un termostat functional. Pe banii lui desigur, doar nu pe banii "inteligentilor" care l-au sfatuit! Cum dracului sa afirmi ca termostatul e de vina cand temperatura antigelului atinge 85 grade pe gerurile astea? Insa e simplu sa te bagi in seama si sa dai sfaturi pe banii altora cand tu nu stii nici cum se foloseste hartia igienica! De aceea consider ca e bine sa atragem atentia cand cineva e pe cale de a lua de bun un sfat idiot, care e si costisitor pe deasupra!

Stimate coleg, tin sa te anunt ca am dat sfaturi doar unde am fost sigur de ele, evitand astfel sa vin cu idiotenii gen caldura se duce in anvelopa stanga fata, iar aerul conditionat in anvelopa dreapta spate, deci masina nu se tureaza si trebuie schimbat CIM-ul
89dam a scris:dar onestitatea si buna cres... pardon cuviinta nu este punctul dvs. forte!

Cand te legi de buna cres... pardon cuviinta a cuiva, dai dovada de o educatie aleasa! Deja am devenit fanul tau!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Atentie, postare lunga Confused
Biela, ce ai facut tu pentru forum sa ta imputerniceasca sa judeci colegii? Nu numai pe colegul Dam.
Colegul Dam este un bun organizator al intalnirilor clubopel Dambovita, in ciuda faptului ca provine din alt judet. Probabil fara el ne miscam mai greu la intalniri. Pot spune ca e un bun coleg, saritor la nevoie. De acord, la sfaturi nu-i este cel mai priceput, insa cel putin incearca. Cum se face ca majoritatea posturilor tale nu ajuta, sau mai rau, creeaza discutii interminabile, de obicei fiind situate la discutii generale unde intram sa ne amuzam sau sa citim cate o informatie utila vietii de zi cu zi. Este nevoie sa sa=ti aducem aminte ca multe postari dale tale au fost sterse?



Propun ca acest topic sa se redenumeasca "Fanii si dusmanii Biela Manivela, Suca Juvete sau Amza Pelea" Crying or Very sad si stergerea mesajelor off-topic. Trebuie sa ti se acorde o atentie deosebita, doar esti inteligent, cultivat, cu mintea deschisa si ai putea fi un model al colegilor de pe toate forumurile.
Cu deosebita consideratie, Angi, Angi Olteanu, din pacate inca nu fan dar nici dusman al lui Biela.
Multumesc anticipat celor ce vor intelege ce am scris eu, deci nu lui Biela.
Trebuie sa intelegem ca unii se plictisesc de forum, si mai trebuie condimentat uneori.
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
citat: "Biela, ce ai facut tu pentru forum sa ta imputerniceasca sa judeci colegii? "

Adevar graiesti!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Angi, io nu am contestat un sfat al amicului tai, ci pe cel de mai jos. Iar amicul tau s-a bagat sa ma intepe!
c0st3 a scris:termostatul e de vina probabil, in loc sa iti intre apa calda in radiatorul interior, se duce toata la cel din fata! dute cu masina la un mecanic.

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Angi, io nu am contestat un sfat al amicului tai, ci pe cel de mai jos. Iar amicul tau s-a bagat sa ma intepe!
c0st3 a scris:termostatul e de vina probabil, in loc sa iti intre apa calda in radiatorul interior, se duce toata la cel din fata! dute cu masina la un mecanic.


ok, tu ai inteles ideea si razi de modul in care omul nostru a dat explicatia. Perfect colegu` Biela, ia incearca tu sa ne explici intr-un mod savant ceea ce de fapt am inteles cu totii chiar si din explicatia de mai sus.
Deci:...... ascultam. Oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR